De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(3)

De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(3) | Autor: Tzupi

Link direct la acest mesaj


<<<Topic precedent



Si eu am nascut prin cezariana, nu pentru ca mi-am dorit acest lucru, ci pentru ca dupa 11 ore de travaliu, fetita a intrat in stres fetal si cezariana s-a efectuat de urgenta.Din fericire, amandoua suntem bine, Mara are 10 luni acum si e o minune de fetita.

Mi se pare absurd sa visezi noaptea ca vrei cezariana si medicul chiar daca nu e necesara interventia sa o faca doar de dragul tau sau al plicului pe care il primeste.Eu am nascut la o clinica particulara, dar medicul de aici nu e de acord cu nasterea 'preferentiala: daca vei cezariana sau daac vrei natural'.

Personalul medical a fost minunat,si l-a al doilea bebe, desi se spune ca daca ai nascut cu cezartiana asa trebuie sa nasti si a doua oara, tot aic ivom merge:D

www.noraz.ro/mara-iulia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Aici nu exista cezariana la cerere!!! Se practica doar din motive medicale care ar impiedica o nastere vaginala!
Eu am nascut natural, fara anestezie si epiziotomie, iar la scurt timp dupa aceea eram in stare sa mut munti din loc! Nu cred ca fetele cu cezariene pot afirma acelasi lucru!

Flavia si Bianca

Bia si tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Eu am nascut prin cezariana (din motive medicale) luni si miercuri am plecat acasa super vioaie, ba chiar am si condus fara probleme. Mi-am revenit foarte repede asa ca nu stiu ce sa zic. Depinde de fiecare organism in parte.

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici cu gradina mea zoologica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

buna fetele! Interesant ca ati deschis subiectul asta!
eu am nascut acum 4 luni jumatate cu cezariana cu rahianestezie din motive medicale (pe bune- o miopie forte ). stiu ca in strainatate nu se practica cezariana chiar la miopii-am vazut pe cineva care a nascut si la noi cu o miopie natural si nu a patit nimic. plus ca am si 33 de ani. Puteam naste natural fara nici o problema din punct de vedere fizic-am facut miscare pina in ultima clipa. Si cu cezariana mea a fost o poveste-s-a declansat nasterea-cind m-am internat aveam dilatatie 4 si nu ma durea nimic. De asta zic ca as fi putut naste natural.Dupa operatie a fost super bine. la nici 10 ore m-am dat jos din pat si mi-am alaptat fetita. Dureri suportabile-asa cum spunea cineva depinde de tine cit esti de tare-si credeti-ma ca eu is fricoasa si rea la durere. mie frica mi-a fost de anestezie generala ca sunt hipotensiva si ma gindeam ca daca nu ma mai scolasa ca eu am optat pentru rahi si bine am facut-mi-am vazut fetita am auzit-o tipind, am sarutat-o si m-am simtit mama. se spune ca nu esti mama cu adevarat daca nasti cu cezariana-nimic mai fals!!!
Calmante nu mi s-au facut, nici antibiotice. dupa 24 de ore am cerut sa-mi scoata cateterul, ca nu puteam tine bb bine pe brat.peste 3 zile jumatate am ajuns acasa si m-am miscat (ce-i drept incet)da nu am simtit durere. la o saptamina mi s-au scos firele si acum operatia nici nu se mai vede-e mica si rozalie.Stau si ma uit la ea si ma intreb daca a iesit bb pe acolo. Mi-a fost frica de durerile de dupa dar m-am inselat cu privire la taria lor. Mama mea cind m-a nascut a suferit cumplit, am avut 4.600 si a nascut natural cu ruptura de perineu...
Asa cum se spune asi mai sus...am citit povestile de la mamici de iunie-iulie si mi se pare nedrept ce se intimpla. Cum poti sa impui o nastere naturala la o tripla circular de cordon sau sa nu monitoriz o sarcina ajunsa la termen care nu se mai declanseaza si sa nu intervii cu cezariana. asta e indolenta si nepasare pentru mama si copil. Cunosc pe cineva care a ajuns la 42 sapt si nu se declansa nasterea..nici dupa inducere nu s-a declansat. si dupa o monitorizae atenta s-a vazut ca bb ar fi intrat in suferinta fetala si verdictul a fost cezariana-persoana era pregatita sa nasca natural.
asa ca parerile-s mpartite, deciziile ne apartin in totalitate (noua si medicilor care ne urmaresc)


Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

poze Ioana-Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryna7 spune:

[redSi ][/red]

Si doctorul meu mi-a propus sa nasc prin cezariana.Motivul era ca-s foarte fricoasa si voi face niscaiva scene pe-acolo. Fiindca nu a putut sa-mi dea o explicatie mai plauzibila n-am acceptat.
Cu toate acestea, la nastere fiica mea a avut circulara de cordon de toata frumusetea deci, daca era sa ma iau dupa spusele doctorului se impunea o cezariana. Dar fiindca medicul a zis ca nu e cazul sa mai fac o eco inaite de nastere n-a stiut nimeni de circulara si complicatiile care se pot ivi.

