Crema in timpul sarcinii

Crema in timpul sarcinii | Autor: brun3tica09

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!
Sunt si eu insarcinata si sper ca de data asta sa nu mai am probleme;vreau sa stiu si eu daca ma pot da cu lotiune de corp in timpul sarcinii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Din cate am citit cel mai bine este sa folosesti creme si lotiuni speciale pt. gravidute ca sa nu ai nici un fel de probleme. Si uleiul de masline este foarte bun dat dupa ce ti-ai facut baie.
Am gasit pe net un articol care sper sa iti fie de folos:

Stiai ca se spune ca 75-90 % dintre femeile insarcinate au anumite urme lasate de intinderea pielii? Pe langa toti factorii de care trebuie sa ai grija (greutatea, extenuarea, greturile din fiecare dimineata, durerile de spate si mersul foarte des la toaleta) mai trebuie sa te gandesti si la pielea ta; semnele intinderii pielii pot aparea la orice femeie insarcinata. Aceste semne pot aparea pe sani, abdomen, maini si picioare. Cel mai probabil ele vor aparea in cea de-a sasea sau saptea saptamana de sarcina. Ele depind de cat de mult te-ai ingrasat in aceasta perioada, de genele tale si de ceea ce ai facut in timpul sarcinii pentru a le preveni. Exista foarte multe lucruri pe care poti sa le faci chiar si la tine acasa pentru a preveni aceste semne. Iata cateva dintre ele:
Cum sa ai o piele frumoasa cand esti gravida
- Bea foarte multa apa in timpul sarcinii. Desi acest lucru va avea drept efect mersul la toaleta foarte des tinandu-ti corpul bine hidratat iti tii si pielea la fel.
- Mananca numai produse proaspete, fructe si legume, uleiuri sanatoase si mancaruri cu cat mai putine grasimi. Vitaminele care contribuie foarte mult la calitatea pielii tale sunt C, A, E si dintre minerale, zincul. Mancarurile foarte bogate in vitamina A ar trebui sa fie evitate in timpul sarcinii.
- Incearca sa nu te ingrasi prea mult in aceasta perioada. Daca te vei ingrasa putin cate putin si nu foarte mult dintr-o data, semnele intinderii pielii vor fi foarte putin vizibile.
- Sporeste circulatia in zonele predispuse aparitiei semnelor (abdomen, brate, picioare, sani) folosind o perie pentru corp sau facandu-ti un masaj.
- Asigura-te ca dieta ta este echilibrata si alcatuita din alimente hranitoare. Daca esti de parere ca ea ar mai putea fi imbunatatita, atunci ia vitaminele care simti ca iti lipsesc si care sunt vitale pentru bebelusul tau, dintii si pielea ta.
- Asigura-te ca pielea ta este bine hidratata in timpul sarcinii, dar si dupa ce ai nascut; pana cand vei ajunge la greutatea pe care o aveai inainte de sarcina trebuie sa ai grija.
Exista foarte multe produse care te pot ajuta sa previi semnele intinderii pielii. Uleiul cu vitamina E este foarte folosit pentru masaje in timpul sarcinii.
Mai exista si creme care sunt create special pentru a iti pastra pielea intinsa si ferma in timpul sarcinii.
- Cere-i parerea doctorului tau daca poti face cateva exercitii usoare de genul exercitiilor pentru gravide. Pastrarea corpului in forma si conditia fizica sunt cele mai bune modalitati de a ramane sanatoasa atat tu cat si pielea ta. Asigura-te ca ii dai corpului tau cantitatea necesara de proteine, carbohidrati si grasimi pentru a te simti si arata mai bine.
- Evita stresul cat de mult poti in perioada sarcinii. Asigurandu-te ca iti iei cateva perioade de relaxare in care sa iti reduci nivelul stresului iti vei asigura o piele frumoasa.
Ingrijirea pielii in timpul sarcinii si dupa nastere
Prevenirea semnelor intinderii pielii nu ar trebui sa sa opreasca dupa ce ai nascut. Si in perioada de dupa sarcina esti predispusa aparitiei acestor semne insa acum ele vor fi cauzate de slabirea brusca. Urmand aceste cateva reguli foarte simple vei reduce riscul aparitiei lor. Daca deja ai semne trebuie sa tii mine ca nu esti singura si ca exista multe tratamente care te pot ajuta sa le reduci.
Semnele cauzate de intindereai pielii sunt un pret mic pe care il vei plati pentru ca ai fost binecuvantata cu un bebelus care iti va insenina viata si te va face sa uiti de tot.

si multa sanatate tie si bebelului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Eu recomand uleiul de masline.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Eu am folosit creme special pentru femei gravide, fara parabeni, au fost foarte bune ca nu am ramas cu niciun semn pe burta.
Tare norocoasa am fost avind in vede ca eu ma-m ingrasat la prima sarcina +25kg, si la adoua +28kg.A, trebuie sa te dai pe tot corpul nu doar pe burta, de doua ori pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

uleiul de cocos si cel de migdale, astea mi se par cele mai bune , din tot ce am incercat de-a lungul anilor, cu atat mai mult in sarcina, ar fi bine sa folosesti produse cat mai naturale.

Nikole, mami de Albastrel si Albastrica


SA-L AJUTAM PE ANGELO

www.tlig.org/ro/ro3pryrs.html" target="_blank">CELE TREI RUGACIUNI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Am folosit de prin luna a 4 a ulei de masline, in fiecare seara, dupa dush, pe pielea putin umeda. Iti da o senzatie de bine, de hidratare, chiar daca pare unsuros la prima senzatie.
Eu nu am ramas nici macar cu o vergetura pe burta (sau alte zone) dar n-as putea spune ca uleiul de masline a fost cauza (dar probabil a contribuit si el pe ici, pe colo), caci am auzit ca asta depinde de alti factori ("calitatea" pielii, varsta, mostenire genetica, tot felu'). Dar pentru hidratare mi se pare ideal uleiul de masline.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN+4 luni
Manole forever

Mergi la inceput