Pampers-ul de noapte

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Ca sa fiu mai explicita: i-am scos pampers-ul de 2 nopti, pentru ca asa a dorit baietelul meu, nu pentru ca pampers-ul era uscat dimineata, din contra, era plin de pipi, si asta dupa ce ii mai schimbat unul noaptea, deoarece el bea ceai la culcare si inca o data de 2 ori peste noapte.
Dar vad ca a fost de-acord sa nu mai bea ceai, si nu a mai cerut, dar....daca nu-l trezesc sa faca pipi, face in pat. Ieri dupamasa cand s-a culcat a udat patul si pe el pana la gat, cu toate ca facuse inainte sa-l culc. Azi noapte a facut de vreo 2 ori pip trezindu-l eu, astazi era obosit de dimineata. Stiu ca nu este bine sa-l trezesc, dar daca nu o fac face in pat. Cum sa procedez sa fie mai bine? Sa nu-l mai trezesc si sa-l las sa faca la o adica in pat si sa-l schimb? Chiar daca se repeta de vreo 2 -3 ori pe noapte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Limiteaza lichidele cu o ora inainte de culcare (ideal doua daca poti), lasa-l o noapte sa se ude (schimba-l) si daca si a doua noapte face pune-l in pampers la loc, nu e pregatit inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Multumesc Luna1, dar ce-o sa fac daca vad ca va face si asa pipi pe el, dar el nu mai vrea pampers? Ca incepe si plange si tipa, e mare deja, nu pot sa i-l pun daca nu vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ai putea sa-ti iei cearceaf impermeabil - asa scapi de grija udarii saltelei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

Nu cred ca e bine sa-l trezesti asa des. Se pare ca reflexul il ajuta sa nu faca noaptea si el e destul de mare sa constientizeze cand vrea la baie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

gasesti la ikea protectoare de saltea de toate marimile, trebuie sa fii atenta ca unele sunt impermeabile.

teoria aici zice ca daca pampersul e ud sa nu il scoti inca, insa in cazul lui poate il motivezi sa nu bea lichide noaptea. de ce ii dai ceai, apropos? apa chioara e cel mai sanatos lichid

si fata mea a decis de la sine putere ca nu mai vrea pampers noaptea insa ea se scoala singura daca are nevoie la baie.

noi nu am sculat-o in mod particular insa noaptea mai venea pe la noi si atunci o duceam la baie. acum s-a invatat sa se duca singura.

multa bafta si cat mai putine haine spalate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Aseara, l-am pus la culcare fara pampers, binentels, dar ce credeti? Dupa vreo 20 minute vine la mine si-mi spune "mami pune-mi pampers ca eu vreau ceaui". Era 11.30 si nu m-am mai targuit cu el. I l-am pus.
Acum, o sa-l culc imediat, de pranz cica, la noi asa e programul, si i-am spus ca-i pun pampers, dar nu vrea. Sa vedem ce iese.
e buna ideea cu cearceaful impermeabil, dar oare gasesc 2m/2.10m?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Zina te sfatuiesc si eu precum celelalte fete, sa ii scoti pampersul de noapte si in paralel sa nu ii mai dai lichide ca si masa de seara (ceaiuri, lapte, ciorbe etc.), ci doar apa daca ii este sete, si sa il lasi sa faca pipi pe el (si implicit pe pat) daca cumva se intampla si nu cere la olita/baie... dar ziua cum e obisnuit sa faca? cand si cum ai scos pampersul de zi? va face o data, de doua ori, se va trezi ud, se va sesiza si el ce i se intampla, iar tu ii vei explica ca nu e normal, ca asa cum cere ziua, sa ceara si noaptea sa faca la olita, si eu zic ca numai prin exercitiul asta va constientiza ce se intampla; dar tu in mod clar trebuie sa dezprobi ca el sa faca pe pat si nu doar sa ii spui, lasa ca te schimb, schimb lenjeria si e ok; nu, nu e ok... ii spui frumos ca e incomod pentru ambii sa faca pe el; si eu cred ca in scurt timp va fi mai atent cu ce i se intampla si in SOMN!

