Efect advers-agitatie la tratament cu FLIXOTIDE

Efect advers-agitatie la tratament cu FLIXOTIDE | Autor: AlinaEmi

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am un baietel de 9 luni diagnosticat cu wheezing recurent. A facut pana acum 3 episoade dintre care primul cu spitalizare (la 6 luni)In spital tratamentul a fost lung si dur (10 zile cortizon)si cand l-am scos era deja isteric (la modul ca plangea aproape toata ziua iar noaptea trebuia sa plecam cu el cu masina la plimbare ca sa-l putem adormi). Asta in conditiile in care altfel este un copil vesel, deloc plangacios si care doarme toata noaptea. Atunci nu ne-am dat seama ca este de fapt un efect secundar al cortizonului si am crezut pur si simplu ca a fost traumatizat de experienta din spital (branula, sonde nazale si toate cele...). Nici unul din medicii din spitalul Medlife nu a fost in stare sa-mi explice la acel moment ca aceasta stare se datoreaza tratamenului si incercau tot felul de explicatii stupide (cum ar fi colicii - la 6 luni !!). Celebrul doctor Tomescu mi-a spus la control ca nu ma poate ajuta cu starea copilului ca eu l-am adus cu bronsiolita si el l-a vindecat si mai departe nu-i treaba lui....
Ultimul episod de bronsiolita de abia s-a incheiat. Am refuzat sa-l mai internez (data fiind experienta anterioara) si l-am tratat acasa -intai Ventolin + Flixotide si apoi in continuare doar Flixotide (la recomandarea medicului evident). Cam dupa 5 zile de tratament copilul a inceput din nou sa devina isteric, nu ne mai intelegem cu el, se trezeste noaptea urland etc. La recomandarea prof. Cernatescu de la IOMC ar fi trebuit sa continuam tratamentul cu Flixotide vreme de 14 zile dar a fost imposibil, am oprit dupa a 8 a zi pt. ca altfel am fi ajuns cu totii la balamuc. Din fericire la plamani nu se mai aude nimic si nu a fost o problema sa intrerupem. Totusi sunt disperata pt. viitor pt. ca mi s-a spus ca sigur va mai avea crize, ce voi face daca boala nu cedeaza in timp util si va trebui sa faca un tratament mai lung cu cortizon (in orice forma – Dexametazone / Flixotide nu conteaza ca tot cortizon contin). Am inteles ca nu exista alt tratament pt. aceasta boala… ce fac ??? vindec copilul de bronsiolita si-l stric la cap ???
Ni s-a recomandat tratament de preventie cu Singulair – citesc pe forum si ma apuca groaza…. si asta se pare ca agitatie, insomnii… nu l-am inceput inca, nu am curaj inca…astept sa se linisteasca copilul intai.
Va rog mult sa-mi spuneti daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie si ce este de facut.
Mersi mult !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Baietelul meu a avut acelasi tratament pt niste crize de astm, Prednisone si Flovent care este echivalentul Flixotide.

A avut acelesi reactii ca si baietelul tau (el avea 13-14 luni cand a facut tratamentul). Agitatie, urlete, o noapte intraga a urlat in continuu, se dadea cu capul de pereti, groaznic...am intrerupt Prednisonul dupa doua zile (avea tratatment de cinci zile) si am continuat numai cu Flovent.

A avut efecte adverse gen agitatie, crize de nervi neexplicate pentru cateva saptamani, se trezea noaptea urland (uneori si din ora in ora) apoi totul a fost cat de cat ok, poate un pic mai agitat ca de obicei. Ce concentratie aveti voi? Noi aveam 125 doua puffuri dimineata si doua seara, dupa doua luni am trecut la unul dimineata si unul seara. A facut tratatement cateva luni (3-4) apoi am oprit pt ca a fost ok, la el e un astm alergic.

Singulairul eu l-am refuzat, efectele adverse m-au ingrozit.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Baietelul meu a luat 6 luni Singulair si nu a avut reactii adverse, in schimb a avut la HCC sau Dexametazona, si ne-a dat Flixotide si a fost ok. Cred ca difera de la caz la caz. Dupa Singulair a facut mai rar si forme mult mai usoare de laringita.
La tratamentul cu HCC(hemisuccinat de hidrocortizon) cu baietelul nu ma intelegeam deloc, asa agitat era, iar fetita, mai mica, s-a trezit noptile din ora in ora.
La baiat trebuia sa incepem din septembrie iar Singulair-ul si am intrebat-o pe dr daca ea crede ca e necesar, altfel as prefera sa nu, si a zis ca mai asteptam.
Mi-e groaza ca incepe sezonul virozelor.
Nu stiu ce solutii sunt, vroaim doar sa iti spun ca si noi ne-am confruntat cu situatii asemanatoare.


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Mersic de raspunsuri

Miereamara, inteleg ca voi ati rezistat in starea asta sa-i faceti tratament mai multe luni ?? sincer te invidiez inseamna ca ai nervii tari si ca sunt eu prea sensibila...
Totusi din ce scrii pricep ca dupa 3 saptamani cu Flixotide-ul efectele adverse s-au mai diminuat, am inteles bine ? oare se obisnuieste organismul cu el si nu mai reactioneaza asa violent ??
Si chiar daca ar fi asa eu sincer nu rezist sa-mi vad copilul in starea asta 3 staptamani, eu am clacat dupa cateva zile (in conditiile in care l-am tinut pe tatal lui mai mult pe acasa sa ma ajute...)
Noroc ca de data asta se pare ca nu a fost nevoie de mai mult (sper). Totusi ce ma fac datile viitoare ?? nu exista nimeni care sa stie ceva, vreo combinatie cu vreun alt medicament care sa amelioreze starea asta ?? (in spital noua ne-au dat 2 zile un calmant Desitin care se da in funduletz - am inteles ca e un calmant foarte puternic dar nu a avut efect !!!)

Oricum pt. preventie vreau sa incerc un tratament homeopat, totusi in criza ce ma fac ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Da, i-am facut tratamentul cateva luni pt ca tusea toata noaptea (el avusese si doua pneumonii cu vreo luna inainte de a fi diagnosticat cu astm) si starea lui s-ar fi agravat daca l-am fi lasat asa. Initial am refuzat tratamentul, ca si tine l-am facut pentru cateva zile apoi am intrerupt si starea copilului s-a inrautatit, asa ca am strans din dinti si am mers mai departe. Pot sa iti spun ca asa ceva eu nu am vazut niciodata la un alt copil, efectiv intr-o noapte (primele zile de prednisone) a urlat in continuu, incercam sa il iau in brate si ma musca pana la sange, ma lovea cu capul in gura, se arcuia si tot ce puteam sa facem era sa il punem pe covor si sa avem grija sa nu se loveasca.

Dupa 2-3 saptamani organismul s-a obisnuit si efectele adverse s-au diminuat pana la tolerabil.

Sincer, eu nu as utiliza calmante gen Desitin pt a contracare efectele adeverse.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Multumesc pt. raspuns.
Azi l-am dus la homeopat si mi-a dat schema de preventie + schema de utilizat in criza. In acest fel sper sa nu mai fie vreodata nevoie de cortizon... sper sa pot fi suficient de perseverenta sa-i fac tratamentul homeopat ca la carte pt. ca sunt f. multe bulinutze si tincturi..

Totusi daca cineva stie totusi vreo solutie la problema agitatiei la Flixotide eu astept in continuare sa mi-o spuna si mie ca.... nu se stie niciodata ....

Mergi la inceput