Humana AR

Humana AR | Autor: Raluk31

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor!As vrea sa stiu daca a folosit cineva Humana AR (anti-reflux) si cum l-a tolerat bb.Fetita mea cea mica are rge si pediatra mi-a sugerat s-o trec pe un lapte ar.Multumesc pt eventualele info.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Eu folosesc , fetita mea sufera si ea de reflux .
I-a placut foarte mult de la inceput, in general stiu ca Humana e bine tolerat de copii.O sa vezi ca de fapt nu difera prin gust de Humana normala, e mai dens, mai fainos decat un lapte obisnuit, ca asta e si ideea ....sa fie mai gros ca sa nu poata fi dat afara cu aceeasi usurinta ca un lapte "normal"
Intreaba-ma ce vrei ...nu stiu ce sa-ti mai spun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Buna, Raluca!

Si fetita mea tot Humana AR papa, de la 4 luni (are acus-acus un an jumate) si ii place mult; nu am avut probleme cu ea referitor la lapte; la inceput a fost o usoara constipatie ce a durat cateva zile (facea mai greu si se cam chinuia); pe noi ne-a ajutat mult acest lapte.
Ca si Delsim vin si spun si eu: tu mai intreaba, noi iti raspundem!






www.ajutopedenisa.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Multumesc,fetelor!Ma bucur ca ati gasit subiectul,incepusem sa cred ca nu e nimeni in situatia asta.
Principala mea grija e intr-adevar constipatia si caut de pe acum solutii in cazul in care n-ar mai reusi sa faca.Dar e bine daca la voi,Cellia,s-a rezolvat de la sine.
Am inceput sa-i dau aseara,pana acum a mancat 4 biberoane.O ameliorare se simte,in sensul ca nu mai da afara continuu in jet,s-a intamplat doar o data,in rest aud cum ii vine inapoi,dar zic eu,e mult mai bine.La ea e foarte accentuat refluxul (si sora ei a avut,dar nu chiar asa).Nu reuseste sa stea intinsa,sa doarma nici atat.Trebuie mereu tinuta in brate sau in tranzat (minim unghi de 45 grade),afara o scot doar in scoica.Imi doresc mult sa o vad linistita.
Cum ati rezolvat voi problema aciditatii?Ati folosit si medicamente sau doar acest lapte?Copiii vostri pot dormi pe spate?Am uitat sa precizez ca Maeva are aproape 2 luni.
Delia,cat timp are fetita ta?
Vroiam sa va spun ca,la Anais,a trecut ca din senin in jurul varstei de 2 ani,dupa ce a fost pe medicatie antiacida de la 4 luni.La ea nu a functionat deloc laptele ar,se constipa prea tare.E drept ca era alta marca.Cand ma gandesc in urma,nu ne-a fost deloc usor,eram disperata,chiar si cu diversificarea,cautam mereu alimentele alcaline...Inca nu-mi vine sa cred ca si cea mica are si ma ingrozeste faptul ca e mult mai pronuntat.Singurul avantaj in toata treaba asta e ca avem deja experientaE un zambet,dar cam amar...
Va pup si astept raspunsurile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Amalia are acum 6 luni jumate .Si la ea tot la aproape 2 luni a inceput, s-a accentuat progresiv ,am diagnosticat-o si pe Humana AR este de la 9 saptamani.
A fost nasol, cum spui si tu, nu puteam sa o tinem culcata,regurgita tot timpul si cantitati din ce in ce mai mari, nu lua in greutate, manca putin si des, cu urlete, agitatie maxima, manca 10 minute si apoi incepea sa se contorsioneze , sa dea din maini si din picioare, sa tipe. O puneam pe umar, eructa se linistea, schimbam sanul si apoi o luam de la capat.Nu putea manca normal, mesele durau si o ora jumate,nu se satura ca dadea pe afara si avea dureri cand manca din cauza arsurilor ( a facut si esofgita de reflux). A fost un chin si pentru ea si pentru mine.
A facut si tratament prokinetic si antiacid (Motilium si Ranitidina) 6 saptamani.Am continuat sa-i dau si san noaptea si dimineata , iar in timpul zilei ma pompam si-i dadeam cu biberonul . Asa fac si acum, numai ca a renuntat la mesele de noapte. In laptele meu pompat puneam un medicament sub forma de pulbere, Gaviscon Infant, care in stomac , in combinatie cu laptele, forma un coloid, o masa mai vascoasa decat laptele simplu si tot asa ca si la Humana AR, nu mai putea fi regurgitata asa usor.
Acum, am inceput diversificarea, e mai usor, nu mai regurgiteaza asa mult pentru ca mancam mai solid, iar laptele meu pompat i-l dau cu cereale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Delia,chiar nasol.Ranitidina o cunosc de la Anais.Cat despre durerile la san,mi-a zis un dr pe vremuri ca e din cauza ca laptele matern e mult mai fierbinte decat cel din bibe.De asta Anais nici n-a mai supt dupa 5 luni.
Gavisconul iarasi il cunosc,numai ca formula Infant n-o gasesc nicicum.Desi preferam o solutie,cum era cea pe care o foloseam,pe care sa i-o dau dupa masa si care sa actioneze ca un capacel.Chiar si cu Humana cred ca s-ar potrivi avand in vedere ca tot ii mai vine inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

