Cine s-a intors in Ro?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Dana, eu nu am simtit empatie din partea ta in nici un dialog cu tine, e normal sa nu share-uiesc ganduri si idei personale cu tine. Rolul de dadaca mai mult indeparteaza omul decat sa il apropie....mai ales unul format la 'protestanti' :-) Nu pot sa cred ca iti pasa cu adevarat ce mi se poate intampla, nu ma cunosti, e normal. Numai de dragul teoriei chibritului, nu imi pierd timpul cu explicatii. Daca cineva vrea sa povesteasca la subiect, eu citesc cu drag.


interpretari personale si atit!

e ok,nu trebuie sa raspunzi!Normal ca problema ta nu e esentziala pentru mine,insa nici nu pot sa nu-mi pun intrebari in legatura cu intrebarea ce ai pus-o pe forum ,cind stiu unde si in ce fel ai incadrat in permanentza "viatza in Germania"!Normal ca ma intreb ca daca aici nu te-ai adaptat ,cum ai s-o faci chaosul(ca indiferent cum e chaos in comparatzie cu ...Olanda)din Romania?

Ai pus o intrebare...public,asa ca...te asteptzi sa primesti si ce nu-tzi place tzie!



Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Fetelor...fetelor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Acest post mi se pare briliant. Am sa-l salvez undeva si am sa-l postez ori de cite ori aud pe unii sau altii besteluind tara de adoptie si proslavind romania, culmea aceiasi romanie pe care inainte de a emigra, tot ei o spurcau pina faceau spume la gura.


Citat:
citat din mesajul lui snowbunny

m-am intors in romania!Daca ma intrebati daca m-as mai intoarce a doua oara raspunsul ar fi clar NU!Am suferit enorm cat am stat in tara adoptiva!Nu m-am putut acomoda deloc DELOC!Asadar am hotarat sa ma intorc in romanica mea draga unde sa ma simt ACASA imi era atat de dor de acel ACASA.Visam cu ochii deschisi la mirosul mancarii noastre,la strazi, la gorpi, la ploi, etc..dar acum nu as mai face aceeasi gresheala de a ma intoarce ''acasa''.Consideram oamenii din tara adoptiva rai si razishti.Poate sunt poate erau dar totusi lucrurile minore fac viata mai frumoasa.Am nascut ''in afara'' ...si am avut ''ocazia'' sa iau contact cu spitalul lor.Nu as avea cuvinte de lauda indeajunse.Am ajuns in romania entuziasta...fericita..implinita... evident asta se intampla la inceput, primele luni.Acum ...daca ar fi sa dau timpul inapoi nu m-as mai intoarce.caini vagabonzi pe strazi la totzi pashii, cacatzi pestetot, vanzatoare imputzite si cu un chef de munca de nu iti vine sa mai intrii in magazin a 2 a oara ca poate tio iei.Mi se pèare efectiv ca POPULATIA noastra a LUAT-o RAZNA!Te milogesti pentru drepturile tale.Daca ai ajuns in spital tre sa te rogi la Dumnezeu sa ieshi sanatos de acolo ( sunt si medici extraordinari dar cand te duci la urgente nu stai sa il cauti pe domnu x ca domnu x poate nu e pe tura) tre sa dai bani sa ti se acorde macar o privire si sa incepi sa culegi din cearceafu de reteta oferit de medic ce e mai bun pentru tine/copil si sa te duci sa decartezi la farmacie..de iti iese acru pe gat.
Mai bine decat a relatat colega de forum mai devreme nu am cum sa scriu.A cuprins toate ''bubele'' acestei societati.Personal nu m-as mai intoarce..


Dana, am crezut ca nu ti-ai dat seama ca e un subiect vechi si raspunzi la una din fetele care a scris in 2010.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Letitia, normal, e parerea ta. Insa eu n-as salva un astfel de post. Mi se pare scris de cineva "de cartier" , ca sa nu zic mahala (prin cuvintele folosite, evident). Nu ca sa fi mare doamna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu m-am trezit ca imi era extrem de dor de Romania. Timisoara mai exact. Evident de familie, prieteni, dar si un dor nebun de orasul meu. Nu m-as intoarce de tot, dar Doamne cat e de bine acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Uitam un factor foarte important in toata ecuatia asta, anume starea materiala. Cum naiba se face ca Multi expati de toate originile din tarile asa zis civilizate se lipesc ca (,) capusele de multinationalele din Romania si nu mai vor sa plece in tara de origine. Chiar dupa ce li se termina mandatul oficial ei se lipesc cu tot felul de contracte auxiliare de firma respectiva, cu tarife la care orice roman viseaza si continua sa traiasca aceeasi viata de cacat in Romania....:-) Pe ei nu ii deranjeaza kk de pe strada, scuipatul si taranismul din Romania? Va spun eu ca nu :-) Dupa un job bine platit, cu servitori acasa, cu sofer personal, scoala de calitatea 1 pt copii, viata libera in care se poate aranja orice cu bani, normal ca nu mai vor 'acasa': Sau sa ii dau de exemplu pe cei doi nemti, in jur de 30 de ani, care fac profit anual 400k din agricultura in Moldova, locuind acolo intr-un bloc? In Cluj exista o comunitate puternica de olandezi care au rezistat problemelor de adaptare la o tara corupta, lipsita de civilizatie. Au muncit si au realizari mari.

Sau sa il dau de exemplu pe olandezul care este acum milionar in tara lui de bastina cu agricultura din Romania, dar locuieste in Romania. Sau exceptia secolului, neamtul get-beget, fost manager sales Europa de EST la nu stiu ce multinationala, care dupa ce a fost scos din functie a ramas in Timisoara fara job, fara nevasta romanca (care a plecat cu alt neamt in nemtia). Am vorbit cu el acum vreo 7 ani si mi-a explicat de ce nu mai vrea la germania...are un penthause intr-un oras mare din Germania dar locuieste la bloc in Romania.

Normal ca aceste exemple sunt cu milioane de ani lumina distanta de realitatea romanului, dar dovedesc ca nu Romania in sine e problema ci alt factor, si anume succesul material care face viata in Romania incomparabila cu tara de bastina, cu toata civilizatia ei de poleiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Letitia, normal, e parerea ta. Insa eu n-as salva un astfel de post. Mi se pare scris de cineva "de cartier" , ca sa nu zic mahala (prin cuvintele folosite, evident). Nu ca sa fi mare doamna...


Ce te dranjeaza,cuvinte gen cacati, scuipati, vinzatore imputite? Poti sa le inlocuieste cu sinonime mai elevate, dar te asigur ca realitatea tot aia e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Amonar, eu nu inteleg relevanta argumentatiei tale privind avantajele situatiei materiale atunci cand alegi sa locuiesti intr-o tara din lumea a doua / a treia.

E logic si la mintea oricui ca avand foarte multi bani in comparatie cu bastinasii, iti permiti sa te scutesti de neplacerile domiciliatului intr-un loc nu tocmai salubru, nu tocmai decent, in care lumea nu e super politicoasa iar cainii maidanezi te pot musca de fund la orice colt. Asta stim si noi.

Insa cum schimba acest lucru starea de fapt din tarile ne-dezvoltate de adoptie? Pentru ca eu asta inteleg din mesajul tau, ca indiferent daca noua ni se par murdare orasele din Romania, cu necivilizati la orice colt, cu criminalitate ridicata si decenta scazuta, unii oameni (bogati) nu se mai lasa dusi de-acolo.

Cum ar trebui sa ni se schimbe noua (celor care nu au asa de multi k la profit si care traiesc din salarii "normale") perspectiva asupra unui loc in care poti trai decent numai daca te ascuzi in dosul unei movile de bani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Cu o movila de bani se poate trai oriune, si acolo unde nu sunt problemele enumerate de tine. Ce este in capul acelor oameni sa aleaga Romania? Tocmai faptul ca nu depinzi financiar de un anumit loc, iti da libertatea sa alegi ce e mai bun nu? De ce Romania si nu o tara civilizata?

