De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(4)

De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(4) | Autor: floridia

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



sper ca a fost o cezariana usoara caci eu am nascut foarte greu si am avut multe complicatii(nasterea unei stele la A NASCUT CINEVA IN MATERNITATEA DIN BRAILA)multa sanatate si o viata frumoasa si linistita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina1980 spune:

Buna fetelor! Sunt si tot ce vreau sa va zic este ca sunt impotriva cezarienelor. Am aflat in curand de clinica Eva din Brasov, si va spun ca sunt foarte bucuroasa ca am posibilitatea sa nasc in apa. Mi se pare ca este cel mai bun lucru ce i se poate intampla unei femei. Fara traumatisme, gen cezariana, fara efort. In caz ca va intereseaza...
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131151

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Cristina, ai grija ca la clinica Eva se fac cezariene pe banda rulanta. Numai anul trecut am avut 3 cunostinte programate la nastere in apa carora li s-a facut cezariana pt niste motive de nimic. Dr ala e super ocupat, daca ar face nasteri in apa cu toate gravidutele care vin la control, n-ar mai ajunge la consultatii in 3 orase in fiecare saptamana, asa ca mai si taie, in functie de program.

Si eu caut un loc unde sa am sanse mari de nastere naturala. In apa ar fi un vis, dar decat sa se transforme in cezariana, mai bine pe uscat.

16+
Minunea Sfantului Nectarie

http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

si eu am vrut sa nasc natural si dupa un travaliu de 7 ore care nu inainta am intrat in cezariana de urgenta. parerea mea este sa nu va fixati pe un anumit mod de a naste - strict natural sau strict cezariana. lasati sa decurga sarcina cum a randuit Cel de Sus si nasterea la fel. in momentul in care va trebui sa nasteti cu siguranta o veti face asa cum a randuit El in felul asta scapati si de grijile gen vai, eu cum am sa nasc, etc dar si de o posibila dezamagire ca nu a iesit cum ati vrut voi. sanatosi sa fie ca de iesit ies ei

-------

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=16" target="_blank">ALEXANDRA IN CONCURS - MAY1 + MAY2

-------


Ana-Maria de iepuras coconas

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rissa spune:

Buna ziua
Sunt noua pe forum si " mai nou" insarcinata. Am citit mai toate replicile voastre si am ajuns sa-mi fie frica. Nu m-am hotarat cum as vrea sa nasc, insa mi se pare ca oricum as naste tot durere o sa simt!
off... niste incurajari va rog..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui rissa

Buna ziua
Sunt noua pe forum si " mai nou" insarcinata. Am citit mai toate replicile voastre si am ajuns sa-mi fie frica. Nu m-am hotarat cum as vrea sa nasc, insa mi se pare ca oricum as naste tot durere o sa simt!
off... niste incurajari va rog..


Rissa, nu trebuie sa te sperii. Frica nu te va ajuta, atat nasterea naturala cat si cezariana au posibilitati de calmare a durerilor. Trebuie sa te informezi si sa ai incredere in tine.

Madalina
mami de Isabella Andreea
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

si eu o sa nasc prin cezariana. de ce?
1. mi-e frica de durerile de la nasterea normala
2. mi-e frica pt ca mi se pare greu ca bebe sa ”iasa” asa usor printr-un conduct asa de mic. daca se intampla ceva cu creierasul lui?
3. pt mine cred ca o sa fie mai ”rapid”. adorm, iese bebe, ma trezesc si GATA.
4. ah...si am si eu o varsta...

+ 20saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruthie spune:

Da, un subiect extrem de controversat si extrem de subiectiv.
La fel de subiectiv ca modul in care ne crestem copilul. Din punctul meu de vedere, totul tine de ce simte si ce-si doreste mamica.
Sa va spun mai multe despre mine...am nascut un bebelus grozav in decembrie pe 9, prin cezariana. Trecem peste faptul ca bebe avea circulara de cordon si va spun ca am ales cezariana inca inainte de a ramane insarcinata...de frica. Cineva spunea ca acesta nu este un motiv. O sa-mi permit sa spun ca este un motiv foarte serios. Trebuiesa va spun ca le admir si le felicit pe toate mamicilecare au nascut natural sau vor s-o faca. Sa va dea Dumnezeu nasteri usoare si bebelusi sanatosi.
Problema este ca suntem diferiti si avem temeri diferite. Am cautat mult un doctor care sa asculte ce am de spus vis-a-vis de nastere si de faptul ca stresul meu din ultima luna in cazulin care as alege nasterea naturala mi-ar face rau mie si cel mei important copilului.
A inteles si am nascut prin cezariana cu anestezie peridurala...vazut si pupat bebe imediat ce s-a nascut, adus in salon la doua ore dupa operatie...alaptat...ridicat din pat a doua zi de dimineata si foarte important am ridicat carut pe scari cand nici nu aveam o luna de la operatie. Ajung la aceeasi poveste...trebuie sa nastem asa cum simtim noi, sa cautam un medic bun care sa argumenteze si sa contraargumenteze ceea ce spunem. Un medic bun poate convinge. Eu eram un caz pierdut din start. Nu mi-a parut rau nici macar o secunda ca am ales varianta asta. Sanatate multa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonica_G spune:

