Cat va costa noul an scolar?

Cat va costa noul an scolar? | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

Incepe scoala, si fiecare parinte incepe goana dupa rechizite, ghiozdane si nu numai. Desigur, depinzand si de clasa in care copilul se afla cheltuielile pot sa fie mai mici sau chiar piperate. Portofelul vostru cu cat s-a golit pentru acest inceput de an scolar?

Intrebare sondaj:
Incepe scoala, si fiecare parinte incepe goana dupa rechizite, ghiozdane si nu numai. Desigur, depinzand si de clasa in care copilul se afla cheltuielile pot sa fie mai mici sau chiar piperate. Portofelul vostru cu cat s-a golit pentru acest inceput de an scolar?


Rezultate:
sub 200 RON   [10%] 4 voturi
200 - 250 RON   [10%] 4 voturi
250 - 350 RON   [15%] 6 voturi
350 - 450 RON   [3%] 1 voturi
450 - 550 RON   [8%] 3 voturi
peste 550 RON   [55%] 22 voturi


Status sondaj: Inchis  »»   Total Voturi: 40 numarate  »»   Ultimul vot: 16/10/2010 21:57:50 

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Pana acum m-a costat vreo 80 de lei, cu toate ca mi-au ramas suficiente caiete, ghiozdane, penare, creioane colorate, pensule, etc de anul trecut.
Am luat "doar" maruntisuri, sa completam stocul engros-ului de rechizite din sertarele de acasa. Si asa am luat doar strictul necesar, ceea ce se cere sigur. Mai completam pe parcurs. Inca vor mai fi cerintele speciale de la profi, caietele speciale, fondurile lu'peshte care cica nu-s obligatorii

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Clasa I:
uniforma 50
pantofi 30,
2 pantaloni treining 40
2 camasi 50
alfabetar 35
caiete, stilouri, culori, etc inca 100
si n-am luat penar, rucsac, adidasi, caiete speciale, ca astea le luam de la scoala, deci inca vreo 200
Deja socotesc ca ma ajunge 500 lei. Si eu care ma asteptam la vreo 300 maxim.
Si credeti-ma, n-am luat de unde-i cel mai scump, am facut un compromis si am luat uniforma mai ieftina. Si le-am luat pe bucati, sa nu simt la buzunar.
Si mai am de luat chestii marunte, gen sosete, bluza de inlocuit camasa, etc.

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

hainute de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

40 ron uniforma
70 ron adidas
50 ron trening
40 ron 2 manuale--romana si mate,ca cele primite de la scoala erau f obosite si mai ales completate...le-a primit la sf anului scolar trecut
30 ron 2 camasi
10 ron 3 maieuri.

mai am de cumparat:
pantofi
caiete
un stilou bun...
acuarele tub
caiete speciale sau ce ne vor mai cere la scoala

Am deja:
ghiozdan
penar
3-4 caiete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Eu nu am nimic de anul trecut, ca la noi e primul an de scoala. Probabil la anu vom cheltui mai putin.

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

hainute de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura XXX spune:

Uniforma (numai sacou) - nu se poate face decat la firma cu care are scoala contract 120 ron
Adidasi noi ca i-a crescut copilului piciorul - macar 100 ron.
Nu i-am cumparat rechizite pentru ca am asteptat lista doamnei - decat de vreo 50 ron, caietele obisnuite si instrumente de scris.
Ghiozdan - 110 ron.
Trening - 50 ron.
acum ca a inceput scoala vom plati vreo suta - 150 de ron numai in primele saptamani, caiete speciale, culegeri si manualele pe care scoala nu le are (inclusiv engleza, franceza)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Ieri am platit si eu caietele speciale si culegerile, total 54 lei. Urmeaza prin octombrie sa se ceara fondul clasei din care se vor schimba lambriurile, se va varui si paluxa parchetul. Ma astept undeva la 100 lei.
Deci am depasit de mult 500 lei.

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

hainute de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Mai completez micro-suma pe care am cheltuit-o pana acum cu 2 cnsultatii oftalmologice, un miop peste vara, o pereche de ochelari-300 lei. Nu e chiar suma aferenta scolii, dar e in legatura cu anul scolar. Ma mai asteapta vreo 3-4 perechi de pantaloni pt fata, ca mi-a sarit de la 128 la 134 cm din iulie, adolescentul meu inca poarta pantaloni scurti, deci cu el inca nush cum stau la lungimea blugilor

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Peste 550 ron, dar suntem clasa I, deci totul trebuie cumparat!

Numai pe uniforma am dat 340 ron, speram sa o folosim si la anul...

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Eu am dat numai pentru caietele speciale, culegere mate si o carte de engleza 81 ron. Zice ca nu sunt obligatorii dar daca toata claa a luat, eu puteam sa-l las e Andrei fara ele? Mie mi se pare foarte mult pentru clasele primare; acum Andrei e in cls. a doua, dar si in primul an, am dat o gramada de bani pentru chestiile astea suplimentare. Pe voi cat v-au costat caietele speciale si cartiele care nu sunt gratuite?
Plus ca a trebuit sa-i cumpar si manualele obligatorii, pentru ca cele date de la scoala erau sub orice critica. Nu mai zic de uniforma, pantofi si restul rechizitelor; pai numai pe 6 tuburi de tempera am dat 25 ron. M-au uscat rechizitele anul asta! nu ma asteptam la atat de mult!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Caiete speciale: 46 lei ( aici inclus si cartea de engleza si cea de religie). Dar presimt eu ca astea sunt doar pentru primul semestru. Plus 4 lei ecuson si 4 lei cravata, cu inscriptia scolii.

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

hainute de vanzare

Mergi la inceput