Ai fost sa vezi cum arata un oras mare, acolo unde locuiesti tu dupa un meci de fotbal sau dupa o festivitate mare? Sau dupa piata de sambata? Intr-adevar serviciile de curatenie isi fac datoria, dar asta nu insemana ca oamenii de acolo sunt mai civilizati ci doar ca sistemul functioneaza ma bine. Am vazut si faze cu golit scrumiera pe geam in parcare si am vazut si alte faze care sunt copy/paste din Romania....daca tot te legi de cuvintele mele despre 'asa zisa civilizatie'.
Daca ai ghinionul sa locuiesti intr-un cartier 'multicultural' s-ar putea sa vorbesti altfel despre criminalitatea de acolo in comparatie cu cea din Romania. Stii si tu lucrurile astea, ca doar le vezi si auzi si tu traind acolo, nu e o noutate ce spun eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu recomand nimanui sa se intoarca "acasa". Tot ce a scris fata aia acolo e perfect adevarat si acum asa cum era si in 2010. Numai ca parca totul s=a inrautatit!
Parca ne-am inrait si mai rau. Toti incearca sa te fure... am fost la piata sa cumpar niste rosii, am dat 50 lei si asteptam restul...la care nenea ala imi arata o hartie de 5 lei si imi spune: mai trebuie sa-mi da-ti 2 lei. L-am vazut cum a bagat banii in buzunar dupa 10 min si m-am intors inapoi. M-a facut nebuna ca am plecat eu fara sa-mi de-a restul.
Te duci la supermarket... bineinteles ca un pret e la raft si unul la casa. Asta ar fi cea mai mica dintre probleme... iti bat din greseala un produs de 2 ori, sau in loc de mere pun banane la cantar. De rest numai spun ca pt 2 bani iti opresc 10 din oficiu, adica iti fac ele suma rotunda la casa, ca sa nu apuci tu sa le dai banii fix cat trebuie. Au probleme cu memoria toti cand trebuie sa-ti mai de-a restul... trebuie sa faci obrazul gros si sa-l ceri de la obraz de cele mai multe ori.

Te duci cu copilul la dr... la stat e jale... daca nu da-i spaga te trimite acasa cu nurofen. Dr meu de familie, pediatru copilului ma costa intre 50 si 100 lei de fiecare data cand il vad.
Am fost la urgenta cu baiatul si am vazut cazuri in care parintele striga disperat: dau 100 lei oricui se uita la copilul meu! va rog sa vina cineva!
Sa te fereasca Sf de o internare! Ca degradare umana si umilinta mai mare decat intr-un spital din ro nu cred ca mai gasesti.

Cainii si mizeria care ne inconjoara... a intrat in peisaj cred... sau poate unde merg numai cu masina nu prea ma afecteaza.
Afara macar serviciile de salubritate isi fac treaba... aici se mai intampla sa mai uite... In iarna asta 3 sapt nu au venit sa-mi ridice gunoiul desi platesc lunar. Iarna trecuta au fost tot 3 sapt dar de 2 ori. Nici vis sa primesti vreun ban inapoi sau sa scada ceva. Doar stim toti ca iarna nu e ca vara.
Cu salariile si preturile care tot cresc nici numai vorbesc! Peste noapte creste pretul de parca supermarketurile isi termina stocul de pe o zi pe alta. Sapt viitoare scad iar pretul ca se strica produsul pe raft. Dar de cele mai multe ori deja a iesit din data de valabilitate... nici o problema, il vand asa dar la reducere.
La piata taranii prefera sa tina de pret si sa se strice marfa pe taraba decat sa mai negocieze...

Poate va intrebati de ce nu plec daca toate sunt asa cum sunt... pt ca am o varsta si mi-ar fi greu sa o iau de la zero. Stiu ce ma asteapta afara... nu am vazut nici un caine cu covrigi in coada indiferent pe unde am fost!
Dar cand ma gandesc la viitorul copiilor mei... sincer nu-i prea vad aici in tara. Chiar nu pot sa vad nici un viitor pt ei aici! Poate pt ca sunt inca prea mici... poate...
Degeaba il educ eu frumos si civilizat pt ca nu pot sa-l tin departe de societatea in care traim... injuraturi se aud toata ziua pe strada... copilul e mic, copiaza, se amuza de reactia ta negativa si parca te provoaca cu stilul lui cool...

Nu... in nici un caz nu as sfatui pe nimeni sa se intoarca...

Mergi la inceput