"Educatia" copiilor prin violenta

"Educatia" copiilor prin violenta | Autor: clopoticaroz

Link direct la acest mesaj

Fetelor, in orasul nostru aud despre tot mai multe situatii in care copiii sunt loviti de catre cadrele didactice in scoli si gradinite. Pentru mine este tragic, copiii trebuie sa fie protejati prin lege de violenta, cu atat mai mult cu cat cadrele didactice trebuie sa-i educe, nu sa-i loveasca.
Ce parere aveti, este "bataia rupta din rai" sau trebuie interzisa si pedepsita aspru?

Clopotica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Daca copilul ti-a fost lovit de un cadru didactic, fa reclamatie. In scris.

Ma mir insa ca poti pune o asemenea intrebare ´´este bataia rupta din rai´´?Evident ca NU, INCA ne mai intrebam asemenea prostii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

Din pacate, multi parinti considera inca, ca cel mic a meritat palma pe fund sau una peste manuta. Daca le spui ca nu e deloc cea mai buna metoda de educatie se uita cam stramb. Sunt indignata cand aud ca bataia e rupta din rai. Daca parintele respectiv ar lua o bataie de la o persoana mai puternica ca el, i s-ar schimba urgent parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1iana spune:

Sunt educatoare de 7 ani. Din pacate inca exista educatoare care lovesc copiii. Am intalnit o astfel de persoana pe vremea cand lucram la stat:(

E un gest inuman care trebuie si sper sa fie mereu condamnat!
Educatia nu se face prin violenta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Daca cineva (adult) este batut de altcineva, urmeaza o reclamatie la politie pentru agresiune si eventual un proces. De ce ar fi altfel in cazul copiilor? Sunt ei cumva sub incidenta altor legi decat orice cetatean din tara asta?
Eu nu concep sa fie lovit copilul meu si daca s-ar intampla asta nu m-as limita la reclamatie la scoala, as face si plangere penala la politie si ar urma un proces.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Foarte bine,asa si trebuie.Ce te faci ca mai exista parinti care vin si roaga educatoarea/invatatoarea sa aplice ce metode vrea ea doae sa il cuminteasca pe copil?Bataia NU e rupta din rai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clopoticaroz spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Ma mir insa ca poti pune o asemenea intrebare ´´este bataia rupta din rai´´?Evident ca NU, INCA ne mai intrebam asemenea prostii?

Daca am vorbi din teorie as admite faptul ca este o prostie,de fapt din punctul meu de vedere este o cruzime, ce pacat insa ca se intampla chiar in viata reala si aceasta intrebare poate fi pusa multora!
Nu ai vazut vestitele cazuri in care bonele bat copiii, nu ai vazut niciodata in parcuri parinti care isi lovesc copiii?Daca am face un sondaj in timp ce iesim cu copilul in parc, oare cati parinti ar raspunde "Da" la aceasta intrebare? Cred ca ingrijorator de multi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Nu numai ca bataia nu-i rupta din rai, dar sper ca ala care o aplica sa sfarseasca in iad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui clopoticaroz

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Ma mir insa ca poti pune o asemenea intrebare ´´este bataia rupta din rai´´?Evident ca NU, INCA ne mai intrebam asemenea prostii?

Daca am vorbi din teorie as admite faptul ca este o prostie,de fapt din punctul meu de vedere este o cruzime, ce pacat insa ca se intampla chiar in viata reala si aceasta intrebare poate fi pusa multora!
Nu ai vazut vestitele cazuri in care bonele bat copiii, nu ai vazut niciodata in parcuri parinti care isi lovesc copiii?Daca am face un sondaj in timp ce iesim cu copilul in parc, oare cati parinti ar raspunde "Da" la aceasta intrebare? Cred ca ingrijorator de multi...



Clopoticaroz, inteleg, dar totusi e pusa gresit intrebarea. Daca intrebi in acet mod, afli defapt ce tu stii deja, conform realitatii: ca multi considera ca DA, bataia e rupta din rai. Deci nimic nou, nu?

Intrebarile care pot fi puse multora dintre cei care considera ca bataia e rupta din rai(ca ei sunt in vizorul nostru) este: crezi ca esti puternic cand lovesti un copil care nu se poate apara? Ti-ar placea sa-ti dau si eu doua palme cand ma sacai la cap? Nu crezi ca ar fi timpul sa mergi la un psiholog si sa-ti rezolvi problemele de comportament?..si lista poate continua.

Sau, sa ne intream noi pur si simplu ´´CE FACEM, cum facem, pentru a opri abuzurile asupra copiilor? Ce spunem cunostintelor noastre care isi bat copiii?

Scuze, nu vreau acum sa despic firu-n zece, pur si simplu mi s-a parut a fi aiurea pusa intrebarea initiala. pentru simplu fapt ca deja cunoastem raspunsul: X% zic da, y % zic nu...si problema ramane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

ideea e ca daca eu ca mama nu imi bat copilul pt ca educatia se face altfel in zilele noastre, e clar ca nu pot accepta ca un strain fie el si o educatoare sa imi bata copilul. ma ingrozeste gandul ca va merge la gradi si poate da peste un asemenea om. de aceea copilul trebuie invatat sa spuna tot cand vine acasa.
educatia se face cu dragoste si rabdare!!!!!!!!!!!!!!!!!
aceia care nu au inteles inca asta, nu merita sa fie nici parinti si nici cadre didactice, e clar ca si-au gresit meseria!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clopoticaroz spune:

LadyJ, inteleg punctul tau de vedere pentru ca si tu ca si mine si de fapt ca toate fetele ca au raspus un NU vehement la aceasta intrebare, suntem impotriva violentei.
Insa pe mine ma deranjeaza atat de rau cand vad cazuri de violenta la copii in institutille de invatamant si in jurul meu, incat nu de putine ori am fost pe puctul de a riposta pe strada in fata acelor parinti violenti, desi nu erau copiii mei. Nu inteleg de ce o fac, nu voi intelege niciodata, dar poate vor intra si acesti parinti pe forum si ne pot explica ceea ce gandesc cand isi lovesc copiii, cand roaga cadrele didactice sa-i mai linisteasca cu cate o palma-doua la fund, poate intra chiar si cadrele didactice care lovesc copiii cu scopul de a-i "educa", care chiar cred ca "bataia e rupta din rai" si poate avem ocazia sa-i combatem, noi cele care credem ca este o cruzime!
Daca nu, cel putin avem noi ocazia sa spunem un NU vehement violentei!
Pentru asta, nu am nicio problema sa reformulez intrebarea si va rog sa va spuneti punctul de vedere despre violenta la copii,daca stiti rude, prieteni, vecini, care cred in aceasta vestita zicala, daca ati auzit cazuri de violenta la copii si cum au fost acestea rezolvate sau ce repercursiuni au avut asupra copiilor.
Prin urmare, haideti sa fim mesagerii educatiei prin non-violenta!!!

Va multumesc.

Mergi la inceput