descuamarea pielii de pe degetute

descuamarea pielii de pe degetute | Autor: Mi-Ka

Link direct la acest mesaj

De vreo cateva zile, fetitei mele de un anisor si patru luni i se descuameaza pielea din jurul unghiutelor de la degetele manutelor; din cate am citit pe net e posibil sa fie o lipsa de vitamine sau de calciu. Am vorbit si cu dr. pediatra si mi-a spus sa-i dau siropel Visol si daca nu trece sa o duc sa o vada si vedem in continuare ce e de facut. Fetita nu isi roade unghiile, nu sta cu degetelele in gurita si nici pielea nu se vede a fii rosie sau inflamata.
Daca ati trecut prin asa ceva va rog sa-mi spuneti parerile voastre.
Multumim


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

lipsa de vitamina A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Lipsa de vit A sau mergi la dermatolog.

Edit Noi am avut asa si la manute si la picioruse..si pana nu i s-a luat toata pielicica aia de pe maini si picioruse,fasii,fasii,de mi se ridica parul in cap,nu i-a trecut.Vit A el ia din abundenta(atentie,el are o boala prin care si pierde vit A,deci nu-i da fara recomandarea dr-ului)deci nici un dr nu a stiut ce sa-mi zica..I-am dat cu creme pe maini,chiar si cu vit A uleioasa..insa i-a trecut doar cand i s-a luat toata pielicica aia..si problema a revenit apoi..De o vreme,vad ca nu mai are problema asta.
Sanatate multa.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar pt copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Xio a dat un pont util acum cateva saptamani, a spus ca descuamarea pielii de pe degetele de la maini si picioare mai apare si in urma scarlatinei...unii copii fac o forma foarte usoara, care poate trece neobservata sau e confundata cu altceva, insa descuamarea pielii se produce oricum dupa scarlatina, la un anumit interval...

sa nu fie si din cauza produsului pe care il folosesti pentru a o spala sau curata pe manute : servetele umede, sapun lichid sau sapun solid - ai schimbat ceva din astea recent ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

CorinaDani, scarlatina nu a avut cu siguranta, insa m-am gandit si eu ca poate fii de la servetelele umede cu care tot o sterg prin parc pe manute...o sa incerc sa le schimb si sa le evit atat cat pot
Am inceput de azi sa-i dau Visol calciu si sper sa se rezolve problema.
pufescu si leditia

Multumesc si mai astept pareri cu privire la tratament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Tot eu: a inceput si pe talpa sa se usuce pielicica si sa se descuameze de pe degetelele mari; mai rau sub degetelele mari i s-a facut chiar rana , ca o taietura de cutit .
Azi am fost la dr. homeopata si mi-a pus un diagnostic de eczema dishidrotica si mi-a dat ceva remedii; insa eu ma indoiesc ca ar fii asa ceva, intrucat nu are pustule cu lichid, deci clar ca ma voi duce la un dermatolog pentru o a treia parere.
Insa pana ajung la dermatolog, va rog sa-mi spuneti daca v-ati confruntat cu asa ceva si ce tratament ati luat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Argus28 spune:

Rp. Dermovate o,5 mg, unguent, tub 25 g
DS extern, dupa toaleta atenta a zonei (spalare cu sapun cu pH neutru sau cu ceai de musetel.
Se aplica in prima zi de 3 ori, iar apoi, doar dimineata si seara.
De regula, dupa primele aplicatii dispare roseata, iar din a doua zi se produce vindecarea. In mod obisnuit tratamentul nu mai trebuie continuat dupa primele 3 - 4 zile.
Scoateti din alimentatia copilului TOATE sucurile din comert, dulciurile si inlocuiti-le cu fructe si miere. Optional, administrati cate o lingurite de polen poliflor dimineata, timp de min. 3 saptamani. Prin aceasta veti reduce riscul reaparitiei afectiunii. Multa sanatate. Dr. Roland Szentivanyi - Szeged.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ulei de migdale dulci de la plafar, picuri si ungi usor locurile afectate, reface rapid pielea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Mi-ka, eu am o eczema similara, cand pielea mea e apucata de streche ... se descuameaza si fac rani. Fie adanci si subtiri, ca taieturile ... fara sa am pustule, pur si simplu ma trezesc dimineata cu ele; fie in locuri unde fac pustule (mai ales pe talpi), imi cade pielea care a format pustula si raman cu zone circulare de carne vie care se vindeca in timp.
Am ajuns prietena foarte foarte buna cu dermovate, dar nu stiu daca pentru copii este recomandat, pentru ca e pe baza de hidrocortizon ... fara un sfat medical ... nu as recomanda. Am invatat sa fiu foarte atenta la corpul meu, mi se intampla asfel de puseuri fie in momente foarte tensionate si mai de lunga durata, asa ca atunci cand incep sa-mi dau seama ca ma poate afecta ... incerc sa-mi mai controlez stresul, de asemenea ma afecteaza deshidratarea (deci am grija sa beau), daca stau mult timp incaltata cu chestii mai plasticoase (in adidasi sau in ghete imblanite mai ales acum ... e crima), dar si daca stau prea mult timp in praf (vara la tara, de asemenea). Ma mai afecteaza compozitia sosetelor, sau a ciorapilor de dama ...
Cred ca si tu va trebui sa acorzi multa atentie si factorilor care pot influenta aparitia problemelor, pentru ca dermovate si alte creme, doar rezolva temporar, dar e mai bine si mult mai putin dureros sa reusesti sa mai previi din aparitia lor, desi procesul invatarii e de durata.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns usorlili spune:

mesajul postat initial este din 2010.

Eu sunt curioasa ce o fi fost pana la urma... Ca si eu m-am gandit la scarlatina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Raspund pentru alte mamici care se pot confrunta cu o asemenea descuamarea a palmelor sau talpilor, fara o cauza aparenta sau (poate) dupa un episod trecator de febra.

Da, e posibil sa fie scarlatina, forma usoara sau asimptomatica. Obligatoriu se face analiza ASLO, pentru a vedea daca a existat o infectie streptococica, caz in care se impune tratament cu penicilina retard (Moldamin). Acest tratament este obligatoriu, pentru a nu se ajunge la complicatiile tardice a le infectiilor streptococice.

Totusi, e foarte posibil sa nu fi fost scarlatina, ci o infectie virala oarecare, care s-a vindecat, dar a produs descuamarea pielii.In aceasta situatie (deci ASLO negativ) nu e necesar niciun tratament (poate doar creme hidratante, ma rog, ce recomanda medicul dermnatolog).

Bineinteles, cum s-a spus mai sus, e posibil sa fie si o lipsa de vitamine.

Sanatate tuturor!

Bedrosmart

Mergi la inceput