O sa-i mai vina inapoi si cu Humana AR, insa mai putin si mai rar.Pana nu o sa se maturizeze tubul digestiv, adica dupa 1 an.
Gaviscon Infant nu se importa in Romania, ca si alte medicamente pt copii, din pacate.A fost greu sa-l gasim.Am incercat pe la prieteni in Italia, SUA, Canada,nu l-au gasit. Nu l-am gasit decat in Anglia, unde se si produce,am gacut foarte greu rost de 4 cutii.
Insa oricum, Humana a fost de baza.Mai ales acum, cand productia mea de lapte a scazut simtitor.

Mai au o formula antiregurgitare si cei de la Novalac, care e si un pic mai ieftin, insa nu stiu daca este la fel de bine acceptat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Tocmai am aflat ca a gasit sotul meu in Franta - gaviscon nourrisson, solutie, care se da la 15 minute dupa bibe.Si se ia fara reteta,deci daca aveti ocazia, puteti cumpara.In Italia e sigur,ca noi acolo am stat si gaseam cel advance pt cea mare.Tot fara reteta.
In seara asta,am avut parte de o criza adevarata.A mancat ultima oara pe la 18 si pana la 21 a plans in continuu..Poate Humana nu i se potriveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Ai rabdare...nu te grabi cu concluziile
Daca a tot dat pe afara, iti dai seama ca o data cu laptele a refluat si continutul acid al stomacului si a facut si esofagita..nu ti s-a intamplat niciodata sa-ti vina mancarea pe gat in sus?daca da, ai constatat senzatia neplacuta data de reflux...un gust acru acid neplacut
E, asta da arsuri, dureri...nu trec cu una cu doua, trec treptat in cateva saptamani, pe masura ce nu mai da pe afara
De asta noi am primit si tratament antiacid si prokinetic
Intreaba doctorul, discuta din nou cu el, poate e cazul sa primiti si voi
Vezi ca Gavisconul pentru adulti e cu totul altceva decat cel pentru bebei, cel pentru aduclti are efect antiacid, bun si asta, dar cel pulbere, Gaviscon Infant are efectul asta de ingrosare a continutului gastric sa nu mai poate fi refluat cu usurinta

Consulta din nou doctorul si nu te astepta la rezultate spectaculoase repede...totul se rezolva in timp, chiar daca incepi cu Humana si cu tratament medicamentos in paralel , efectele se vad in cateva saptamani.Nu e o simpla durere de cap care trece la paracetamol.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Nu cred ca m-am grabit,deja refuza sa-l manance.Oricum,din experienta cu Anais,ma asteptam sa nu-i mai vina deloc inapoi,ca asta e si scopul laptelui ar.Asa,daca ii tot galgaie in gat,nu am rezolvat nimic.Sa vedem..
Ai dreptate cu Gavisconul.Infant(Anglia)=nourrisson(Franta)=neonato(Italia),adica nou nascut.Si sunt probabil mai multe variante in care se gaseste,adaptate toate la micul pui de om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Dar alt lapte, ce-i dadeai tu inainte vrea?
Poate refuza sa manance ca are arsuri si stie ca mancatul ii face rau si atunci evita sa manance. Asa a facut si fata mea o vreme, a fost chinul de pe lume vreo 2-3 saptamani, ii era foame,plangea, incercam sa-i dau...iar plangea...

Mergi la inceput