Ruthie, cred ca ai perfecta dreptate. Indiferent de metoda de nastere la care ajungem in cele din urma, important e ca mamica sa fie motivata si cu un tonus psihic cat mai bun. Eu am ales nasterea naturala. Ma inspaimanta ideea unei cezariene care pana la urma este o interventie chirurgicala. Fiecare cu temerile lui...Eram convinsa ca o sa am o nastere usoara. Nu a fost chiar asa. 15 ore de travaliu, din care 5 cu contractii dureroase (ma rog, am avut epidurala pana spre sfarsitul travaliului), copil de 3,850 kg, epiziotomie si o expulzie pentru care am muncit inimaginabil de mult si m-a durut ingrozitor. Intr-un cuvant, a fost GREU. Cu toate astea, pentru ca am crezut si inca mai cred ca metoda aleasa e cea potrivita pt mine, m-am refacut uluitor. Azi, la nici 5 saptamani de la nastere (am nascut pe 27.02.09) sunt nou-nouta. La o jumatate de ora dupa nastere eram in picioare, am putut sa stau pe sezut fara nicio durere dupa vreo 5 zile, la o saptamana nu mai aveam burtica, iar taietura s-a refacut 100%. N-am crezut nici eu cu tot optimismul meu inconstient ca dupa o nastere asa de grea o sa fiu fresh in doar cateva zile.
Asa ca, azi sunt mai convinsa ca oricand ca puterea mintii face minuni. Fitzi optimistre viitoare mamici si nu va ganditi prea amanuntit la durerile fizice ale nasterii. Suntem privilegiate ca suntem femei si putem da viata, in ciuda a tot ceea ce se spune in privinta asta. Suntem niste fericite ca putem sa ne tinem ingerasii la san si sa ii hranim cu cel mai bun si mai sanatos laptic, atat cat avem. Deci, in umbra clipelor de fericire ce urmeaza nasterii, nimic nu mai conteaza. Eu am considerat ca indiferent cat de mare imi va fi durerea fizica, e imposibil sa nu o pot suporta. Si dupa cum se vede sunt vie si nevatamata cu o comoara de baietzel langa mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonica_G spune:

Ruthie, cred ca ai perfecta dreptate. Indiferent de metoda de nastere la care ajungem in cele din urma, important e ca mamica sa fie motivata si cu un tonus psihic cat mai bun. Eu am ales nasterea naturala. Ma inspaimanta ideea unei cezariene care pana la urma este o interventie chirurgicala. Fiecare cu temerile lui...Eram convinsa ca o sa am o nastere usoara. Nu a fost chiar asa. 15 ore de travaliu, din care 5 cu contractii dureroase (ma rog, am avut epidurala pana spre sfarsitul travaliului), copil de 3,850 kg, epiziotomie si o expulzie pentru care am muncit inimaginabil de mult si m-a durut ingrozitor. Intr-un cuvant, a fost GREU. Cu toate astea, pentru ca am crezut si inca mai cred ca metoda aleasa e cea potrivita pt mine, m-am refacut uluitor. Azi, la nici 5 saptamani de la nastere (am nascut pe 27.02.09) sunt nou-nouta. La o jumatate de ora dupa nastere eram in picioare, am putut sa stau pe sezut fara nicio durere dupa vreo 5 zile, la o saptamana nu mai aveam burtica, iar taietura s-a refacut 100%. N-am crezut nici eu cu tot optimismul meu inconstient ca dupa o nastere asa de grea o sa fiu fresh in doar cateva zile.
Asa ca, azi sunt mai convinsa ca oricand ca puterea mintii face minuni. Fitzi optimistre viitoare mamici si nu va ganditi prea amanuntit la durerile fizice ale nasterii. Suntem privilegiate ca suntem femei si putem da viata, in ciuda a tot ceea ce se spune in privinta asta. Suntem niste fericite ca putem sa ne tinem ingerasii la san si sa ii hranim cu cel mai bun si mai sanatos laptic, atat cat avem. Deci, in umbra clipelor de fericire ce urmeaza nasterii, nimic nu mai conteaza. Eu am considerat ca indiferent cat de mare imi va fi durerea fizica, e imposibil sa nu o pot suporta. Si dupa cum se vede sunt vie si nevatamata cu o comoara de baietzel langa mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruthie spune:

Simonica, felicitari!!! Sa fiti sanatosi si norocosi. Bebe e oricum norocos cu o mamica asa curajoasa.
Acesta este cel mai important lucru...sa facem ceea ce credem si simtim noi ca e mai bine.
Sa cresteti mari!!!

Mergi la inceput