Insarcinata in 9 saptamani si racita cobza

Insarcinata in 9 saptamani si racita cobza | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Nu stiu cum si de unde, dar m-am ales cu o raceala de toata frumusetea. Imi curge nasul si stranut din 2 in 2 minute, ma doare capul si am gatul umflat. In afara de ceaiuri calde ce mai pot lua? Sunt la serviciu, inca nu am anuntat sarcina, asa ca nu ma astept la prea mare intelegere din partea sefului. Stiu ca e voie paracetamol, dar nu stiu daca chiar de la inceputul sarcinii si nici nu stiu cate pastile am voie pe zi. AL=lte sfaturi, va rog!...Poze:
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/ConcediuLaVienaSiBudapesta#

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ai voie paracetamol sau produse care contin paracetamol, modul de administrare il poti gasi in prospect (daca il ai in casa) sau il poti gasi pe net
pentru nas poti folosi biorinil sau ser efedrinat
pentru gat ceaiuri calde cu miere si lamaie, bomboane mentolate cu eucalipt si mentol (golia activ blu sau halls); nu stiu daca este permis tantum verde spray...
cel mai bine ar fi sa-l suni pe medicul care iti urmareste sarcina si sa-i ceri sfatul....

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasilv spune:

Oscilococcinum si paracetamol simplu, nu sinus. Nu stiu de ceai cu echinaceea, trebuie sa te uiti neaparat pe prospect, erau niste contraindicatii.
Sanatate!

anca, mami de Vladut... 06.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Medicul nu raspunde la telefon, o sa mai incerc mai tarziu. La farmacie mi-au dat Ocillococcinum, sper sa ma ajute cat de cat. Gatul nu ma deranjeaza foarte tare, dar am o durere de cap ingrozitoare si imi curge nasul foarte rau (deja nu mai suport sa il ating, am rani de la cat l-am suflat). Despre Paracetamol am cautat pe net si am gasit niste articole care se cam bat cap in cap, nici nu stiu daca sa il iau sau nu. Banuiesc totusi ca de la 1-2 pastile nu s-o intampla nimic...Poze:
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/ConcediuLaVienaSiBudapesta#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Daca nu ai febra, trateaza-te cat mai naturist, fara paracetamol si alte medicamente (oscilo e ok), poti face aerosoli daca ai aparat in casa, cu ser fiziologic (face minuni la nas si gat).

Daca ai febra, mai bine paracetamol (sau ce-ti recomanda dr.), decat sa stai cu febra (asta e periculoasa in sarcina).

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput