motan castrat si pui de pisica

motan castrat si pui de pisica | Autor: doradora

Link direct la acest mesaj

am un motan castrat. are 3 ani, e birmanez, si are un temperament dificil. cand se tine tot timpul dupa noi prin casa si se bucura de fiecare data cand ii acordam atentie, cand sare din senin si ne musca - de gamba in general.

de ieri ni s-a complicat viata. am gasit un pui de pisica si nu am putut sa il lasam acolo. are ochii deschisi, dar nu stie sa bea din farfurioara, ci doar cu seringa.

problema noastra consta in relatia cu motanul. il pufaie pe pui si a incercat chiar sa il zgarie, si cand era pe jos, si cand era la mine in brate. partea buna e ca nu l-a muscat din prima. ma intreb insa daca sunt sanse sa se impace vreodata...noi nu l-am neglijat de cand am adus puiul, ci, din contra, i-am acordat chiar foarte multa atentie. e clar ca macar o perioada vor sta complet separat cand nu suntem noi acasa, sau sub supraveghere. insa chiar nu mi-as dori sa mi se tranforme casa intr-un permanent camp de lupta. oare sunt sanse ca motanul sa devina si mai violent decat este deja? mi-e clar ca va fi o perioada de acomodare, si presupun ca va fi destul de lunga, dar tare mi-as dori pace si prietenie in viitor...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Cred ca sansele sunt deschise in toate partile. Eu am ajuns la concluzia ca reactioneaza ca si noi - uneori comunici imediat cu cineva, alteori doar il tolerezi, pe altii n-ai ochi sa-i vezi...
Experienta mea: am avut un motan - e adevarat, necastrat, destul de agresiv (nu statea aproape deloc sa-l mangai, se alinta doar cand ii era foame - altfel zgaria si mai si ataca). O familie de prieteni avea o psica pe care o aduceau la mine cand plecau. N-o baga in seama, nu se juca dar nici n-o tavalea - cu exceptia situatiilor cand se urca pe perna lui sau ii lua din mancare.
In schimb, cu cainele nostru din casa nu s-a acomodat niciodata, il fugarea, il musca, ba chiar a facut pipi in vasul lui cu apa. Scenele de lupta erau amuzante pana nu deveneau periculoase, mai spargeau cate ceva, era o harmalaie de nedescris. Mi-era ciuda cand vedeam poze cu pisici si catei dormind "imbratisati". In final am renuntat la motan - l-am dat unor rude.
Asa ca - rabdare, poate se imprietenesc, dar daca nu va trebui sa ai si solutia de rezerva.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

motanul pufaie si maraie in continuare, iar cel mic il ignora. tare mi-as dori ca intr-un final sa se accepte si poate chiar sa se bucure unul de compania celuilalt. presupun ca trebuie rabdare...

Mergi la inceput