Am si eu o maare rugaminte.Am vazut ca la sfarsitul mesajului scrieti cate un citat. Am citit unul undeva care suna cam asa:
„Copiii sunt mainile care ne leaga de Rai”
Cine stie citatul original si autorul rog din suflet sa-mi dea de veste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doramunte spune:

bune, fetelor
sunt noua pe acest forum
l-am gasit cautand cu google informatii despre cezariene.de ce ?
pt. ca sunt insarcinata in 22 sapt. asta nu ar fi nimic daca nu as mai avea inca 2 cezariene inainte.
cele scrise de voi sunt foarte interesante. intr-adevar, mi se pare o rautate sa spui ca doar la o nastere normala esti mam cu adevarat
am un baiat de 7 ani si o fetita de aproape 5. asta nu inseamana ca sunt mai putin mama, chiar daca i-am nascut pe amandoi prin cezariana. pot spune fara a ma lauda, ca pustii mei sunt mai apropiati de mine si mai bine educati decat ai multora dintre prietenele mele care au nascut normal.
la prima sarcina am fopst diagnosticata cu placenta praevia si a fost musai sa fac cezariana. din cauza asta baiatul a avut doar 3 kg. fetita a avut 3.700.
oricum, chiar daca puteam naste normal, cred ca tot cezariana faceam.e umblam singura si mi-am revenit foarte repede. chiar si cu silueta. laptele mi-a venit la 30 de ore. m-am trezit dimineata intr-o balta de lapte, in pat. parca faceam dus, de cat de mult curgea.
la a doua m-am ridicat dupa 20 de ore si nu pt. ca nu am vrut eu, ci pt. ca nu m-au lasat. dupa 48 de ore o cautam pe la 2 etaje mai sus pe o nepoata care lesinase pe masa de nastere.
oricum, unele suporta mai bine durerea decat altele.
dar ce pot sa va spun este ca, daca ai un anestezist bun, copilul nu are de suferit la o cezariana absolut deloc. ca e somnoros cand il socate. pardon. fetita urla cum i-a scos capul din burta. nici nu apucasera sa-i aspire mucozitatile si ea urla, cu coprusorul inca in burta mea.
asa ca, eu zic, mai ales cu experienta pe care o am, ca fiecare stie foarte bine cum reactioneaza in anumite situatii, iar daca cineva vrea cezariana, chiar daca nu ii este indicata, este dreptul sau. de ce sa se chinuie o femeie in durerile nasterii numai pt. ca asa spun unii ca trebuie, cand are o optiune mult mai buna.
am prietene care prima oara au nascut normal si au ramas cu niste sechele urate, ca la a doua sa opteze pt. cezariana.
asa ca, eu zic ca fiecare sa se documenteze mai intai, OBIECTIV, nu dupa sfaturile de la coltul blocului, sa citeasca forumuri ale mamelor care au trecut prin asa ceva si care s-au documentat inainte si apoi SA ALEAGA VARIANTA CARE CREDE CA I SE APLICA
si nasterea, ca si orice in viata, nu o faci cu gandul al ce zice lumea, ci la ce este mai bine pt. tine si males, pt. bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Bravo Dora...mi-a placut ce ai scris! asa e.E alegerea fiecareia!

Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

poze Ioana-Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Cezariana nu e optiunea ideala, insa, din pacate, se trece prea usor cu vederea peste sechelele cu care ramai dupa o nastere naturala!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Nu sunt avocatul cezarienei, dar trebuie sa recunosc ca am si eu o prietena care a ramas shocata rau dupa nasterea naturala a primului copil (s-a chinuit 2 zile, copilul a avut tripla circulara de cordon, Dumnezeu a vrut sa traiasca... acum e ok).
A zis ca pe al doilea nu-l mai face decat daca naste prin cezariana. Si asa a facut. S-a recuperat intr-o saptamana, nici nu ziceai ca a nascut.
In fine, fiecare cu ale lui, fiecare se cunoaste cel mai bine pe sine si de aici obtii pareri, dar decizia o iei tu.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

In cazul unei cezariene trebuie sa imi cumpar singura trusa de anestezie? Intreb pt ca mai am cateva sapt. si dr nu mi-a zis nimic despre asta, mai mult, s-ar putea ca at. cand nasc el sa fie in concediu si sa nasc cu altcineva. Apropo, sunt la Elias la dr. T.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simkat spune:

Pupici tuturor mamicilor,

Am citit o parte din mesajele voastre (nu am avut timp sa le citesc pe toate, desi tare mi-as dori) si pot sa va spun ca in momentul acesta sunt in "ceata". De ce? Pentru ca sunt la a doua sarcina, dar va spun sincer ca nu stiu ce fel de nastere sa prefer. Prima data a fost un adevarat cosmar, am optat (impreuna cu doctorita Turculet Lorena - Filantropia) pentru nastere naturala (cum ar trebui sa faca orice mama fara probleme), numai ca bebel a avut 4 Kg si prezentatie "umerala" (nu sunt convinsa ca asa se spune, dar a fost asezat cu umarul nu cu capul). Din acest motiv s-a blocat in bazin si ne-am chinuit (eu si bebel) de la ora 13,45 pana la 19,40 (cand am reusit sa nasc, mai mult cu moasa), iar doctorita a venit la sfarsit de tot, i-a dislocat umarul lui bebel (altfel nu se putea) si mi-a lasat si o bucata de placenta de am facut o mandrete de septicemie.

Ce credeti ca as alege acum?

Mami@Raducu

Mergi la inceput