Exista casatorii fericite ?

Exista casatorii fericite ? | Autor: soledad

Link direct la acest mesaj

Ma refer la cuplurile care au si copii si la care iubirea dintre soti se pastreaza vie, autentica. Cei care se saruta dimineata la plecare si cand se revad seara, dar nu cu un gest automat care sa faca "sa para totul in regula". Cei intre care pasiunea nu a murit si nu fac dragoste fiecare gandindu-se la altcineva (la colega/colegul de la servici, la actorul cutare, etc., doar-doar o mai simti ceva ...) ci chiar sunt fericiti ca sunt in bratele partenerului de viata si anume in bratele lui. Cei care cand fac dragoste se gandesc ca in primul rand partenerul sa se simta bine, sa fie fericit si abia apoi ei. Cei care se saruta cu placere si in timpul zilei, nu numai cand fac dragoste sau ca preludiu - desi au trecut peste zece ani de la casatorie. Cei care oricand de pe acest pamant l-ar alege tot pe cel care le este partener acum, daca ar avea posibilitatea sa aleaga dintre toti oamenii de pe acest pamant. Cei care se simt bine la servici, sau impreuna cu prietenii/prietenele, dar de-abia asteapta sa ajunga acasa sa fie impreuna cu partenerul de viata. Si care simt bucuria de a trai, atunci cand se gandesc la sot/sotie si se simt binecuvantati cu asa partener de viata.
Nu mai spun de cat de fericiti sunt copiii lor cu asemenea parinti care se iubesc... Dar am specificat ca ma intereseaza anume cuplurile care au si copii si niste ani buni de la momentul casatoriei, ca de cupluri proaspat casatorite fericite sau de cupluri fericite dar fara copii, in care sotii au timp berechet sa se resfete reciproc si sa se faca fericiti, am auzit deja.
As vrea sa aud despre astfel de cazuri fericite, ca sa incep si eu sa am incredere in ideea de casatorie si ca ea nu este doar "o loterie"...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Da exista,din ce in ce mai rar dar exista.Noi suntem un exemplu in acest sens.Exact asa cum ai descris tu in mesaj,suntem impreuna demult, 16 ani,avem trei copii si o iubire care creste pe zi ce trece.Pasiunea ne consuma in continuare ,ne e dor unul de celalalt si vorbim la telefon de cel putin trei ori pe zi numai sa ne auzim glasul unul celuilalt.Ar fi multe de spus dar incerc sa rezum spunand ca nu putem niciunul dormi daca celalalt nu este langa noi si cand suntem departe unul de celalalt nu suntem intregi.
iti doresc numai bine.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:



Da,exista!
Avem 12 ani de casnicie si vreo 17 de cand ne cunoastem,o minune de copila si ne iubim mult,ne e dor unul de altul,ne pupacim in fiecare zi...si de as lua-o de la capat as face aceeasi alegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Da! Suntem de 7 ani impreuna, avem doi copii, daca as alege maine din nou as face aceeasi alegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2705 spune:

da.cred ca inca mai exista.noi avem 8 ani de casnicie si 7 de locuit impreuna,un ingeras de fetita de 3 ani,ne iubim mai mult ca la inceput,ne sunam in fiecare zi o data sau de doua ori pe zi ca sa ne auzim ,si abia asteptam sa ajungem acasa ca sa fim impreuna toti trei.a si noi suntem mici copii pe langa socrii mei care au 35 de ani de casnicie,se saruta in fiecare dimineata,se plimba de mana si se iubesc in continuare fff mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

pe noi ne intreaba lumea cum reusim dupa atatia ani, mai mult de zece puls cinci de cand suntem casatoriti, sa ne iubim si respectam inca. nu exista nici o formula magica, nimik supranatural sau de neatins.

daca nu ne vedem doua trei zile, am fluturi in stomac cand revine sau revin acasa. a, si avem doi copii, care intregesc iubirea dintre noi.
traiesc sentimente de implinire si satisfactie in casnicie, nu as schimba nimik.
cateodata il intreb daca ma va iubi in cazul in care ma va lovi o boala cumplita, cum ar fi sa-mi pierd mintea...."chiar si atunci, tu dai sens vietii mele, am sa te iubesc pana la moarte, cred ca si dincolo de ea"



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David


_M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Pe mine m-ati facut sa plang (mai sunt si la munca :D) , mai ales ca eu stiu ca niciodata nu voi avea asta . Sau cel putin nu voi simti asta cu intensitatea de care vorbiti voi. si nici macar nu am copii....inca...probabil ca daca voi avea vreodata, pasiunea, care nu e, nu va aprea niciodata. Ma bucur insa sa aud ca exista si cupluri fericite dupa atatia ani. As fi putut si eu sa am insa am pierdut dragostea undeva pe drum...
Va doresc sa ramaneti toata viata asa. Ce frumos !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crinutz

Pe mine m-ati facut sa plang (mai sunt si la munca :D) , mai ales ca eu stiu ca niciodata nu voi avea asta . Sau cel putin nu voi simti asta cu intensitatea de care vorbiti voi. si nici macar nu am copii....inca...probabil ca daca voi avea vreodata, pasiunea, care nu e, nu va aprea niciodata. Ma bucur insa sa aud ca exista si cupluri fericite dupa atatia ani. As fi putut si eu sa am insa am pierdut dragostea undeva pe drum...
Va doresc sa ramaneti toata viata asa. Ce frumos !!!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"




ba, exista speranta pentru orice lucru! chiar si pentru ce se pare ca nu mai e deloc! nu stii ce rezerva ziua de maine!


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David


_M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Asa e Kariguld, nu stii niciodata ce ti se poate intampla maine sau peste ani, nu pot spune cu convingere de 100% ca nu voi avea sansa asta dar o pot spune cu o convingere de 90% si deja e mult. Sunt prea multe "ecuatii" in viata mea care imi demonstreaza ca am dreptate din pacate. Dar sa dea Dezu sa se schimbe ceva si sa ma ajute si pe mine sa gasesc calea de a iubi din nou cu pasiune si sa am casnicia pe care mi-am dorit-o dar dupa 9 ani nu stiu daca pasiunea mai poate reinvia. Vom vedea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

noi vom avea 20 de ani in Februarie. inca nu ne-am plicitisit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

La noi este mai intens ca la inceput, poate si din cuaza batranetii sau ca intre timp am invatat unul de la celalalt cum sa ne satisfacem dorintele.
El a invatat de la mine, ce are nevoie femeia/nevasta, iar eu de la el, ce are nevoie barbatul/sotul.
Iar ca parinti, el se pricepe mai bine ca mine, asta include psihologia copilului, dadaca si tata.

Mergi la inceput