Tableta grafica, de care, de unde?

Tableta grafica, de care, de unde? | Autor: olympia

Link direct la acest mesaj

Intrebarea mea e exact cea din titlu . Cum o aleg, ce marca ar fi mai buna, daca cele mai accesibile ca pret isi fac treaba multumitor(m-ar tenta una mai ieftina pt inceput) sau mai bine iau direct una performanta si ... scumpa?


Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Eu mi-am luat Wacom, una entry level (bamboo) A6, dar trebuie sa iti doresti foarte mult/sa ai nevoie s-o folosesti pt ca odata obisnuit cu soarecu, greu te obisnuiesti cu stylusul. Eu cel putin am semiabandonat-o...



Monica si Nancy, 04.07.2008

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Eu o iau pentru desenat, ca sa nu mai scanez desenele clasice. De aceea ma intereseaza diferentele de performanta, acuratete.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Pentru ce zici tu ca vrei s-o folosesti (pt asta am luat-o si eu initial) eu acum prefer desen clasic, scan si vectorizare apoi cu o aplicatie, astfel incat s-o cureti de micile chestii care nu-ti plac.

Dar eu desenez de cele mai multe ori direct vectorial, cu soarecele... Nu m-am putut obisnui cu ea din pacate, poate o sa mai incerc.

Eu am citit ceva inainte sa o iau, mi-a fost de ajutorul forumul macuser.ro (daca folosesti Apple/Mac) dar am simtit ca n-o sa ne imprietenim prea tare si am luat wacomul mic. Nu gasesti sa imprumuti una de proba?



Monica si Nancy, 04.07.2008

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Multumesc pt raspuns! Eu am lucrat acum multi ani pe una, nu stiu cat de performanta era, dar mi-am facut treaba. Acum mi-ar trebui pt ilustratii rapide, storyboarduri, schite de moda. Cred ca incep cu una mai ieftina si vad ulterior.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput