Alaptatul in public ...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Marina, spune sincer, tu ai citit cu atentie mesajul lui pis-pis? Ai inteles argumentele si explicatiile logice si de bun simt ce ti le-a dat? vino si tu cu niste explicatii si argumente cel putin la fel de frumos argumentate si discutam.

Daca ceea ce face mama 'x' (ca e tiganca, ca e musulmana acoperita in burka, ca e pitipoanca , cersetoare sau corporatista) este pentru a-l face pe copilul ei sa se simta mai bine, nu are cum sa ma deranjeze. Daca mamei ii pasa de copil si este preocupata de binele lui, atunci ceilalti nu au nici un motiv sa fie deranjati. Deranjatii n-au decat sa intoarca capul. Nu ii pune nimeni sa se holbeze. Pe tine te deranjeaza imaginea unei pisici care isi alapteaza pisoii, imaginile de pe dicovery cu maimutici agatate de pieptul mamelor lor este deranjanta?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Marina, spune sincer, tu ai citit cu atentie mesajul lui pis-pis? Ai inteles argumentele si explicatiile logice si de bun simt ce ti le-a dat? vino si tu cu niste explicatii si argumente cel putin la fel de frumos argumentate si discutam.

Daca ceea ce face mama 'x' (ca e tiganca, ca e musulmana acoperita in burka, ca e pitipoanca , cersetoare sau corporatista) este pentru a-l face pe copilul ei sa se simta mai bine, nu are cum sa ma deranjeze. Daca mamei ii pasa de copil si este preocupata de binele lui, atunci ceilalti nu au nici un motiv sa fie deranjati. Deranjatii n-au decat sa intoarca capul. Nu ii pune nimeni sa se holbeze. Pe tine te deranjeaza imaginea unei pisici care isi alapteaza pisoii, imaginile de pe dicovery cu maimutici agatate de pieptul mamelor lor este deranjanta?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


Bun. Alaptatul in public este un obicei sanatos cata vreme nu deranjeaza pe nimeni. Pana aici suntem de acord. Cand spui ca deranjatii n-au decat sa intoarca privirea gresesti si ma faci sa reiau exemplul manelelor in salon. Deranjatii n-au decat sa-si astupe urechile.
Nu uita ca asta e un forum de mamici destul de influentate de diverse mode din cate observ. Poti citi si tu topicul pe care mi l-a recomandat Ilinca, din care reise ca nu sunt putinele persoane deranjate la vederea unei femei necunoscute care alapteaza la mica distanta. Dupa cum spuneam..e vorba de felul in care ne-am obisnuit. Am intrebat-o si pe mama mea de curiozitate daca obisnuia sa ma alapteze pe strada si mi-a raspuns negativ. Putine persoane ar indrazni sa-ti spuna in fata ca ceea ce faci tu li se pare inadecvat, vazandu-te atat de convinsa si stiind ca ai pune la suflet orice percepi ca fiind o lipsa de empatie fata de copilul tau.Asta nu inseamna ca nu le-ar crea un disconfort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

sunt atat de PENIBILE exemplele date de mariana (mi se pare de prost gust sa compari alaptatul cu manelele ) ca nici zece bile negre nu sunt suficiente ca sa imi arat dezaprobarea !!!

