probleme la rinichi

probleme la rinichi | Autor: roxypatru

Link direct la acest mesaj

Buna. Vreau sa va cer sfatul in urmatoarea problema. Baiatul meu in varsta de 2 ani si 10 luni in urma unei ecografi a fost diagnosticat cu ectazie bazinetala. Explicatia doctorilor pe ntelesul meu a fost inflamarea pieitei prin care trece urina in rinichi. Aaliza urinei a iesit sterla de cate ori i-am facut analizele. Ca simtome plange uneori cand urineaza. Am mers la doctor Limoncu Ovidiu de la Grigore Alexandrescu.Si mi-a recomandt cistografie, sa vada daca este vorba de reflux vezico-uretral.As vrea sa stiu daca a-ti avut de aface cu acest medic, daca a-ti fost multumite si cum sunt copii vostrii acum. Referitor la cistografie in ce consta daca se face cu anestezie.

Multumesc. Si va sunt recunoscatoare pentru raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cistografia e cam dureroasa, mai ales pentru baieti. E procedeul ptin care se introduce un cateter prin uretra si se injecteaza a substanta de contrast la nivelul cailor urinare pentru a decela eventuale malformatii la nivelul acestora.
Ma intreb totusi, o urografie (cu substanta de contrast introdusa prin injectie intra-venoasa, nu ar fi suficienta?



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput