Calatorie minor neinsotit cu TAROM

Calatorie minor neinsotit cu TAROM | Autor: ioanadara

Link direct la acest mesaj

In perioada Craciunului eu nu voi fi in tara dar vreau sa trimit doi copii minori(14 si 9 ani) in Bucuresti cu TAROM dus intors.
Am vorbit la sediul lor si au spus ca ajunge o imputernicire data de mine si de catre sot pentru persoana de la TAROM ce preia copiii pe aeroport si in care specificam numele, datele, mobilul bunicului ce va veni sa ia copiii.
Si au spus ca nu este nevoie de nici un act facut la ambasada Romaniei pentru ca stewardessa respectiva va scoate practic din tara de origine doi copii minori la intoarcere.Mie mi-ar parea bine sa fie asa simplu dar mi-e teama sa nu aiba copiii surprize la plecarea de pe Otopeni.
Daca a mai fost cineva in situatia asta, va rog mult sa-mi spuneti. Am facut rezervarea dar nu am platit inca biletele. Multumesc.
Imi cer scuze daca s-a mai discutat(eu am cautat aproape o ora dar nu m-am priceput probabil sa gasesc subiectul) si rog moderatorii sa inchida subiectul actual daca se repeta(dar mai intai sa-mi dea si mie un link la cel vechi ).

edit: ei la TAROM asta fac: http://www.tarom.ro/informatii-pentru-agenti/informatii-pentru-agentii-de-vanzari/procedura-de-taxare-a-serviciului-pentru-minorul-neinsotit.html

si spun ca ajunge. Dar as vrea sa stiu daca intradevar ajunge pentru ca atunci cand scoti copilul din Romania nefiind ambii parinti cu el cu transport auto vor neaparat un act cu apostila de la Ambasada Romana , o declaratrie data de parintele ce nu e de fata. Cum de la transportul aerian nu mai trebuie, asta nu pricep.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Conditiile de calatorie sunt reglementate de Legea 248/2005, modificata si republicata, in art. 30:

ART. 30
(1) Organele politiei de frontiera permit iesirea din Romania a cetatenilor romani minori numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora, in urmatoarele cazuri:
a) minorului care este titular al unui document de calatorie individual ori, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste in strainatate insotit de ambii parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acestia;
b) minorului care este titular al unui document de calatorie individual ori, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste in strainatate impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia sau, dupa caz, face dovada decesului celuilalt parinte;
c) minorului care este titular al unui document de calatorie individual ori, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste in strainatate impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;
d) minorului care este titular al unui document de calatorie individual sau, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu aceasta numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau, dupa caz, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care sa cuprinda acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective de catre minor, la statul sau statele de destinatie, la perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria, precum si datele de identitate ale insotitorului respectiv.
(2) In situatiile prevazute la alin. (1) lit. b)-d) nu este necesara
declaratia parintelui decazut din drepturile parintesti sau, dupa caz, declarat disparut, in conditiile legii, daca insotitorul face dovada in acest sens, cu exceptia cazului in care ambii parinti se afla in aceasta situatie, cand este obligatorie declaratia reprezentantului legal al minorului.
……………
(4) Pe langa informatiile prevazute la alin. (1) lit. d), declaratia
parintilor, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor sau a reprezentantului legal, dupa caz, trebuie sa cuprinda si urmatoarele mentiuni:
a) scopul deplasarii;
b) ruta urmata pana in statul de destinatie;
c) indicarea faptului daca minorul urmeaza sa ramana in statul de
destinatie, caz in care trebuie mentionata persoana careia urmeaza a-i fi incredintat minorul, sau daca urmeaza sa se reintoarca impreuna cu un insotitor, ale carui date de identitate trebuie indicate, in cazul in care acesta este o alta persoana decat cea cu care iese din Romania.
(5) Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane.


Ne aflam in situatia reglementata de alin. 5. In mod clar, trebuie parcurse procedurile impuse si de firma de transport (ele pot diferi, insa in interiorul prezentei legi).
Cred ca gasesti textul si electronic pe undeva (eu am mai taiat din el ce nu intereseaza intrebarea) - daca nu, o adresa de mail si ti-l trimit.
Drum bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Multumesc mult.Am inteles .Deci , noi suntem aici incadrati:
(5) Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane.

dar si aici:
d) minorului care este titular al unui document de calatorie individual sau, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu aceasta numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau,....


dar declaratia asta , transportatorul spune ca ajunge sa o dau la ei la TAROM pe cand eu stiu ca atunci cand bunicul a calatorit alta data cu copilul cu masina proprie insa a dat-o la Consulatul Roman fiind in afara tarii.Au spus atunci ca in alta parte nu are valoare daca e data in fata politiei romane.s-a schimbat acum ceva si putem da declaratia asta la TAROM oare?

sau daca ne-am incadrat la punctul 5) automat nu mai avem treaba cu ce se cere la punctul 1-d)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Declararia parintilor(parintelui dupa caz) trebuie autentificata - nu este o declaratie simpla.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanadara

Multumesc mult.Am inteles .Deci , noi suntem aici incadrati:
(5) Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane.

dar si aici:
d) minorului care este titular al unui document de calatorie individual sau, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu aceasta numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau,....


dar declaratia asta , transportatorul spune ca ajunge sa o dau la ei la TAROM pe cand eu stiu ca atunci cand bunicul a calatorit alta data cu copilul cu masina proprie insa a dat-o la Consulatul Roman fiind in afara tarii.Au spus atunci ca in alta parte nu are valoare daca e data in fata politiei romane.s-a schimbat acum ceva si putem da declaratia asta la TAROM oare?

sau daca ne-am incadrat la punctul 5) automat nu mai avem treaba cu ce se cere la punctul d)?


Tu nu incredintezi copilul unei persoane fizice (adica bunic, prieten etc) - prin urmare, nu ne aflam in d).
Tu incredintezi copilul in conditiile alin. 5) - unei societatti comerciale autorizate pentru transport, respectiv Tarom (expresia este fortata - evident ca il va supraveghea si insoti tot o persoana - dar conventia o faci cu transportatorul, nu cu doamna respectiva).
Prin urmare, nici n-ai cum face declaratia in alta parte decat la Tarom - pentru ca nu stii pe cine sa indici cum ca ti-ar insoti copilul.

Uite ce as face eu in locul tau, ca sa ma scap de stres:
M-as duce la notar si as da o declaratie in fata acestuia precum ca "sunt de acord ca cei doi copii (nume, date etc) sa calatoreasca fara parinti, in perioada ...., de la Bucuresti la Paris. Minorii vor fi insotiti de catre o persoana desemnata de firma Tarom, in conditiile prevazute de art. 30 alin. 5 din Legea 248/2005".

Apoi, dai declaratia si la Tarom (unde ar fi suficient, de altfel), si le dai si un exemplar din declaratia notariala.
Secventa cu declaratia notariala nu este obligatorie, dar te linisteste pe cateva zeci de lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Insa:
la trecerea frontierei de stat in conformitate cu punctul 5 unde scrie in mod explicit necesitatea desemnarii persoanei care va avea calitatea de insotitor si in virtutea acestei desemnari anume cred ca trebuie cuprinsa in actul declarativ al parintilor cu toate datele de identificare ale acesteia.

"Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane.

La cat ii stiu eu de suciti pe cei de la poltia de frontiera se poate sa apara refuz daca nu scrie in mod EXPLICIT cine de catre cine cu cine unde cat timp in baza caror acte.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Insa:
la trecerea frontierei de stat in conformitate cu punctul 5 unde scrie in mod explicit necesitatea desemnarii persoanei care va avea calitatea de insotitor si in virtutea acestei desemnari anume cred ca trebuie cuprinsa in actul declarativ al parintilor cu toate datele de identificare ale acesteia.

"Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane.

La cat ii stiu eu de suciti pe cei de la poltia de frontiera se poate sa apara refuz daca nu scrie in mod EXPLICIT cine de catre cine cu cine unde cat timp in baza caror acte.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Nu ai de unde sti cu cine va calatori - nici nu este relevant, responsabilitatea apartine firmei de transport, in conditiile legii.
De regula, copiii sunt incredintati unei insotitoare de zbor (adica nu e trimis special cineva - ci primeste aceasta responsabilitate pentru acel zbor. N-ai de unde sti cine va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Asa fac.
Desi acum am inteles de ce nu sunt la 1-d) -cum era cu masina ci la 5) pentru ca este o societate transportatoare , o sa mergem totusi sa dam o declaratie explicita pentru ca nu stiu peste cine dau ai mei acolo la Otopeni si nu vreau sa fie probleme.


Va multumesc mult.Maine trebuie deja sa rezolvam pentru ca Taromul tine 48 ore rezervarea de aceea am intrebat aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Si: daca insotirea s-ar face in conditiile art. 1 d), ce relevanta ar mai avea alin. 5?
Nu-ti mai spun ca atunci cand il trimiti cu o pesrsoana fizica, aceea trebuie sa vina sa dea o declaratie cum ca isi asuma etc etc.
Deci - nu este cazul pentru firmele de transport, iti dai seama ca ar fi aberant sa se plimbe domnisoarele alea dragute cu tatal copilului la notar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Cu tatal si cu mama la notar s-ar plimba ..."donsoarele".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanadara

Cu tatal si cu mama la notar s-ar plimba ..."donsoarele".


Nu-i corect, Ioana!
Declaratia se da in nume propriu, este interzisa influentarea, deci de ce de mana cu nevasta?

Drum bun la pitici!!

Mergi la inceput