sper din suflet, dc chiar este cadru medical, sa fie pe p specializare care sa nu aiba nimic in legatura cu bebii mici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Marina, cred ca (aroape) nimeni nu va intra intr-o polemica pe tema alaptatului in public, fiindca toti (fie pro, fie contra) au spus tot ce au avut de spus pe acel topic (luuuung) la care ti-am dat link. Nimeni nu cred ca mai are energia sa o ia de la capat, sa reia exact ce a scris acolo, decat nou-venitii pe forum sau cateva "veterane" de-astea ca mine sau cele care ti-au raspuns aici:)) Eu de ex. am 2 teme majore la care nu obosesc sa mai dau macar un reply, chiar daca am spus tot ce am avut de spus pe o multime de topice: alaptatul si maidanezii, astea mi-s "calcaiele lui Achile":)). Asa ca repet: topicul acela e "cheia", pana la finul lui s-a cam spus tot ce era de spus.
Mai mentionez doar ca eu eram din categoria: "alaptatul in public este o oroare, o rushine, ar trebui date amenzi!" inainte sa nasc Dupa ce am nascut, nu am mai fost asa de vehementa dar tot mi se parea, pana la un moment dat, ciudat sa vad femei alaptand in public si eram tare mandra de mine ca eu am reusit sa alaptez doar intre 4 pereti.
Apoi am inceput sa-mi pun intrebari: da' de ce ma cred eu mai grozava decat celelalte? Daca eu nu alaptez in public e fiindca EU simt un discomfort, am eu buba la cap si prin urmare am reusit sa ma organizez sa alaptez doar acasa, cu mici sacrificii, desigur. Si am inceput sa ma intreb: dar cand vad femei alaptand, DE CE simt eu discomfort, de ce ma simt jenata si oarecum indignata, fara sa vreau? Si mi s-a luat o ceatza de pe creier: ca asa am fost educati/ indoctrinati de societate, ca "tzitzele-s pentru sex, ca e rusinos sa-ti arati tzitzele" etc. Si din clipa aia io n-am mai vazut "tzitze" la femeile care alapteaza in public (practic nici nu se vad, sa fim seriosi! nici macar nu imaginea ne oripileaza, ci doar ideea, asa prejudecati avem) ci am vazut doar bebelusi fericiti, iubiti, bebelusi carora li se respecta drepturi vitale, de a fi hraniti si alaptati. Desi am continuat sa nu alaptez in public (buba la cap si obisnuinta fetei mele:)) acum cand vad femei alptand in public nu numa ca nu-mi sare mushtaru' de indignare dar efectiv simt ca ma topesc de duiosie

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina82

Oricui i se intampla in decursul vietii sa incalce normele de buna convietuire sociala si aici includem si nevoi fiziologice..alimentatie si altele. Totusi a pretinde ca asta e normalitatea si a o face in mod ostentativ... Eu recunosc ca nu am alaptat dar in general mi se pare normal sa-ti organizezi timpul in asa fel incat sa nu te surprinda momentul mesei pe strada. Una e sa te retragi intr-un loc izolat in parc si alta e s-o faci in autobuz sau in gara. Unor persoane straine li se poate parea pe buna dreptate dezgustator.


atat vroiam sieu sa spun, ca mamica de bb de o luna, alaptat exclusiv si care refuza bibe cu LM si nu are program fix de mese:




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina82



Poti inlocui cantatul manelei cu orice alta activitate care ii face placere copilului si ii deranjeaza pe cei din jur.


Hrana este o necesitate, nu o placere...

De curiozitate, nu esti obligata sa raspunzi, daca vezi 2 persoane sarutandu-se in autobuz, esti la fel de dezgustata? Ca ala este in mod cert un act de o singura natrura: sexuala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina82
Aceste sabloane sunt intr-o continua schimbare. Sunteti sigure ca directia este cea corecta? Despre asta e vorba in aceasta dezbatere.Gusturile se discuta atunci cand interfera cu gusturile celor din jur, exceptie facand cazurile de forta majora.


Nu imi vine sa cred ca pui asemenea intrebare. Chiar ti se pare ca a permite unui bebelus sa fie alimenta corect si benefic pentru sanatatea lui este o directie gresita?

Adica tu crezi ca noi toti ca societate ar trebui sa le facem rau cu buna stiinta propriilor copii, ne-alimentandu-i cand le e foame sau sete pana cand ajungem intr-un loc ferit (uneori si peste 1 ora) sau alimentandu-i cu ceva nu chiar corespunzator, asa cum este laptele praf? Si asta, repet, cu buna stiinta, cand avem lapte? Nu vorbesc aici de mamicile care efectiv nu au putut sa-si alapteze copii, din diverse motive, ci de cele care ar trebui sa renunte la a face ce e mai bine pentru copil, pentru a nu leza pudoarea societatii?

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Alex@Sara am citit postarea. Eu as propune sa fie dat spre luare la cunostinta si semnare la spital cand se interneaza gravidele care nasc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina82

@Laura25:
1) Sunt sigura ca ai inteles corect si ca doar te prefaci ca ai inteles gresit. Era vorba de context. Alaptatul in public..accentul fiind pe ,,public''.
2) La fel cum nu ma deranjeaza saruturile pasionale in padure dar ma deranjeaza saruturile pasionale la masa la restaurant nu ma deranjeaza si chiar recomand alaptatul discret dar dezaprob alaptatul in mijloace de transport in comun.
3) Nu cred ca exemplele date de mine sunt atat de nerealiste.
4)Cand am dat exemplul persoanelor din triburile africane si din familiile de rromi tu le-ai identificat pe acestea ca fiind persoane sarace si fara posibilitati. La fel de bine, dupa teoria ta, ai fi putut sa le numesti ,, persoane foarte devotate familiei''...totusi nu asta ti-a venit in minte prima data.

5)Raspunde-ti sincer la urmatoarea intrebare: Care e reactia ta cand nimeresti intr-un salon cu un copil rrom bolnav, caruia mama si tatal lui ii canta o manea ca sa isi faca odrasla fericita? . Pe tine acest lucru probabil ca te-ar deranja dar copilului ii va creste moralul si parintii lui ar fi convinsi ca doar binele copilului conteaza fara sa le pese de deranjul provocat...la urma urmei ce atatea fitze? Toata lumea asculta o manea la o nunta si de atatea ori am auzit BMW-uri cu manelele la maxim prin oras.


1) Alaptatul in public este protejat de lege in favoarea mamei si copilului in majoritatea tarilor civilizate. Este considerat un drept al copilului, indiferent cat de lezate se pot considera anumite persoane. In general societatile civilizate dau castig de cauza persoanei celei mai "lezate". Asta e, trebuie pana la urma sa ne acceptam natura, suntem mamifere, "nastem pui vii pe care ii hranim cu lapte". Este considerat mult mai grav un copil sa planga de foame/sete/angoasa decat un adult sa fie jignit in pudoarea sa. Asa cum este considerat mult mai grav ca un nefumator sa fie afumat si sa-i fie pusa in pericol sanatatea, decit anxietatea unui fumator care nu poate fuma cand simte nevoia.

In exemplul un bebe alaptat alaturi de un adult oripilat, asa cum spui, libertatea copilului se termina gand incepe sa ingradeasca libertatea adultului. Dar de fapt este valabila si varianta inversa, libertatea adultului de a se simti dezgustat se termina gand incepe sa ingradeasca libertatea copilului de a fi hranit. Si existand amandoua, societatile civilizate prin legile lor dau catig de cauza copilului.

2) 1-Alaptatul nu e un act sexual. 2-Copilul nu are capacitatea adultului de a se abtine cand ii e foame. Deci nu putem compara un act absolut necesar unui copil mic care nu are controlul propriului corp cu un act ne-necesar al unui adult. Si adultii pot avea momente in care nu isi pot controla propriul corp. Ce-ar fi sa-i cerem unei femei sa nu nasca in taxi ca nu se cade, daca tocmai atunci natura isi cere dreptul?

5) Nu, nu m-ar deranja ca parintii sa-si linisteasca copilul in suferinta indiferent de mijloace. Ma gandesc ca si daca as fi si eu internata cu fetitza mea, mai deranjate am fi de plansul copilului suferind. Hmm, si daca stau sa ma gandesc la ce voce am si la cat de afona sunt, eu nici nu ar trebui sa cant manele ca sa ii agasez pe cei din jur. Dar totusi plansul unui copil este considerat unul din zgomotele cele mai stressante, deci pana si eu as fi iertata .

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Stilul Marinei82 e acelasi cu al Mariei_1!


siiiiiiiiii....alaptatul unui copil nu poate fi comparat cu nimic!e un lucru natural, firesc... nici macar tenta sexuala nu are...nu se vede relativ nimic....si DACA TU VEZI CEVA SCARBBOS IN ALATURAREA COPIL+SAN....inseamna ca ai ceva probleme la mansarda!

eu alaltaieri am alaptat pe o banca in fata bisericii....si nu s-a holbat nimeni la mine!!

si daca nu ai alaptat...nu te erija in astfel de discutii, chiar daca (s-avem pardon) esti medic!nu esti decat de cealalta parte a baricadei!

eu nu imi voi lasa niciodata copilul sa moara de foame ca...deh...ti se intoarce tie stomacul sau ti se intetoseaza vederea!poate vrei sa ne trimiti intr-o rezervatie ceva sau sa ne arestezi la domiciliu!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput