Cine s-a intors in Ro?

Cine s-a intors in Ro? | Autor: rodicaosoian

Link direct la acest mesaj

Am incercat de multe ori sa citesc subiectul "ne intoarcem in Ro sau nu?" dar nu am reusit,multi se cearta acolo cu XIO sau se contrazic.
Eu as dori ca la acest subiect sa scrie numai persoanele care sau intors in Ro .
Cum vi sa parut dupa atatia ani?ati putut sa va acomodati din nou?copii ce parere au avut?cat timp a durat pana v-ati acomodata?sau nu ati reusit si ati venit inapoi ?
Eu nu am fost de multi ani in Ro,dar cred ca pt copii acolo este mai bine,poate ma insel,dar aici ei nu au copilarie.
Iar noi am devenit foarte "reci",inainte parca eram altfel,mai zambareti mai sufletisti,mai romantici,mai povestitorii...etc
si programul scolar mi se pare destul de diferit aici!
Ma gandesc ca este foarte greu daca mergi in Ro si incepi sa faci comparatie cu America,sau Canada sau ori ce alta tara,eu consider ca nu trebuie sa te gandesti ca acolo nu este taiata iarba de pe margine drumului,sau vezi gunoaie, sau drumul din America nu era asa,sau oameni nu sant asa de politicosi..etc eu zic sa te gandesti bine ce ai lasat in urma si sa iti reamintesti cum este tara ta.
ok,acum astept si pareriile voastre,oare am dreptate?
va pup!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Din ce cred eu la tine in minte a incoltit gandul intoarcerii in Romania. Parerea me este ca mai bine te duci in Romania pentru o luna , asa in vizita in prima faza si incearca sa traiesti din cam cati bani au salariu cineva din familia ta, incearca sa vezi ce se intampla in scoli, cat de bine te simti pe strada cand auzi injuraturi si badaranii la tot pasul, incearca sa iei pulsul Romaniei actuale uitand ca esti in vacanta acolo, poti incerca sa-ti cauti si un servici. Abia atunci ve-i intelege pe deplin daca vrei sau nu inapoi in Romania. LA o asemenea decizie trebuie sa iei in considerare si varsta copiilor tai, si puterea voastra (a ta si a sotului) de a va adapta la locuri noi. Eu zic asta ca dupa primul an si jumatate de America cand nimic nu era bun aici, am mers in Ro, pentru o luna, am stat la mama mea in casa in care am copilarit si trait peste 25 de ani, si m-am simtit destul de stinghera cu bagajele la usa ,cu toate ca mama m-a tinut ca pe o printesa cu buntaturi si clipe frumoase impreuna, am depanat amintiri, am baut cafele cu mult zat , am mers lerla prin magazine, am plans la mormantul tatalui meu,am mers intr-o scurta vacanta la o pensiune, a fost foarte frumos dar totusi simteam ca parca nu mai apartin acelui spatiu. O fi de bine, o fii de rau nu stiu exact, dar daca atunci cand ai venit aici ai venit aproape fara cantaresti asa de mult,o decizie in sensul invers se vrea mai bine cantarita.Nu stiu de ce !? Este greu !
Eu iti doresc sa iei decizi cea mai buna pentru tine !



P.S. scuze ca am scris totusi pe subiectul tau chiar daca nu m-am intors in Romania!
P.S.2- iti doresc succes sa tii subiectul departe de Xio si contrazicerile de rigoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Cunosc o tinara de pe DC ( pe care totusi nu o voi numii)
care a REVENIT IN RO .
Ghiciti ce?
In urmatoarele zile paraseste def RO da DEFINITIV.

Mult succes in alegerea ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Da,asa este!ma gandesc de ceva timp sa ma intorc inapoi,dar imi este foarte teama.De multe ori ne gandim ca am avut curajul sa venim intr-o tara in care nu aveam pe nimeni si la 20 de ani si nu ne-a fost teama ,iar acum ne este teama sa mergem in tara noastra.
Eu stiu (cred ca realizez) ca nu mai este ce am lasat dar totusi oare nu ne-am putea descurca?eu ma-m saturat si aici sa stau fara familie si numai in casa.De lucrat nu mai lucrez de ceva timp si nici nu ma vad lucrand in viitorul apropiat
Am 2 copilasii,unul este la scoala iar unul mic,trebuie sa stau acasa,iar cand vor creste mai mari si atunci trebuie sa stai acasa, ca nu sti pe ce drumuri gresite si cu cine umbla si ce face,am vazut foarte multi copii care veneu dintr-o familie f buna si cu frica de D-zeu si totusi ei au ales alte directii
ok,acum trebuie sa fug la copila dra mai scriu mai traziu
va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenaA spune:

Eu nu m-am intors ... inca. Dar asta e planul. Am doar 3 ani de cand sunt in UK si nu ma simt acasa nici aici, nici in Ro. Nu sunt multumita nicaieri. Admir mult pe cele care sunt multumite cu alegerea facuta indiferent care e ea.
sa reveni la oile noastre. Eu vreau sa ma intorc in Ro. Fiecare judeca calitatea vietii lui dupa cum considera el. Unul din motive poate o sa vi se para stupid dar eu petrec zilnic 2 ore comuting spre si dinspre munca. Cand o sa am un copil daca pot sa petrec alea 2 ore pe zi cu familia mea mie o sa mi se para ca am mai multa calitate a vietii!!
Fiecare are propriul sistem de valori si tb sa isi faca un calcul ce merita pt el. cred ca fetele ti-au dat sfaturi f bune sa te duci cateva luni in Ro sa vezi cum mai e , poate ai o parere de acum cativa ani, din alta perspectiva (erai mai tanara, mai fara griji) ... si ti se pare ca viata in Ro e mai relaxanta ... dar poate erai tu la o varsta mai zambitoare ,mai povestitoare...

Si inca un lucru ce nu mi-a placut la celalalt subiect ca ti s-a raspuns : "cum nu tegandesti la copil?, ramai pt copil" ... Tocmai pt copil tb sa te gandesti sa iei deciiza care va face mai multumiti, nu stiu cat de multumit va fi un copil care are niste parinti nefericiti ... Oferitii sprijinul vostru, sfaturile ... si la 18 ani poate sa plece in orice tara vrea ... pana atunci va fi multumit sa fie langa niste parinti fericiti ... Nu pot sa inteleg ideea "sacrifica-te pt copil, chiar daca esti nefericita"...

Eu cred ca multe din noi facem parte din generatia care nu avem cum sa fim 100% multumite, imi pare f rau ca Romania nu se misca deloc,,, sau mai bine zis se misca doar in jos .... insa eu nicioada nu o sa am aici sentimentul ala ca sunt acasa ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

MorenaA, eu locuiesc in Bucuresti si drumul casa/servici si retur dureaza 2 ore in zilele bune. Mi s-a intamplat ca un drum de 15 minute sa il fac datorita traficului in doua ore si jumatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Unchiul meu s-a intors dupa 6-7 ani de stat in Canada. Baiatul a intrat la scoala romaneasca (vorbea dar nu scria in romana). S-au readaptat si nu au regretat intoarcerea. Varul meu e acum adult si desi are cetatenia canadiana, nu are niciun gind sa mai mearga acolo. Ei sint un caz de oameni care, desi nu vad Bucurestiul in roz si nici nu traiesc in vreun palat izolat, se simt mult mai bine aici decit acolo. Evident ca mai fac si comparatii din care uneori Canada iese cistigatoare, dar asta a fost alegerea lor si nu le pare rau. Prin urmare, numai voi puteti stii daca puteti sa nu sa faceti pasul acesta, trebuie pus in balanta orice amanunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenaA spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

MorenaA, eu locuiesc in Bucuresti si drumul casa/servici si retur dureaza 2 ore in zilele bune. Mi s-a intamplat ca un drum de 15 minute sa il fac datorita traficului in doua ore si jumatate.

