Mamica incapabila sa-si educe copilul cauta...(3)

Mamica incapabila sa-si educe copilul cauta...(3) | Autor: Sabina

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Lady, din toata povestea asta esti cea mai vinovata. Ce cauti tu la Mc?

(Si noi luam de desenat si jucarii)

____________

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii
______________

Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Lady, din toata povestea asta esti cea mai vinovata. Ce cauti tu la Mc?

(Si noi luam de desenat si jucarii)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.







Adevar grait-ai!

Si mai mult decat atat, ce cautam eu exact in drumul copilului? Cred ca asta s-a intrebam mamica aceia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Maria, da, copiii tai sunt foarte mici inca. Nu poti sa le ceri prea multe, cel mic nici nu intelege de ce ar trebui sa fie cuminte si sa nu te deranjeze (cel mai probabil nici nu intelege ce inseamna a fi cuminte) iar cel mare, chiar daca intelege putin, luandu-se cu joaca, uita ca trebuie sa fie cuminte. Si e normal asa.

Ma tot gandesc la parintii care reusesc sa-i faca pe copii sa stea stane de piatra in scaun la un restaurant. Cum fac asta? Probabil ca ii bat si inainte de a iesi ii ameninta ca daca nu sunt cuminti ii astepta o bataie buna la intoarcerea acasa. Altfel cum? Doar sa fie niste copii atipici. Probabil copii extraterestri.


Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)
www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza
www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas
http://blogulluilucas.blogspot.com/
http://elblogdeluquitas.blogspot.es

Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Nici vorba la noi de chestii periculoase gen bagat cuiul in priza sau altceva. Doar curiozitati de genul mers langa frigiderul cu sucuri si prefacut ca isi ia sucul de sus, si pe ala de jos, si acolo scrie ceva, acolo altceva, sau hai sa ne ducem la geam sa vedem cate masini galbene trec pe strada, cate rosii, cam asta fac. Eu ii vad ca simt bine jucandu-se si nu mi s-a parut ca deranjeaza personalul din restaurant.
Cred ca ori lumea este in ziua de astazi ori foarte obosita, ori nu mai are rabdare, ori chiar copiii sunt o corvoada pentru multi.

Jasmin, nu de bulgarasi ziceam, ci de persoane din preajma mea, ei au incercat sa ma "scuture", spunandu-mi ca exemplele din lumea virtuala ori sunt insignifiante ori chiar unii le considera inventii :(

Hai sa va mai zic ce m-a mai mahnit recent, doua prietene si mama m-au intrebat foarte contrariate de ce mai vreau sa fac un al treilea copil, ca si-asa e greu cu 2, daramite cu 3 :(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Ralu, pai fetele tale sunt f f cuminti, cine se supara pe asa ceva e cu probleme la mansarda, pe cuvant.

Lady, :)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jasmin012
Ma tot gandesc la parintii care reusesc sa-i faca pe copii sa stea stane de piatra in scaun la un restaurant. Cum fac asta? Probabil ca ii bat si inainte de a iesi ii ameninta ca daca nu sunt cuminti ii astepta o bataie buna la intoarcerea acasa. Altfel cum? Doar sa fie niste copii atipici. Probabil copii extraterestri.

Sau sunt mancaciosi. Fi`mea e stana de piatra cand mergem la vreo zi de nastere de exemplu si toti copii alearga la joaca si i se pune pata sa astepte mancarea. Nu se misca pana nu mananca si da, pare extraterestra (sa adauga si ca are 20 de kg)
La restaurant la fel, deci ma repet, depinde de copil !!!
Sa mai spun ca la noi cuvantul de "ordine" e "nu manca prea mult sa nu vomiti" Deh, am avut si noi belele in trecut
Eu pt asta am primit comentarii aproape peste tot

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucis

Nici vorba la noi de chestii periculoase gen bagat cuiul in priza sau altceva. Doar curiozitati de genul mers langa frigiderul cu sucuri si prefacut ca isi ia sucul de sus, si pe ala de jos, si acolo scrie ceva, acolo altceva, sau hai sa ne ducem la geam sa vedem cate masini galbene trec pe strada, cate rosii, cam asta fac. Eu ii vad ca simt bine jucandu-se si nu mi s-a parut ca deranjeaza personalul din restaurant.
Cred ca ori lumea este in ziua de astazi ori foarte obosita, ori nu mai are rabdare, ori chiar copiii sunt o corvoada pentru multi.

