SARE FARA IOD... DE UNDE CUMPAR?

SARE FARA IOD... DE UNDE CUMPAR? | Autor: emilia.m

Link direct la acest mesaj

Buna. Am si eu o problema cu tiroida. Am tiroida autoimuna.
Stiu ca exista foarte multe persoane cu boli tiroidiene in Romania si cred ca exista o acoriere intre aceste boli si consumul de sare iodata. In 2002, cand am auzit ca in Romania se va consuma obligatoriu numai sare iodata, m-am alarmat pentru ca in boala mea iodul este contraindicat. Nu inteleg de ce atatea persoane, care nu au probleme cu tiroida, trebuie sa faca obligatoriu un "tratament cu iod" consumand sare iodata avand in vedere faptul ca glanda tiroida poate foarte usor sa treaca din hipoactivitate in hiperactivitate, ca urmare a excesului de iod din organism. Iau zilnic Euthyrox ca sa tin acest proces sub control si cu toate astea tot dau din hipo in hiper cu maxima lejeritate si la eutiroidism nu mai ajung.
Pana acum am mai gasit prin supermarketuri sare fara iod, dar acum doua zile am fost in REAL la shopping si pe tot raftul cu sare nu era nici macar un sortiment fara IOD. Nici macar sarea marina. Ce fac? Unde gasesc sare fara iod?

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

la plafar este sare marina fara iod

plafarul din toate mallurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc mult. Diseara ma duc sa caut.


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Sarea pt muraturi nu contine iod. Merge f. bine la gatit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

eu am cumparat de la un magazin alimentar de cartier, la vrac, adica o tineu in sac.

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Super. Multumesc pt raspunsuri. Am sa caut la magazinele mici si plafaruri.
Sare pt muraturi inca n-am vazut dar stiu ca cea de anul trecut avea iod pt ca mai am jumatate de cutie si scrie pe ea sare grunjoasa iodata

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

e adevarat ca se gaseste greu sare fara iod dar exista un motiv foarte bun pentru asta: romania (in special zona subcarpatica) este deficitara in iod, de aici si incidenta mare a cazurile foarte grave de hipotiroidism de-a lungul timpului. de cand s-a instituit obligativitatea tratarii cu iod a sarii alimentare s-au realizat doua lucruri extrem de importante: nu mai exista cretinism hipotiroidian (nu este o jignire, este o boala, care exact la fel se numeste si in engleza) si scaderea aproape de zero a hipotiroidismului congential.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Da zmotocel, nu neg ca unora le e bun iodul suplimentar dar mie nu si nu-i normal sa fiu obligata sa consum iod.
Am probleme grave cu tiroida din 2004. Pana atunci eram mult mai ok, tineam totul sub control cu o pastila de euthyrox 25 pe zi (problemele in sine le-am descoperit prin 2001 sau 2002, nu mai stiu exact dar nu erau grave atunci. Usor hipertiroidism si nici un nodul ). Acum Euthyrox 50 imi e ba prea putin ba prea mult si am la noduli......
Prietena mea cea mai buna a patit exact ca mine.
Uite si parerea unui medic:
http://civicmedia.ro/acm/index.php?option=com_content&task=view&id=513&Itemid=75

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

acum fiecare citeste ce vrea si ce-i place.....
articolul respectiv reprezinta parearea unei minoritati.
sarea iodata se comercializeaza la nivel mondial nu numai in romania cum lasa sa se inteleaga articolul. OMS recomanda iodarea sarii la nivel mondial ca metoda de combatere a retardului mintal (cele mai multe cazuri de retard sunt date de un aport insuficient de iod alimentar).
iar in statele unite ale americii se pune iod in sare inca din 1924.
asa ca nu doar in romania se face asa ceva.
probabil diferenta este ca in statele civilizate o persoana in situatia ta nu ar fi nevoita sa umble din magazin in magazin in speranta de a gasi sare neiodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui zmotocel

probabil diferenta este ca in statele civilizate o persoana in situatia ta nu ar fi nevoita sa umble din magazin in magazin in speranta de a gasi sare neiodata.

da...
Nu m-ar deranja nici sa fie considerata specialitate si deci sa fie mai scumpa (ca painea fara sare care e mai scumpa decat cea fara sare). Dar sa se gaseasca in supermarketuri.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Ma bag si eu asa ca muscamai ales ca sufar de boala tiroidiana de ani d ezile,insa mie nu mi-a spus medicul niciodata sa nu consum sare iodata!

Ma indoiesc ca iodul contzinut de sarea din comertz poate crea un dezechilibru al tiroidei (vorbesc aici de hiperactivitate),ba din contra asa stiam si eu ca si zmotocel!

eu zic sa nu-tzi batzi capul prea tare cu sarea iodata din comertz,tzine tiroida sub control medical(mie mi-au disparut nodulii in urma tratamentului ceea ce itzi dorecs si tzie)si va fi bine!

daca totusi crezi ca asta itzi provoaca problemele ,vezi ca s egasetse sare mare grunjoasa pe care o potzi macina si folosi ca sare fina!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput