Diferenta CIC dupa reducere 15% (iulie si august)?

Diferenta CIC dupa reducere 15% (iulie si august)? | Autor: annablue

Link direct la acest mesaj

Am deschis subiect separat pt ca tocmai am verificat si au intrat banii pt luna august de indemnizatie si alocatie, dar suma e diferita din nou.
Mai exact, pt suma din iulie mi-au intrat in august mai putini bani - am scris aici intreband daca mai sunt persoane - mie mi-au taiat din toata suma initiala care continea si alocatiile copiilor 15% si aia au virat-o.
Luna asta, ca nu era destul, mi-au virat si mai putini bani decat luna trecuta...
Ce mama-dracu' calcule fac astia de nu sunt in stare sa aiba o baza de date corecta?
Eu am calculat din decizia cu indemnizatia scazand 15% si diferenta de luna asta e si mai mare.
Am inteles ca si-au si mutat sediul si nici nu stiu exact unde sa ma duc peste ei si sa vad decizia noua....

Cine stie ce sa fac acum?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

am citit undeva tot pe forum dar nu retin exact unde ca pe iulie s-au calculat indemnizatiile micsorate incepand cu data de 3sau 6iulie...deci cateva zile s-a luat suma intreaga...de aici diferenta in august(ca acum s-a luat pt toata luna micsorat) si la mine a fost diferenta de cateva sute de miiasta e...

de David si 37+



HAINUTE 0-4ANI SUPER PRETURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Mie mi-au luat 9 lei luna asta. Deci sunt caz fericit fata de voi. Dar am sa ma mai uit odata pe extrase sa fiu sigura de calculele de luna trecuta.

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

hainute de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Am recalculat cu regula de 3 simpli. Luna asta , fata de suma iuntreaga care reprezenta 100%, am pierdut 15 procente. E diferenta de 1 procent fata de luna trecuta. Sper sa fie calculul final .

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

hainute de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

Acceasi regula de 3 simpla am aplicat-o si eu si cum naiba au calculat ei,ca pe langa cei 15 % luati din indemnizatie,luna trecuta m-au ars cu INCA 5 ron,si luna asta INCA cu 20 ron si sigur nu am nevoie de zeci de facultati de matematica pentru niste amarate de impatiri

brotacul tero-sectoristMIRUNA(29 mai)

Teroricul sectoricios are 1 anisor

BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Zice bine nushulica.
Urata asta de Lege 118 a fost publicata in M.Of. nr. 441/30 iunie, deci data intrarii in vigoare este 3 iulie.

Parerea mea este ca daca aveti indoieli asupra corectitudinii calculului, sa uzati de dreptul de petitionare si sa va adresati AJPS, cerand explicatii. Un extras de cont atasat petitiei ar fi util.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Zice bine nushulica.
Urata asta de Lege 118 a fost publicata in M.Of. nr. 441/30 iunie, deci data intrarii in vigoare este 3 iulie.

Parerea mea este ca daca aveti indoieli asupra corectitudinii calculului, sa uzati de dreptul de petitionare si sa va adresati AJPS, cerand explicatii. Un extras de cont atasat petitiei ar fi util.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


Mediajust,

Prompta ca de obicei.
O sa fac o cerere in scris dar problema este ca nu stiu exact adresa sediului nou si orarul...
S-au vehiculat mai multe locatii si pe site nu apare la ei modificarea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Ana, cu drag!

Daca este vorba despre Bucuresti, nu-i asta, pe I. Campineanu??

http://www.bucuresti.prestatiisociale.ro/


Editez, ca am verificat-o: asta-i!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaavram spune:

Buna fetelor. Ai dreptate Mediajust. Acolo este noul sediu. Eu am fost vineri ca o floare in Hambarului si surprise! Nu mai erau . Maine merg la noul sediu si va spun exact unde este si ce program au. Si va spun si cum se procedeaza cu cererea privind problema aceasta ca si eu am nedumeriri. Fetele care ati scris ca a intrat legea in vigoare de pe 3 iulie, nu vreau sa va suparati de intrebare, dar sunteti sigure? Ca 1 iulie a fost joi si eu stiam ca legea intra in vigoare imediat dupa publicare, cel putin asa se zicea de aceasta.
Mie, chiar daca ar fi asa tot nu prea imi ies calculele, nu stiu cum au calculat ei. Asa ca mai bine intreb in scris sa primesc lamuriri . Iar cum la email nu au binevoit sa raspunda, o sa fac cerere.
Va pup si va spun maine ce am facut. Iar pana atunci o sa caut sa vad cum e cu intrarea in vigoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaavram spune:

M-am cam lamurit cu termenul. Intr-adevar:
Constitutia:
Art. 78: Intrarea în vigoare a legii
Legea se publica în Monitorul Oficial al Romaniei si intra in vigoare la 3 zile de la data publicarii sau la o data ulterioara prevazuta in textul ei.

Deci mai ramane sa imi explice cum au calculat ca matematica mea nu pica totusi pe acelasi raspuns cu a lor.

Pentru fetele care au atentionat privind termneul de 03.07.2010 sper ca nu v-ati suparat ca am fost Toma Necredinciosul si va ofer multe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaavram spune:

Pentru cine este interesat de locatia exacta a sediului Agentiei de prestati sociale a Mun. Bucuresti, acesta se afla vizavi de latura Hotelului Novotel de pe calea Victoriei (de langa Palatul Telefoanelor), latura de pe strada care coboara in jos spre Sala Palatului (str. Ion Campineanu nr. 20). Cladirea are niste steaguri la intrare. Agentia este la etajul 3 iar paznicul de la intrare te indruma unde ai nevoie. Programul de lucru cu publicul este de luni pana vineri de la 8.30 la 16.30.
In legatura cu diferenta, este asa cum au spus si fetele mai sus. In Constitutia revizuita, o lege intra in vigoare la 3 zile dupa publicare daca nu se specifica altfel in textul legii. Astfel incat au calculat din indemnizatia de 85 % impartita la 31 de zile cat a avut luna iulie cuantumul pentru 2 zile, apoi au calculat cat ar fi pe luna intreaga indemnizatia, au impartit-o tot la 31 si au aflat cuantumul pentru restul de 29 de zile. Iar pentru august au aplicat micsorarea complet. Cat s-a luat pentru luna august se va lua de acum incolo (daca nu se va mai modifica ceva).

Sper sa va fie de ajutor info.

O seara buna tuturor.


Mergi la inceput