Nasterea la Medlife (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Maimu, da... in principiu astept sa nasc natural, dar incep sa imi pierd speranta. Oricum daca nu nasc in we sunt sigura ca ma opereaza sapt viitoare. Mai am o cunostinta care voia natural neaparat si, surpriza, tot la cezariana a ajuns acum in ultima saptamana.

Liana, sper sa fie asa cum ai spus tu, dar si noua in timpul sarcinii ni s-a spus ca va fi nasterea asa cum ne dorim noi, am fost incurajate etc... pe ultima suta de metri insa se schimba multe, cam prea multe. Asa ca daca isi va mentine atitudinea asta incurajatoare pana nasti, atunci poti spune cu adevarat ca se incurajeaza nasterea naturala la medlife. Si mai este o deosebire,in toate cazurile pe care le stiu eu e vorba de primipare care presupun un risc mult mai mare la nasterea naturala decat la secundipare. Risc pe care nu stiu daca vor sa si-l asume...

Cori 39+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

http://blogulluibebe.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns E_Alexa spune:

Multumesc pt raspunsuri...sper ca totul va fi bine.Cori iti dau un sfat :))....Faceti sex :))))) ha ha ha...fara gluma cica e cel mai bun pt declansarea nasterii(in special daca bb nu se angajaza) si cel mai important cica ar fi orgasmul care cu ale sale contracturi vaginale...declansaza contractiile de travaliu.Adica...mai bine ii spui lui sa faca ce stie dar sa te aduca la "BIG O" !!!!lool...nu-mi vine sa cred ca dau sfaturi din-astea, dar stiu ca acum un an si ceva o prietena, la 40 si 2 zile nu a mai rabdat si sa pus pe sex iar a doua zi membrane rupte...intrat in travaliu..nascut normal o grasuna de 4 kg (cu epidurala).Gagica luase ulei de ricin...dadea in fiecare seara cate 2 ture de herastrau (parc), manca ff picant poate poate o apucau facerile si nimic.La sex nu se gandea pt ca nu o mai faceau de ceva vreme....Dar si cand au facut-o :))))).

-----------------------------------------
Alexandra 32+ cu bebe Sasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Alexa pe cuvant ca o incerc si pe-asta... daca imi conving sotul . In rest am incercat: plimbat, urcat si coborat scari, masajul sanilor . Si nada...

Cori 39+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

http://blogulluibebe.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns E_Alexa spune:

Incearca si uleiul de ricin :D Da pe google "ulei de ricin travaliu" ca sa te documentezi.La ea nu a avut efect...sau poate intarziat.

Hai ma Cori ca tu tre sa reusesti...Hai ca suntem toate cu tine

Lupta Cori!!!



-----------------------------------------
Alexandra 32+ cu bebe Sasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Buna fetelor, nastere usoara celor care urmeaza curand, sunteti pe maini bune! Cat de repede a trecut timpul, parca ieri scriam la subiectul acesta in apropierea nasterii iar acum mandra mea are 2 ani si jumatate!

Alinab, citind postarile tale m-am revazut pe mine cu Rebecca. Exact asa a fost ea o lunga perioada de timp, ceea ce nu-ti doresc si tie. Dormea foarte, foarte putin si in rest scanceala, maraiala. Ma chinuiam sa o culc cate o ora jumatate si ea dormea maxim o jumatate de ora. Iar noptile la fel. Mai bine de 1 an a fost asa.
Si la fel a trebuit sa mergem la kinetoteraput primele 2 luni si ghici ce? Plangea nonstop pe drum si la ducere si la intoarcere si acolo!
Dar sti ce, toate astea au trecut, acum este infinit mai usor, este absolut minunat cum se transforma cu trecerea lunilor, deci fii ZEN, va fi absolut fantastic chiar daca acum nu iti vine a crede.

In concluzie, sa va traiasca comorile mici si nastere usoara viitoarelor mamici.