Jasmin, nu de bulgarasi ziceam, ci de persoane din preajma mea, ei au incercat sa ma "scuture", spunandu-mi ca exemplele din lumea virtuala ori sunt insignifiante ori chiar unii le considera inventii :(

Hai sa va mai zic ce m-a mai mahnit recent, doua prietene si mama m-au intrebat foarte contrariate de ce mai vreau sa fac un al treilea copil, ca si-asa e greu cu 2, daramite cu 3 :(((


A, intelesesem ca ai avut discutii si pe forum.
Si probabil toate variantele sunt valabile, mai ales ultima, aia cu "copiii sunt o corvoda pt multi".
Iar despre ultimul paragraf, no comment. Eu raman siderata cum pot unii sa se amestece in viata altora cu cea mai mare nonsalanta. Dureros e cand astfel de comentarii vin din partea persoanelor de incredere si efectul este de a nu mai avea chef sa-ti deschizi sufletul in fata nimanui. Sau dea alege cu mai multa grija ce spui si cui spui. Uite, eu de exemplu, pot cu mai multa usurinta sa-mi dezvalui din planurile, sentimentele sau dilemele mele aici pe forum, unde putina lume ma cunoste personal, ca stiu sigur ca orice mi s-ar spune nu ma poate afecta la fel de mult ca atunci cand cineva din familia mea sau dintre prieteni mi-ar zice ceva care m-ar supara. Si sa stii ca uneori, oamenii de aici pot oferi sfaturi sau incurajari mult mai eficiente, datorita detasarii lor, si a obiectivitatii mai mari. Si in unele situatii un strain te intelege mai bine decat cineva apropiat.


Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)
www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza
www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas
http://blogulluilucas.blogspot.com/
http://elblogdeluquitas.blogspot.es

Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Daria, Giulia e o domnisoara acum (apropos, o domnisoara cu niste ochi verzi, superbi), are 6 ani

Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)
www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza
www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas
http://blogulluilucas.blogspot.com/
http://elblogdeluquitas.blogspot.es

Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucis

Nici vorba la noi de chestii periculoase gen bagat cuiul in priza sau altceva. Doar curiozitati de genul mers langa frigiderul cu sucuri si prefacut ca isi ia sucul de sus, si pe ala de jos, si acolo scrie ceva, acolo altceva, sau hai sa ne ducem la geam sa vedem cate masini galbene trec pe strada, cate rosii, cam asta fac. Eu ii vad ca simt bine jucandu-se si nu mi s-a parut ca deranjeaza personalul din restaurant.
Cred ca ori lumea este in ziua de astazi ori foarte obosita, ori nu mai are rabdare, ori chiar copiii sunt o corvoada pentru multi.




Fetele tale sunt curioase, vor sa descopere, deci absolut normal.

De aceia zic, poti ´´folosi´´ curiozitatea si dorinta de a persevera a copilului(dovada e faptul ca daca se afla in fata unui frigider, de multe ori vor sa ia sticla cea mai de sus, asa´´ ca adultii´´) pentru a face alte lucruri mai..linistite, care nici nu deranjeaza si te lasa si pe tine sa respiri juma de ora, fara insa a le ingradi lor imeginatia. De aceia am pomenit de desenat, jucat.

Cat despre variantele tale, ambele-s valabile. Lumea e si obosita si multi considera ca restaurantul e pentru adulti nu pentru joaca copiilor,deci ei se duc acolo sa manance linistiti nu sa asiste la scene de plans si alergat.

Iar rautaciosilor taiele-o scurt, mai, dar chiar asa, ajungem sa ne suparam pe orice zice oricine? Prietenele tale poate n-au vrut sa fie rautacioase, poate se intrebau asa...in general, cu privire la situatia finanaciara si greutatile materiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Off topic, dar trebuie sa va povestesc: eram in parc cu o prietena, doi copii si ea, alergam innebunite dupa ai nostri, cand ne-am intalnit cu niste cunostinte de-ale ei care aveau deja 4 copii la activ. FF relaxati parintii. Si spuneau ca la 2 copii e maximul de dificultate . Ca diferenta de la 0 la 1 copil e majora, de la 1 la 2 e iarasi semnificativa (confirm din plin ambele afirmatii), dar de la 2 la 3, apoi la 4, chiar nu se mai simte mare lucru (chestie pe care nu prea doresc sa ajung s-o pot confirma ).
Cred ca au dreptate, doi copii iti schimba deja radical stilul tau de viata, ca adult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

da, si eu cred ca daca ai mai multi copii, cu cat ai mai multi cu atat e mai usor sa treci peste venirea unuia nou. Adica unde manaca doi mananca si al treilea fara costuri prea mari in plus. Si nu e vorba numai de un blid de mancare in plus si de niste hainute mostenite de la fratiorul mai mare, ci si de relaxarea parintilor, care nu mai sunt asa de speriati ca la primul si apoi ca la al doilea copil, deja au multa experienta, stiu cum sa-l manevreze si pe noul bebelus...

Raluca, ca am uitat sa spun si mie mi se par cuminti fetitele tale iar "nazdraniile" lor, pe care le descrii acolo sunt foarte dragute si NORMALE.


Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)
www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza
www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas
http://blogulluilucas.blogspot.com/
http://elblogdeluquitas.blogspot.es

Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

Mergi la inceput