PAROHIA GLODEANU VA CERE DIN NOU AJUTORUL!

PAROHIA GLODEANU VA CERE DIN NOU AJUTORUL! | Autor: tudor_marian

Link direct la acest mesaj

DOAMNE AJUTA!
Sunt Preot Marian Tudor si nu inainte da a-mi exprima profunda recunostinta fata de toti cei care ne-au ajutat in cadrul subiectului anterior, as dori sa mai propun doua cazuri noi!
Unul este al unei fetite cu handicap grav in varsta de 16 ani!
Numele ei este Claudia si desi medicii i-au dat doar 11 ani speranta de viata, iata ca Dumnezeu S-a milostivit asupra ei si are acum 16 ani!
Claudia depinde in totalitate de parintii ei care o iubesc si o ingrijesc cum se cuvine!
Ea nu poate vorbi, nu poate intelege, nu poate manca singura, nu se poate deplasa... se poate totusi bucura atunci cand aude sau vede alti copilasi, in acele momente gangureste ca un copil de un an!
De fiecare data cand o vad ma gandesc " Doamne, oare cat de recunoscatori ar trebui sa-ti fim noi cei care nu avem o asemenea cruce de purtat"!
Ma cutremur si imi revin greu de fiecare data!
As vrea din tot sufletul sa fac multe pentru aceasta fetita, insa in afara de a ma ruga pentru ea, de a-i oferi cateva hainute sau jucarii primite tot de la dumneavoastra nu prea am ce face!
Am deschis acest subiect cu intentia de a face rost de un scaun cu rotile pentru ea intrucat cel care il are este mic, foarte vechi si defect dupa cum se poate vedea si in poze!
Ar mai avea nevoie de pampers si cateva hainute mai groase!
Va invit pe toti cei care aveti posibilitatea sa facem ceva pentru acest suflet trist!
Al doilea caz este al unei familii nevoiase din parohia mea cu sapte copii!
Nici unul din parinti nu are un loc de munca!
Copilasii au 2luni- un an si jumatate- trei- patru si jumatate- sase - sapte- respectiv unsprezece ani!
Intre acestia e doar o fetita, cea de un an si jumatate in rest sunt toti baietei!
Cel de sase ani este crescut de o bunica!
In poze nu apar decat patru dintre ei, fetita dormind iar cel de sapte ani era prin vecini!
Pentru acestia avem nevoie de hainute groase si cel mai important ar fi de mancare insa stiu ca nu se pot trimite colete cu alimente!
Mai multi vecini mi-au spus ca acesti copilasi mananca doar mamaliga goala de cele mai multe ori!
Impreuna cu enoriasii mei incercam sa le oferim cate ceva de mancare insa doar o zi pe saptamana, in rest mai sunt acei vecini care se ingrijesc de ei din cand in cand!
Orice ajutor din partea dumneavoastra este binevenit!
Se vede in poze ca in momentul cand am fost la ei unul era in picioarele goale si afara era destul de frig!
Pozele cu aceste cazuri speciale le gasiti la http://s857.photobucket.com/albums/ab139/parohiacarligumare/cazuri%20speciale%20parohia%20glodeanu%20carlig/
Multumesc anticipat tuturor celor care se vor implica!
Dumnezeu sa va binecuvinteze!




PRECIZARE:
Am avizat acest caz umanitar avand urmatoarele considerente.

1. Actiunea trei sate s-a incheiat
2. Actiunea Parohiei Glodeanu a fost un succes dar inca se mai poate face un pas pentru acei copii
3. Un carucior ar fi in jur de 177 euro + curierat sa zicem 200-220 de euro - cred ca ar fi realizabil.

In consecinta:
1. Pentru partea de ajutor cu haine pentru cei trei copii propunerea mea este ca se pot transmite direct acolo.
2. Pentru partea de carucior am sa deschid ca de obicei conturile bancare pe care am sa le actualizez - tinta este 220 de euro. Daca se vor strange am sa achiztionez acest carucior pe care il voi trimite acelei fetite din partea DC.

As dori sa stiu opinia voastra si mai ales daca procedam astfel sau nu. Eu asa m-am gandit dar vreau sa stiu parerea voastra inainte de a merge mai departe.
Multumesc.

Marius Pernes

*Nota:
Va rog sa va retrangeti strict la acest subiect.







Pentru ajutor umanitar haine:

Preot Tudor Marian
Parohia Glodeanu Carlig
Comuna Glodeanu Silistea
Sat Carligu Mare
Judetul Buzau
Cod postal 127262





Pentru fond carucior
Titular: Pernes Marius
CNP: 1671203054691
Banca: ING Bank suc. Oradea
IBAN: RO57INGB0000999901435097
Moneda: RON
Target propus: 200 euro (echivalent)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Eu sunt "pro"...

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Se poate trece si adresa unde se pot trimite hainute pt copii?
Multumesc.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar pt copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:



O sa ajutam cu siguranta aceste sufletele....Asteptam conturile si , parinte, daca se poate sa mai treceti adresa unde putem trimite coletele

Eu propun, daca se poate, ca daca o sa se stranga mai mult de 220 E , sa ii dam parintelui sa cumpere alimente pt familia cu 7 copilasi....Nu stiu zic si eu

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Eu astept adresa ,coletul e pregatit nu stiam insa pt cine

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Un pachet cu hainute voi trimite si eu.

Nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

buna dimineata

voi pregati si eu un pachet

Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas
www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza
http://blogulluilucas.blogspot.com/
http://elblogdeluquitas.blogspot.es

Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RHYANNA spune:

suntem de acord si speram sa se poata strange mai multi bani si pentru al;imente,rechizite,scaun cu rotile

vrem cont si adresa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mai am si eu cateva hainute, cred ca le poate folosi familia cu 7 copii pentru copilasii mai mici, acopera perioada 6 luni - 18 luni. Sunt de toamna-iarna.

Si cateva hainute de adulti am.

Am unda verde la trimis, da?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

asteptam conturile, sa putem strange banutii necesari!

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Concurs Cilpe de vara lul-1 si lul-2
Am produse la bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Bani nu am nici eu, dar niste hainute as putea trimite copilasilor. Se poate sa imi dati adresa?

Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara

Poze cu noi
Bijuterii unicat
blog de mama
Si ingerii au nevoie de ajutor
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput