Pisica bolnava!!

Pisica bolnava!! | Autor: Lavinia_90

Link direct la acest mesaj

Buna seara!! am o pisica de un 1 an,si nu stiu ce a patit dar a venit acasa tarandu-se.neputandu-si misca piciorusele din spate si coada.am fost la mai multi medici si a fost diagnosticata cu ,,fractura de bazin,,.Mi sa spus ca se va vindeca in timp dar sa avem rabdare,de atunci au trecut 3 luni si acuma isi misca codita dar piciorusile si le taraste dupa ea.Ce sanse are sa se vindece?ce as putea face ca sa o ajut?va rog sa ma ajuta-ti...orce sfat e bine venit....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

eu cred ca a suferit un accident,cel mai probabil.lovita de o masina,cazatura de la mare inaltime...chiar lovituri aplicate de o persoana.
animalele care se gasesc in una din situatiile astea au mari probleme cu satisfacerea necesitatilor si se tarasc.ceea ce duce la alte rani.iar ranile se infecteaza.o poti ajuta cu un carucior,sunt unele persoanele care l-au confectionat singure,folosind carucioarele pt papusi ale copiilor.poti cauta mai multe detalii pe net,scheme,etc.
fractura de bazin nu trece intr-o perioada anume de timp.consulta mai multi veti,sa o supuna la investigatii mai amanuntite,poate este operabil... o sa dureze luni de zile recuperarea,dc se mai poate recupera sau va ramane cu acest handicap pe viata.pt ca asta este in definitiv,un handicap locomotor.
eu inteleg din tot ce ai scris ca era invatata sa iasa afara.afara sunt expuse la atat de multe pericole...si inevitabilul se produce.sanatate multa pisicii,incercati cu un carucior,totusi.traiesc si asa,dar au nevoie de mai multa grija si atentie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

nu ati facut radiografie ?

Mie nu mi se pare in regula treaba asta... adica cum, trece de la sine ?

Vad ca esti din Satu Mare, de ce nu dai o fuga in Ungaria ? Am auzit de la multi ca si-au operat cainii la Debrecen.
Acum de curand o cunostinta a mers acolo si a operat catelusa de 5 luni la sold.

Sanatate multa

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_90 spune:

Va multumesc pt raspunsuri! am facut radiografia si a zis doctorul ca are fractura de bazin la ambele picioruse,un os era deplasat iar celalalt era sfaramitat.Am fost la 3 doctori cu ea,primul mi-a zis ca numai sa o eutanaziez,chiar nu pot sa fac asa ceva....mi-e foarte draga!si am mers la alt doctor,acolo am facut si radiografia si mi-a zis ca se va vindeca ca e tanara si sa avem rabdare.E foarte vioaie,jucausa, toata ziua ma ocup numai de ea,o duc la nisip si acolo isi face nevoile...numai ma doare ca o vad asa!Acu cateva zile statea un fund si si-a ridicat piciorul!isi simte piciorusele dar nu are putere sa se ridice!!Iar cu carucior,ar fi mai greu ca stau la casa si nu e foarte mare curte,si tot ar trebui sa umblu dupa ea! asa ca stau cu ea ii fac masaj la picioruse si nu o lasa sa se tarasca ca sa nu isi faca rana!

Mergi la inceput