Anya


Nu planuiesc sa ma intorc in Bucuresti. Imi ajunge statul la Londra de stat la capitala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

Si eu vreau sa ma intorc in RO,ba chiar am facut si proba de stat 1 luna(acum 2 ani ce-i drept),si nu a iesit chiar asa rau.As da orice sa traiesc din nou la mine in tara.Aici am tot ce am nevoie si chiar mai mult,dar nu ma bucur de ele.
Sunt aici de 10 ani dar nu ma simt acasa.Dupa atata timp cred ca nu are rost sa mai incerc,in speranta ca ma voi acomoda.
Singura piedica pentru mine este sotzu',care este italian,deci mai trebuie lucrat la partea asta.
Imi doresc sa ma mut la tara,desi avem un ap. si in Bucuresti.Copiii mei au dreptul sa traiasca o viata mai libera decat cea de aici.
Cat despre partea urata a RO...nici aici nu-i mai cu mot.Si aici sanatatea lasa de dorit,si aici sunt gunoaie,iarba netaiata etc...
Si eu am 2 copii ca si tine:fata la scoala si baiatul la gradi.Ei bine,AMANDOI tanjesc dupa Romania de parca ar fi nascuti acolo.
Sper sa le indeplinesc dorinta cat de curand!
Iti urez sa faci alegerea cea buna!

MAMA DE FEDE(6 nov. 2001) SI DANI(17 feb.2005)
ALTE POZE
BLOGU' MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Va multumesc mult pentru raspunsurii1
Well,la copii ma gandesc si eu mai mult,sant tare nefericitii aici,nu am unde sa ii duc tot timpul,incerc eu sa ma duc incolo 'n coace sa mai vizitam cate ceva dar el(baiatul mare)vrea sa aiba copii in jurul lui,sa alerge..iar micuta la fel.Avem noi prieteni dar nu poti sa ii deranjezi,aici fiecrae cu familia lui,+ca vrea si el la bunica si bunicul,ma intreaba in fiecare zi daca are verisorii ,unchi si matuse.In wek-end ii tin mai mult in casa si mai iesim la mall sau park dar tot nu este deajuns pt ei,ei vor cu copii de varsta lor sa alerge,iar eu simnt ca nu mai pot trage de ei peste tot+trebuie sa fac si mancare si curateniesi multe altele.
Noi daca ne am intoarce am avea la ce,locuim in Ardeal si ica mai am pe parintii sotului meu care au casa la tara.iar sa ma duc o luna si sa incerc ,nu cred ca reusesc sa ma acomodez,ori ma duc cu gandul ca gata ,de acum aici trebuie sa imi fac un rost si ca America nu mai exista ori nu mai incerc,altfel nu cred ca se poate sa traiesc in 2 locuri.
iar scola,ce sa zic,sant cam nemultumita de sistemul lor.Nu mi se pare corect ca un copil de 5-6 ani sa aiba acelasi program ca si cel de clasa a cincea,iar reguliile lor ca si la armata,liniati si cand se duc afara si sa nu vb deloc(nici macar in soapta)sa nu atinga Doamne fereste vre-un perete,sa zbiere afara cand este in pauza,dupa ce ca are numai o pauza afara atunci trebuie sa manance snak-ul si sa se joace,dar totul in liniste.STIU CA SANT MULTI COPII SI TREBUIE SA AIBA REGULII SI SA MEARGA LINIATI, CU ASTA SANT DE ACORD CU EI,dar cu celelante nu(ar mai fi foarte multe de spus)lasa copilul un pic sa isi consume energia afara,sa se joace si sa dezmorteasca putin.
Revin mai tarziu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Noi ne-am intors in Ro dupa 5 ani de Canada. Avem 1 an si cateva luni de cand ne-am repatriat. Daca suntem multumiti? Da. Copiii s-au integrat si ei foarte bine, Matei a inceput de o saptamana scoala, Marc merge la o gradi care imi place mult (unde a fost si Matei anul trecut), avem langa noi familia, timp liber mai mult. Daca am nostalgii dupa Canada? Da. E greu sa nu iti aduci aminte de lucruri pe care le-ai trait in 5 ani si oameni pe care i-ai cunoscut si ti i-ai facut prieteni. Dar in Canada, cand aveam momente stresante (la job sau in alta parte), imi aparea in minte cate o amintire din Ro si ma calmam ...
Noi nu locuim in Bucuresti, deci nu avem parte de agitatia capitalei, de la munca pana acasa fac 15 min pe jos si 5 cu masina, pana la scoala lui Matei la fel, pana la gradi la Marc 10 minute.

Mergi la inceput