Iesire din tara cu copil minor

Iesire din tara cu copil minor | Autor: Cristina_OR

Link direct la acest mesaj

As avea nevoie de un raspuns (daca se poate cat mai exact, de la cineva care are aceasta experienta sau cunoaste bine legislatia), nu e foarte urgent, dar e important.

Despre ce este vorba:eu sunt plecata din tara, momentan, si as dori daca se poate sa ma viziteze sotul meu, de sarbatori, impreuna cu fiul nostru de 6 ani.Problema este ca nu are nici un fel de document din partea mea pt a-l scoate din tara, si nici nu stiu exact de ce ar fi nevoie.Va intreb, cum as putea proceda in aceasta situatie, fara sa fiu nevoita sa merg in tara, caci ar fi un cost suplimentar si o pierdere de timp pt mine.Daca se poate proceda in vreun fel, va rog sa-mi raspundeti.

O sa urmaresc cu interes subiectul si le multumesc anticipat celor care imi pot raspunde!




Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Buna.Va trebui sa mergi la Consulatul Roman din tara in care locuiesti si sa dai o declaratie cum ca esti de acord ca minorul sa iasa din tara impreuna cu tatal lui.Vor fi niste taxe legale pe care le vei plati si cam asta e tot.numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polichronia spune:

e posibil sa-i fie necesar pasaport ca sa iasa din tara daca nu e trecut pe pasaportul sotului....pitica mea a iesit din tara cu taticul ei la o luna dupa nastere..i-am facut pasaport si procura la notar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

desigur ca ii va trebui pasaport la copil, conform cu noua legislatie in materie: minorii au pasaport separat.
in rest, cum a zis si lia!...dar ma gandesc ca procura ar trebui sa fie in 2 exemplare(e doar o parere de a mea..nimic verificat)...unul in RO pentru aici...si unul in limba de acolo..pentru autoritatile de acolo...ma refer in caz ca e solicitat...



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puricica spune:

Salut
Iti trebuie neaparat procura de la Consulat....copilul si tatal au numai cetatenie romana? pt ca daca nu, pot iesi cu pasapoartele straine fara sa ii intrebe cineva ceva....altfel nu....mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

iti trebuie pasaport pt copil, daca nu are pasaport facut pune sotul sa se intereseze daca trebuie si semnatura ta pt scoaterea pasaportului pt minor, la mine de ex au trebuit ambele semnaturi, si a mea si a sotului, daca trebuie, faci o imputernicire sotului, o procura pe care o faci tu la ambasada tarii in care esti in care declari ca esti de acord ca sotul sa iasa cu minorul din tara si pe care trebuie sa o trimiti sotului, procura ii trebuie tatalui la iesirea din Rom, la intoarcerea in Rom nu ii trebuie nici un act de genul, doar pasaportul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La iesirea din tara OBLIGATORIU:
1 Pasaport individual pentru copil
Sau
2. Pasaportul tatalui pt cazul de fata cu copilul minor inscris in el

+
Act notarial sau similar prin care tu in calitate de parinte iti dai acordul ca minorul sa paraseasca tara in perioada X-Y pe destinatia Z-T insotit de celalalt parinte.

Fara acestea (cele scrise mai sus) Nu paraseste frontiera de stat.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

multumesc tuturor pt raspunsuri
in principiu vad ca s-ar putea rezolva, doar ca imi e peste mana sa ajung la ambasada sau consulat, dar ma voi gandi cum pot face.ramane de vazut daca ii poate face taica-su pasaport fara prezenta mea.daca nu.....asta e, ma voi resemna ca asa e viata.....
multumesc inca o data




Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ii poate face pasaport fara tine in aceleasi conditii...declaratie notariala sau act asimilat prin care imputernicesti tatal sa-i scoata pasaport copilului. Singur fara semnatura ta "oficiala" nu poate nici macar depune actele.

Mergi la inceput