Ariana-albinuta mea

Ariana-albinuta mea | Autor: simplicity

Link direct la acest mesaj

Ariana,fetita mea mult iubita,a venit atunci cand a vrut Dumnezeu.Aveam amandoi 25 de ani si am decis sa lasam la voia lui Dumnezeu momentul cand va veni un copil in viata noastra,dar nu ne-am asteptat sa fie asa repede.In aprilie anul trecut am ramas insarcinata,era Sarbatoarea de Pasti,ma simteam foarte rau,cum niciodata nu m-am simtit,nimeni nu stia de ce,noi 2 banuiam,asa ca am facut un test si..... 2 liniute,eram fericita si in acelasi timp aveam "dureri de stomac".Sotul meu a plecat in UK,am ramas singura intr-un oras pe care il iubeam(mereu mi-am spus ca e sufletul meu acest oras-Cluj-desi sunt moldoveanca ....acum stiu si de ce:SOTUL SI FETITA)dar departe de orice alinare sufleteasca,eram numai eu si bebe din burtica,incercam sa imi creez o legatura cu bebe mic,gandul imi era mai tot timpul la sotul,imi doream sa traiasca si el emotiile pe care eu le traiam.Sarcina mi-a fost usoara,nu am avut probleme mari,trebuia doar sa fiu atenta,sa nu fac efort....ca la orice sarcina...am aflat ca e fetita,numele ei e ARIANA,nume ales dinainte sa ne dorim copii(alta poveste si cu acest nume)....dupa 6 luni in care am fost eu si bebica(mai erau si socrii,nu locuiam in aceeasi casa,dar in ciuda relatiei foarte bune cu ei,pt mine tot gol era fara sot),am plecat la el in noiembrie,in UK,o decizie f buna,spunem noi.
Data sa nasc era 12 ianuarie....ea nu vroia sa apara,dureri nu aveam, cervixul nu era intors,de doua ori au incercat sa-l intoarca fara succes,asa ca in data de 25 ianuarie urma sa merg pentru inca o tentativa de inducere travaliu,dar cu medicament,si daca nu intram in travaliu(dupa 2 pastile administrate-una in 25,alta in 26)sa fac cezariana.Dat fiind faptul ca dupa prima pastila nu aveam nici un simptom,moasa la sfatuit pe sotul meu sa mearga acasa(pe la 8 seara) ca nu crede ca va avea efect pastila in acea noapte,dar se pare ca a avut....pe la ora 22 am inceput sa simt durerile,ma plimbam pe coridor,tiptil ca sa nu le deranjez pe celelalte doamne....intr-un final la ora 2 am fost dusa in sala de nasteri( abia atunci mi s-a dilatat colul),inhalam un fel de gaz,care mi se parea ca nu are nici un efect,l-am sunat si pe sotul meu,care a venit din alt oras cat de repede a putut si care a fost langa mine tot timpul in sala de nasteri,era foarte emotionat....la ora 4.35 s-a nascut Ariana,primul lucru pe care l-a facut moasa a fost sa mi-o dea in brate,sa o pup ,sa o mangai si sa o pun la san....a fost coplesitor,nu era stearsa,doar invelita un pic, asa mi-au dat-o.Din cauza acelui gaz am fost foarte slabita si pe alta planeta parca,ma chinuiam sa stau treaza,sa ma bucur de primele momente.Am stat 2 zile in spital,ea a fost mereu cu mine

Acum are 8 luni si jumatate si este bucuria vietii mele,ca orice copil pentru mama lui.Nu pot sa descriu ce simt in cuvinte,pentru ca un simplu cuvant nu poate sa cuprinda bucuria pe care o simt ca sunt mama,dar sunt sigura,ca voi,mamicile,stiti la ce ma refer pentru ca si voi traiti aceleasi tip de sentimente de iubire/afectiune fata de copilul vostru.

Ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce mi-a daruit in viata asta,in special pentru faptul ca mi-a permis sa fiu mama.Imi doresc din tot sufletul sa fiu o mama echilibrata si sa o ajut pe fetita mea sa devina o femeie asa cum ea va considera.

Sufletul meu e fericit ca poate iubi si ca are pe cine iubi


Mami de Ariana
Motto-ul de azi:
"Oricand D-zeu inchide o usa, intotdeauna iti deschide o alta usa, chiar daca uneori pare ca e iadul pe pamant."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

ma bucur ca am gasit povestea Arianei
si ca te-ai hotarat sa ne impartasesti si noua emotia de a deveni mamica
si inca una tanara dar care cu siguranta va sti sa aleaga ce-i cel mai bine pt puiutul ei

pufuleata draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

frumoasa poveste. imi pare bn ca neai impartasito. sa fie sanatoasa albinuta ta si bafta multa la bb2.

Mihaela mami mandra de baieti cucuieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Multumesc Dastefa,Myky m-am decis sa o scriu pt ca eu m-am alaturat grupului cam tarziu si am vrut sa stiti in linii mari cam cum a aparut Ariana in viata mea,a noastra.....am scris in linii mari,pt ca emotiile pe care le-am trecut de cand am luat hotararea si pana a ajunge Ariana in bratele mele sunt imense si de nedescris,iar peripetiile si mai multe si uneori dureroase pt sufletul meu....


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Fericirea nu este determinata de nivelul de prosperitate, ci de caldura relatiei dintre inimi si de modul in care percepem lumea. Ambele atitudini sunt in puterea noastra … Fiecare din noi este fericit atunci cand decide sa fie fericit si nimeni nu ne poate impiedica."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Tare frumos numele fetitei tale.Sa iti traissca si sa iti aduca numai bucurii.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_07

Tare frumos numele fetitei tale.Sa iti traissca si sa iti aduca numai bucurii.

alexia_07
frumos,


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Fericirea nu este determinata de nivelul de prosperitate, ci de caldura relatiei dintre inimi si de modul in care percepem lumea. Ambele atitudini sunt in puterea noastra … Fiecare din noi este fericit atunci cand decide sa fie fericit si nimeni nu ne poate impiedica."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Felicitari pt familia te frumoasa! Sa va dea Dzeu sanatate si intelegere si desigur....o surioara sau un fratior!




Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 5 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Felicitari pt familia te frumoasa! Sa va dea Dzeu sanatate si intelegere si desigur....o surioara sau un fratior!




Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 5 kg
Multumim, asemenea si voua,tot ce va doriti


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Fericirea nu este determinata de nivelul de prosperitate, ci de caldura relatiei dintre inimi si de modul in care percepem lumea. Ambele atitudini sunt in puterea noastra … Fiecare din noi este fericit atunci cand decide sa fie fericit si nimeni nu ne poate impiedica."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

mi-a placut povestea minunii tale si mi-a placut ultimul rand "Imi doresc din tot sufletul sa fiu o mama echilibrata si sa o ajut pe fetita mea sa devina o femeie asa cum ea va considera"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

O poveste foarte frumoasa...mult suflet in putine cuvinte!
Sa va dea Dumnezeu implinire, dragoste si bucurii o viata intreaga!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Cat de frumos! Ce nume frumos! Si cata iubire!

printesa frumoasa foc!



Mihaela, mami de Florin Cristian (sagetator din 2009) (povestea nasterii)


... cea mai fericita mamica si sotie ...

Mergi la inceput