Cine s-a intors in Ro?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Nu recomand nimanui sa se intoarca "acasa". Tot ce a scris fata aia acolo e perfect adevarat si acum asa cum era si in 2010. Numai ca parca totul s=a inrautatit!
Parca ne-am inrait si mai rau. Toti incearca sa te fure... am fost la piata sa cumpar niste rosii, am dat 50 lei si asteptam restul...la care nenea ala imi arata o hartie de 5 lei si imi spune: mai trebuie sa-mi da-ti 2 lei. L-am vazut cum a bagat banii in buzunar dupa 10 min si m-am intors inapoi. M-a facut nebuna ca am plecat eu fara sa-mi de-a restul.
Te duci la supermarket... bineinteles ca un pret e la raft si unul la casa. Asta ar fi cea mai mica dintre probleme... iti bat din greseala un produs de 2 ori, sau in loc de mere pun banane la cantar. De rest numai spun ca pt 2 bani iti opresc 10 din oficiu, adica iti fac ele suma rotunda la casa, ca sa nu apuci tu sa le dai banii fix cat trebuie. Au probleme cu memoria toti cand trebuie sa-ti mai de-a restul... trebuie sa faci obrazul gros si sa-l ceri de la obraz de cele mai multe ori.

Te duci cu copilul la dr... la stat e jale... daca nu da-i spaga te trimite acasa cu nurofen. Dr meu de familie, pediatru copilului ma costa intre 50 si 100 lei de fiecare data cand il vad.
Am fost la urgenta cu baiatul si am vazut cazuri in care parintele striga disperat: dau 100 lei oricui se uita la copilul meu! va rog sa vina cineva!
Sa te fereasca Sf de o internare! Ca degradare umana si umilinta mai mare decat intr-un spital din ro nu cred ca mai gasesti.

Cainii si mizeria care ne inconjoara... a intrat in peisaj cred... sau poate unde merg numai cu masina nu prea ma afecteaza.
Afara macar serviciile de salubritate isi fac treaba... aici se mai intampla sa mai uite... In iarna asta 3 sapt nu au venit sa-mi ridice gunoiul desi platesc lunar. Iarna trecuta au fost tot 3 sapt dar de 2 ori. Nici vis sa primesti vreun ban inapoi sau sa scada ceva. Doar stim toti ca iarna nu e ca vara.
Cu salariile si preturile care tot cresc nici numai vorbesc! Peste noapte creste pretul de parca supermarketurile isi termina stocul de pe o zi pe alta. Sapt viitoare scad iar pretul ca se strica produsul pe raft. Dar de cele mai multe ori deja a iesit din data de valabilitate... nici o problema, il vand asa dar la reducere.
La piata taranii prefera sa tina de pret si sa se strice marfa pe taraba decat sa mai negocieze...

Poate va intrebati de ce nu plec daca toate sunt asa cum sunt... pt ca am o varsta si mi-ar fi greu sa o iau de la zero. Stiu ce ma asteapta afara... nu am vazut nici un caine cu covrigi in coada indiferent pe unde am fost!
Dar cand ma gandesc la viitorul copiilor mei... sincer nu-i prea vad aici in tara. Chiar nu pot sa vad nici un viitor pt ei aici! Poate pt ca sunt inca prea mici... poate...
Degeaba il educ eu frumos si civilizat pt ca nu pot sa-l tin departe de societatea in care traim... injuraturi se aud toata ziua pe strada... copilul e mic, copiaza, se amuza de reactia ta negativa si parca te provoaca cu stilul lui cool...

Nu... in nici un caz nu as sfatui pe nimeni sa se intoarca...

Mami de: baietel & fetita



Scz ...am vrut sa-ti dau aprob...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Letitia, normal, e parerea ta. Insa eu n-as salva un astfel de post. Mi se pare scris de cineva "de cartier" , ca sa nu zic mahala (prin cuvintele folosite, evident). Nu ca sa fi mare doamna...


Ce te dranjeaza,cuvinte gen cacati, scuipati, vinzatore imputite? Poti sa le inlocuieste cu sinonime mai elevate, dar te asigur ca realitatea tot aia e.


Eu nu inteleg motivul asta mirobolant cu vanzatoarele acrite.
Voi despre ce ani vorbiti? De anii 80?

Unde ati intalnit voi vanzatoare ´´imputite´´ in ultimii 10 ani in Romania? Sa merg sa le vad si eu, asa, ca la muzeu.

Cine va obliga pe voi sa cumparati produse din magazine unde clientul nu e respectat si e tratat ca un gunoi?
In tarile in care traiti, cand dati peste o vanzatoare ´´imputita´´ cum reactionati? Faceti la fel si in Ro, ca nu va taie nimeni capetele. Au trecut demult vremurile alea cand trebuia sa iti tii gura. Gizaaaaasssssss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Cu o movila de bani se poate trai oriune, si acolo unde nu sunt problemele enumerate de tine. Ce este in capul acelor oameni sa aleaga Romania? Tocmai faptul ca nu depinzi financiar de un anumit loc, iti da libertatea sa alegi ce e mai bun nu? De ce Romania si nu o tara civilizata?


Este convingerea mea personala (deci nu vreo axioma) ca oamenii cu bani multi care se muta in tari semi-civilizate au interese ascunse care de obicei se plaseaza in zona financiara sau in cea sexuala.
Sunt convinsa ca sunt si multe exceptii, insa din ce-am vazut / auzit eu de pe la lume, cei cu bani multi in punga stiu ca tarile de adoptie sunt macinate de coruptie, asa ca isi pot cumpara absolut orice (de la libertate pana la servicii de toate felurile) doar fluturand un fisic de bani.

Se spune ca Elvetia e super-civilizata, nu? Ei, ai vazut milionarii lumii adunand-se acolo, formand comunitati de super-bogati? Sau mai degraba isi plaseaza banii in conturile elvetiene vestite pentru secretul bancar care le protejeaza, insa prefera sa locuiasca pe vreo insula in Caraibe unde apa curenta si electricitatea sunt de data relativ recenta?

In schimb, ca tot ai adus vorba de strainii care se muta in Romania, eu personal constat un alt trend, si spun asta bazandu-ma pe numeroasele articole citite in ziare. Multi straini, tampiti pana la nevrozare de rimul vietii din occident, aleg Romania pentru linistea ei, pentru viata rustica pe care o pot duce la o stana, de exemplu. Iar acesti oameni nu sunt bogatasi, ci apartin, mai degraba, paturii de mijloc (middle management in viata de zi cu zi) a societatii din care provin.

Asadar in Romania nu este neaparat mai bine pentru ca o dovedeste rezindenta unor straini, ci, mai corect ar fi sa spunem ca acei straini gasesc in tara noastra niste locuri pe care "modernitatea" inca nu le-a alterat. Insa aceasta picatura in ocean nu rezolva problemele cotidiene cu care cetateanul de rand se confrunta.

Citat:
Ai fost sa vezi cum arata un oras mare, acolo unde locuiesti tu dupa un meci de fotbal sau dupa o festivitate mare? Sau dupa piata de sambata? Intr-adevar serviciile de curatenie isi fac datoria, dar asta nu insemana ca oamenii de acolo sunt mai civilizati ci doar ca sistemul functioneaza ma bine. Am vazut si faze cu golit scrumiera pe geam in parcare si am vazut si alte faze care sunt copy/paste din Romania....daca tot te legi de cuvintele mele despre 'asa zisa civilizatie'.
Daca ai ghinionul sa locuiesti intr-un cartier 'multicultural' s-ar putea sa vorbesti altfel despre criminalitatea de acolo in comparatie cu cea din Romania. Stii si tu lucrurile astea, ca doar le vezi si auzi si tu traind acolo, nu e o noutate ce spun eu.


Ai dreptate in ceea ce spui, n-am pretins niciodata contrariul.
Eu nu sunt o fana a politicilor care promoveaza "multiculturalismul" fara limite (am scris despre asta la multe subiecte), ba chiar consider ca, in supra-doza si fara masuri de control adecvate, acest concept (multiculti) este daunator pentru o societate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Coracora, nu pot sa spun decat ca ai spus exact ce gandesc si eu. Nu toti bogatasii sunt 'curati' ca moralitate dar nu putem sa spunem ca toti sunt pedofili sau au agende criminale ascunse. La asta m-am referit si eu, la occidentalul care se indragosteste de Romania pt frumusetile ei si sta mai departe de coruptia de zi cu zi. E adevarat ca romanul nu isi permite acest lux, pt ca trebuie sa ai o baza materiala ca sa iti permiti vacanta 'permanenta' in Transilvania, in natura neatinsa de mana omului. Stiu ca romanul se lupta cu supravietuirea si cu 'sclavagismul modern' care te transforma in platitor de taxe, dar asta a devenit o chestie globala. Sa evadezi din lantul incatusarii a taxelor si sa poti sa iti permiti o viata linistita si curata dpdv moral a devenit un scop de viata pt unii care isi permit. Si mai sunt de acord ca poate e mai greu sa traiesti in unele zone ale Romaniei in comparatie cu altele. Banuiesc ca vestul tarii este mai apropiat civilizatiei occidentale decat estul, dar asta e o prezumtie personala, neverificata. Dar cine poate sa schimbe realitatea, nu noi insine? Cum spunea si ladyJ, de ce trebuie sa ne aplecam in fata vanzatoarelor? De ce nu putem fi asertivi, uniti? Normal ca daca eu sunt asertiva si imi cer dreptul dar altul din spatele meu imi spune sa ma grabesc ca el are treaba si implicit o apara pe vanzatoare, nu se va ajunge la o civilizatie. Poate nu ar fi rau ca fiecare roman sa investeasca in cursuri de dezvoltare personala privind formarea comportamentului asertiv (ceea ce nu inseamna arogant sau agresiv).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Nu recomand nimanui sa se intoarca "acasa". Tot ce a scris fata aia acolo e perfect adevarat si acum asa cum era si in 2010. Numai ca parca totul s=a inrautatit!
Parca ne-am inrait si mai rau. Toti incearca sa te fure... am fost la piata sa cumpar niste rosii, am dat 50 lei si asteptam restul...la care nenea ala imi arata o hartie de 5 lei si imi spune: mai trebuie sa-mi da-ti 2 lei. L-am vazut cum a bagat banii in buzunar dupa 10 min si m-am intors inapoi. M-a facut nebuna ca am plecat eu fara sa-mi de-a restul.
Te duci la supermarket... bineinteles ca un pret e la raft si unul la casa. Asta ar fi cea mai mica dintre probleme... iti bat din greseala un produs de 2 ori, sau in loc de mere pun banane la cantar. De rest numai spun ca pt 2 bani iti opresc 10 din oficiu, adica iti fac ele suma rotunda la casa, ca sa nu apuci tu sa le dai banii fix cat trebuie. Au probleme cu memoria toti cand trebuie sa-ti mai de-a restul... trebuie sa faci obrazul gros si sa-l ceri de la obraz de cele mai multe ori.

Te duci cu copilul la dr... la stat e jale... daca nu da-i spaga te trimite acasa cu nurofen. Dr meu de familie, pediatru copilului ma costa intre 50 si 100 lei de fiecare data cand il vad.
Am fost la urgenta cu baiatul si am vazut cazuri in care parintele striga disperat: dau 100 lei oricui se uita la copilul meu! va rog sa vina cineva!
Sa te fereasca Sf de o internare! Ca degradare umana si umilinta mai mare decat intr-un spital din ro nu cred ca mai gasesti.

Cainii si mizeria care ne inconjoara... a intrat in peisaj cred... sau poate unde merg numai cu masina nu prea ma afecteaza.
Afara macar serviciile de salubritate isi fac treaba... aici se mai intampla sa mai uite... In iarna asta 3 sapt nu au venit sa-mi ridice gunoiul desi platesc lunar. Iarna trecuta au fost tot 3 sapt dar de 2 ori. Nici vis sa primesti vreun ban inapoi sau sa scada ceva. Doar stim toti ca iarna nu e ca vara.
Cu salariile si preturile care tot cresc nici numai vorbesc! Peste noapte creste pretul de parca supermarketurile isi termina stocul de pe o zi pe alta. Sapt viitoare scad iar pretul ca se strica produsul pe raft. Dar de cele mai multe ori deja a iesit din data de valabilitate... nici o problema, il vand asa dar la reducere.
La piata taranii prefera sa tina de pret si sa se strice marfa pe taraba decat sa mai negocieze...

Poate va intrebati de ce nu plec daca toate sunt asa cum sunt... pt ca am o varsta si mi-ar fi greu sa o iau de la zero. Stiu ce ma asteapta afara... nu am vazut nici un caine cu covrigi in coada indiferent pe unde am fost!
Dar cand ma gandesc la viitorul copiilor mei... sincer nu-i prea vad aici in tara. Chiar nu pot sa vad nici un viitor pt ei aici! Poate pt ca sunt inca prea mici... poate...
Degeaba il educ eu frumos si civilizat pt ca nu pot sa-l tin departe de societatea in care traim... injuraturi se aud toata ziua pe strada... copilul e mic, copiaza, se amuza de reactia ta negativa si parca te provoaca cu stilul lui cool...

Nu... in nici un caz nu as sfatui pe nimeni sa se intoarca...