Cori , inteleg ca tu urmezi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Buna,

Am intrat numai un pic( am avut o zi tare obositoare, bebe meu nu a dormit aproape deloc azi, a plans, s-a incovoiat, iar ne-am chinuit cu colicii) sa-i spun lui Cori multa bafta.
Cori ma gandesc la tine, iti tin pumnii, sa ai o nastere usoara, sa fie asa cum iti doresti tu. Astept mesaj ca ai nascut in wk!!!
Bafta inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

Cori,
Eu sper ca sa reusesti sa nasti natural. Prima experienta, nasterea primului baietel a fost destul de traumatizanta pentru mine si inainte de nastere imi doream cezariana si am si primit aprobarea de a o face (ca in 2000 era cu aprobare) dar din nefericire dr. care m-a urmarit la privat nu a aparut la spital. Am avut 40 de ore de travaliu cu toate membranele rupte, nimeni nu a intervenit desi eram caz de cezariana clar fiindca riscul de infectie este f. mare cand se rup membranele toate atata pentru mama cat si pentru copil. Ce pot sa-ti spun este ca in momentul in care mi l-au pus in brate pe Bogdan sa-l alaptez prima data, cu mintea mea de 20 de ani (ca am fost tare grabita) am gandit atunci ca daca in viata asta nu o sa mai fac un copil o sa mor.
Acum cu minte mai coapta de 31 de ani, dupa ce cu greu am reusit sa mai raman insarcinata (greu sunt convinsa si din cauza ca in timpul travaliului de atunci endometrul meu s-a infectat) vreau cu orice pret sa nasc natural pentru ca nu vreau sa stau la ATI o noapte separata de pui si pentru ca dupa prima nastere la o ora si jumatate dupa am coborat pe scari 2 etaje sa merg sa-i povestesc sotului ce si cum. Eu sper ca Albu sa fie de cuvant ca asa imi pare, eu sunt si foarte incapatanata. El nu a fost mirat deloc de decizia mea ci i s-a parut fireasca avand in vedere ca e a doua nastere. Mirat a fost de faptul ca nu vreau anestezie dar a recunoscut cinstit ca lui ca medic i-ar fi mult mai bine si mult mai usor fara ea si cu mult mai putine riscuri pentru copil.

Imi amintesc ca o prietena care depasise termenul si nu mai nastea a primit indicatia de a lua silimarina, a luat 2 pastile vineri si sambata la ora 14:00 a intrat in travaliu. Documenteaza-te si pe tema asta, cine stie.


25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Fetelor va multumesc frumos de incurajari, deocamdata insa nici un semn. Insa am fost azi la Medlife (v-am spus mai demult ca o persoana foarte apropiata mie naste in aceeasi perioada), a avut cezariana si are acum un bebe grasunel de 4.350 gr, un frumos. L-am vazut si pe bebele Patriciei, era la acvariu.. un scump si el, dormea ca un ingeras mititel asa ( asa mi se parea mie dupa ce l-am vazut pe bebele de 4 kg ). De fapt nu era mic ci avea in jur de 3.400 parca. Oricum, tare scumpic e.

Acum sunt si mai nerabdatoare.

Cori 39+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

http://blogulluibebe.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

Si eu sunt pe fuga, bebelina a adormit cu greu si am atatea de facut, asa ca draga cori suntem toate cu sufletul alaturi de tine, sa reusesti asa cum e cel mai bine, stii ce ...dupa ce vei naste probabil vei simti ca felul in care ai nascut conteaza cel mai putin, important e sa fie bebelina sanatoasa si sa te simti si tu bine
de patricia stie cineva ceva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Buna dimineata,
Ce faceti fetelor?
Cori, ai nascut?
Fetele cu bebei, cum mai stati cu colicii? Noi tocmai avem o repriza incepand de azi noapte de la 3. A adormit pe la 5, s-a sculat la 7 si de atunci nu a mai adormit deloc: plange, se potoleste, iar plange.

Mergi la inceput