Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Scoli, gradinite, crese, bone...

Gradinita: este copilul pregatit?

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

desprecopii

8061 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui desprecopii Adauga semn de carte la mesaj Trimite desprecopii un Mesaj Privat  Reply with Quote

Gradinita: este copilul pregatit?

In sfarsit, baiatul sau fetita dumneavoastra de trei ani a scapat de scutece si pare sa se bucure sa se joace cu alti copii. Va ganditi ca ar fi bine sa il dati la o gradinita. Insa este oare gata copilul sa inceapa gradinita? Dar dumneavoastra sunteti? Si care sunt avantajele gradinitei? Expertii spun ca pentru cei mai multi copii, este o experienta ce nu trebuie ratata. www.desprecopii.com/info.asp?id=2348" target="_blank">Iata cum puteti sa va asigurati daca este momentul potrivit pentru copil sa mearga la gradinita si cum puteti ajuta aceasta pregatire.

Linkurile mele: www.supereva.ro" target="_blank"> Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook
      (0 aproba) (0 dezaproba) |
elaga
elaga

413 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui elaga Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Eu cred ca depinde si de parinti cum ii expun problema celui mic. Daca zugravesc gradinita in culori frumoase copilul va fi incantat sa-si petreaca timpul cu alti copii. Daca parintii sunt nesiguri si au temeri, copilul va simti si va deveni si el temator.

http://mamasiiubita.blogspot.com/
Mergi la inceput

Myreluca

3 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiMyreluca Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Salut! Nu am mai intrat demult pe aici. Anul acesta lucrez ca educatoare si avand in vedere ca sunt si mamica de prescolar <nu numai> astept cu interes schimb de pareri pe aceastta tema. Un an scolar bun sa aveti

Myrela
Mergi la inceput

vias

9055 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite vias un Mesaj Privat  Reply with Quote
am citit articolul...ce sa zic???? se pare ca al meu copilas nu e deloc pregatit pt gradinita...dupa spusele articolului..specific..

Cand il duc dimineata..plange...inca are pampers...si...are 2 anisori.....dar oare ce as putea face cu el????
bona?? cere dublu fata de gradinita particulara...nu-mi permit...
Cresa de stat??????? mo way...mai bine gradinita particulara...

Educatoarea si un prieten al baietelului, in varsta de 3 ani si 3 luni imi spune ca JR nu plange decat putin dimineata..atat..
educatoarea imi spune la fel..
plus ca de cand e la gradinita, copilul a inceput sa manance foarte bine, pana acum la el asta a fost o foarte mare problema...

Mamica lui JR

Votati-ne www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/vi1.jpg" target="_blank">aici
Mergi la inceput
mara_p
mara_p

13 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
sunt de acord cu : "Rolul gradinitei este intr-adevar de socializare, de a introduce ideea ca invatatul poate fi amuzant, de a invata copiii sa imparta ce au cu ceilalti, de a face compromisuri si de a se intelege bine in grup"

iar la partea cu pregatitul copilului de gradinita am facut unele lucruri de acolo, dar am avut noroc si de un bonus, politica gradinitei, o perioada de proba de saptamani, ceea ce ne-a ajutat sa vedem daca si cum se acomodeaza copilu'.
Mergi la inceput
danatur
danatur

1 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui danatur Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Si eu am mari emotii pentru acest inceput. Cred ca deocamdata nu este pregatit pentru gradinita dar mai este ceva timp pana atunci si sper sa reusesc sa-l pregatesc mai mult sufleteste.

Editat de - roxanaz on 09/02/2012 10:57:54
Mergi la inceput
oana_alice
oana_alice

3 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui oana_alice Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Baietelul meu va merge si el din toamna. Pana atunci insa va trebui sa scapam de pampers :) cred ca noi avem emotii mai mari decat el

Editat de - roxanaz on 21/02/2012 15:15:20
Mergi la inceput
rontzana
rontzana

4 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Si eu am mari emotii in ceea ce priveste gradinita (pe care fetita mea o va incepe din toamna). Initial parea incantata de ideea de gradinita (din cele povestite de mine), dar, de fiecare data cand am fost sa vizitam una, a plans non-stop, desi era impreuna cu mine si nu intentionam sa o las acolo
Mergi la inceput

hela7402

5 Mesaje
dupa parerea mea, la varsta de 3 ani copilul este pregatit pentru a merge la gradinita ... David are 3 ani si ii place la gradinita, socializeaza cu alti copii, coloreaza , au diferite activitati, teatru de papusi ... au avut deja si carnaval specific toamnei :)
Mergi la inceput
Mee_mee
Mee_mee

3 Mesaje
Eu am trecut prin ambele situatii cu baiatul meu. Anul trecut avea 2 ani si 2 luni, evident nu era pregatit, a fost un cosmar. Nu s-a obisnuit, dimpotriva, a fost din ce in ce mai rau. La inceput doar maraia putin, dupa o luna plangea in hohote, nu mai statea sa-l imbrac dimineata, incepea sa planga si cand mergeam in directia gradinitei, de exemplu cand traversam pe trotuarul respectiv sa cumparam covrigi. Acolo nu facea decat sa se ghemuiasca in cel mai indepartat colt, sa se joace singur si sa planga daca se apropia cineva de el. Dupa 2 luni l-am retras, era evident ca nu avea sa il ajute in vreun fel. :(

Acum, dupa un an, e innebunit sa mearga. O iubeste pe doamna, isi iubeste colegii, in zilele libere si in vacanta abia ne intelegem cu el ca trebuie sa stea acasa. Cand se termina programul nu vrea sa se incalte sa plecam. Participa la activitati, desi e dintre cei mai mititei si e un copil foarte energic, sta cate 20 de minute pe scaunel sa deseneze sau sa modeleze (cum poate el, normal, nu ii iese ceva de pus la expozitie dar nu asta conteaza), se joaca frumos cu toti colegii... e "alt copil". Asa ca mie mi se pare ca articolul are dreptate. Si daca ar fi sa sfatuiesc acum o mama, i-as spune ca, daca are de ales, sa nu-l duca mai devreme in ideea ca "plange o luna si se invata".
Mergi la inceput

alisssa2003

2 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui alisssa2003 Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
De multe ori copilul nu este pregatit sa inceapa gradinita. Insa daca pe la varsta de 2 anisori incepeti sa ii povestiti despre gradinita, cum ca acolo se va juca, isi va face noi prieteni, va incepe usor usor sa accepte ideea.

Eu asa am facut cu fetita mea, plus ca inainte de a incepe gradinita am vizitat zona, sa se familiarizeze cu locul.

Editat de - Laura25 on 18/12/2012 09:01:05
Mergi la inceput
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate - 20 | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com