Mami de: baietel & fetita



Toti barbatii din Germania ma vor. De exemplu am la lucru un domn care a spus ca sunt draguta.

Asta e tot mesajul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu am inteles mesajul Xio. Ai fost prea subtila

Edit :))))))) stai ca m-am prins! Eh! Bravo tie! :)))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

ela, la mine e deja aproape vara. Pomii infloriti, papadiile deschise, pasarele, ce mai, o incantare sa iesi afara...

Da' ce ma asteptau pe mine pe aleea de la bloc, ieri? Doi cacati mari si lati, de om. Mi-e ciuda ca nu i-am prins "in actiune", ca le mergeau fulgii.

S-au inasprit vremurile, s-a inasprit si sufletul multora. Mai mult egoism, mai multa rautate.

Nici eu n-as sfatui pe nimeni sa se intoarca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

ela 04 , ce impozit anual platesti pentru locuinta ?

Mitul vanzatoarei acre eu cred ca nu mai e de actualitate dor in romania , a devenit universal cumva , in tarile vestice cine crezi ca te serveste ? Rar intalnesti pe cineva indigen. Daca merg la Victoria&Albert Museum stiu ca majoritatea celor care servesc la restaurant sunt romani .M-au servit tare fain , o data copilul a vrut ceva care er pentru pranz si desi era inca mic dejun fata care ne-a servit i-a adus ce si-a dorit.

La Patiserie Valerie , la fel numai romani. Hi Andrew !

La Zara vei gasi numai vanzatoare din spania.

Si da , uneori te simti agresat de atata politete artificiala.

Deci , nu consider nivelul de trai direct proportional cu amabilitatea fortata a vanzatoarelor.

Si daca te plimbi in zona dintre Harrods si H Park nu poti calca pe stradutele alea luxoase de atatia rahati de caine , pentru ca sunt prea posh proprietarii sa stranga.
Din avion nu se observa.
Si aici tot cu paracetamol ( nu nurofen0 vii acasa daca copilul nu are nevoie de altceva . da nu iti cere nimeni nimic.

-taxa mea la consiliu e de 1100 lire si nu e in functie de salariu , ci de zona si siuprafata a case.

Realismul ma face sa-mi pastrez bunul simt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

120 lei casa din chirpici. 70mp.
Acum imi poti spune si tu ce salariu ai?
Am glumit. dar daca vrei sa faci o comparatie sa compari si salariile si preturile... eu in general dau tot salariul meu pe facturi si mai ramane al sotului pt a ne intretine.
D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey

ela 04 , ce impozit anual platesti pentru locuinta ?

Mitul vanzatoarei acre eu cred ca nu mai e de actualitate dor in romania , a devenit universal cumva , in tarile vestice cine crezi ca te serveste ? Rar intalnesti pe cineva indigen. Daca merg la Victoria&Albert Museum stiu ca majoritatea celor care servesc la restaurant sunt romani .M-au servit tare fain , o data copilul a vrut ceva care er pentru pranz si desi era inca mic dejun fata care ne-a servit i-a adus ce si-a dorit.

La Patiserie Valerie , la fel numai romani. Hi Andrew !

La Zara vei gasi numai vanzatoare din spania.

Si da , uneori te simti agresat de atata politete artificiala.

Deci , nu consider nivelul de trai direct proportional cu amabilitatea fortata a vanzatoarelor.

Si daca te plimbi in zona dintre Harrods si H Park nu poti calca pe stradutele alea luxoase de atatia rahati de caine , pentru ca sunt prea posh proprietarii sa stranga.
Din avion nu se observa.
Si aici tot cu paracetamol ( nu nurofen0 vii acasa daca copilul nu are nevoie de altceva . da nu iti cere nimeni nimic.

-taxa mea la consiliu e de 1100 lire si nu e in functie de salariu , ci de zona si siuprafata a case.


eu intzeleg din mesajul tau ca acreala asta este in legatura cu natzia si nu cu meseria practicata.

Eu din experientza mea spun ca nu mai e asa cu vinzatoarele in Romania.Personal am constatat an de an o imbunatazire ,la capitolul asta.

Xio,este normal,este firesc si logic sa simtzi ce simtzi tu,vis a vis de Romania.Este o etapa fireasca in evolutzia lucrurilor."problema"din punctul meu de vedere intervine in momentul in care te raportezi in pemanentza,la tzara de origine sua ma rog...la tzara in care ai trait o perioada foarte indelungata!

Dana

Mergi la inceput