Cat despre lenjerie si saltea, ar trebui sa fie ultimile tale griji.. daca face in pat si n-ai inca protectie de saltea, asta e, o sa schimbi peste un an/doi si salteaua, dar macar dezveti copilul de pampers.. si mai ales il INVETI sa fie constient de ce se intampla cu propriul corp.

P.S. poti proteja cat de cat salteaua daca nu gasesti cearsaf impermeabil si cu mai multe straturi de paturi pe loc'sorul unde sta el in principal... daca am inteles bine doarme in pat cu voi? si daca e asa, nu-l simti cand se foieste/framanta ca il streseaza vezica si e gata gata sa faca pipi? atunci abia daca vrei poti sa il intrebi prin somn "vrei sa faci pipi?" si nu sa ghicesti tu niste ore fixe cand sa-l duci automat pe olita...




karligutza
sunt mamica Adelutei

are mama o fetita... are si un blog!

_

ALAPTATUL HELPLINE
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

aa... si nu-i mai da sa bea lichide NOAPTEA.. la ce il ajuta? nu mai e de mult un bebelus ca sa aplicam teoria ca bebelusul care suge noaptea atunci creste mai bine; el a capatat acest obicei pe care tu trebuie sa il stopezi brusc! va plange, poate, va urla, dar nu-i mai dai ceaiul noaptea ca pe nu stiu ce... cam cat bea noaptea? cum bea? se trezeste si sta in fundulet si bea CANITA cu ceai? sau le biberon? pai daca e apt sa se trezeasca sa ceara CEAIUL, eu zic sa il conditionezi ziua, cand vorbesti cu el subiectul asta, sa faca bine sa se trezeasca si sa faca pipi... altfel nu mai primeste nici ceai, care oricum dupa parerea mea trebuie scos definitiv! nu e normal sa mai "manance" noaptea... iar daca ii e sete, sa bea apa.... o gurita, doua... dar din nou, senzatiile de sete si foame din timpul noptii trebuie educate/controlate/stapanite! sa nu mai existe... decat in mod exceptional, ocazional, cum vrei sa spui! ca doar si noi, adultii mai simtim nevoia cateodata sa bem un pahar cu apa noaptea.. din nou, vine vorba de obiceiurile alimentare; ce ii place sa manance, cum ii pregatesti mancarea, sarata/picanta/dulce... poate n-ar fi rau sa te sfatuiesti si cu medic sa vezi de ce simte nevoia de a bea multe lichide noaptea!



karligutza
sunt mamica Adelutei

are mama o fetita... are si un blog!

_

ALAPTATUL HELPLINE
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Stiu ca nu e bine sa fie treziti pentru ca in felul asta nu se vor trezi singuri cand ii trece... ci vor astepta sa fie treziti.
Unul din baieti nu mai face pipi noaptea deloc... celalalt unda pampersul odata la 3-4 zile... cand a fost foarte cald si se trezeau sa bea apa de cateva ori pe noapte, adica vreo 300 ml de seara pana dimineata, facea in fiecare noapte pe el..
Asa ca nu am renuntat la scutecul de noapte... cand vor trece o sapt sau doua fara accidente, renuntam, pana atunci nu...

Exista protectii de saltea asa de mari... eu am vazut in cora...
Cauta in hipermaket-uri la lenjerii... Vezi ca nu toate cearsafurile pe care scre ca's protectie pentru saltea sunt si impermeabile... unele sunt doar din acelea care se pun pe saltea (cu elastic) peste care pui cearsaful obisnuit... Cele de care zic eu au si un strat de plastic dedesupt...


Edit: fi'mea cand a scapat de scutecul de noapte, inca bea un biberon de lapte, chiar inainte sa adoarma... tot asa, vreo 300 ml... si nu facea pe ea... deci nu avea nicio legatura cu lichidele pe care le bea inainte sa se culce... citisem ca trebuie sa renuntam la lichide cu cateva ore inainte de culcare... dar era imposibil...
Cand a fost pregatita, n-a mai facut pe ea...
Mi se pare prea de tot sa nu-i dai sa bea nimic, daca ii este sete... mai ales vara, cand e foarte cald... eu ma scol macar odata pe noapte pentru ca imi este sete...



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput