Pampers-ul de noapte

Pampers-ul de noapte | Autor: Zina

Link direct la acest mesaj

Mamici, va rog din suflet sa-mi spuneti cum ati procedat cu copilasii vostrii cand ati renuntat la pampers-ul de noapte.
De aseara, baietelul meu de aproape 4 ani mi-a spus ca el nu mai vrea pampers noaptea. Dar tinand cont ca el inca mai bea noaptea putin ceai, eu nu am avut curajul sa i-l scot. I-am spus ca nu i-l mai pun daca nu va mai bea ceai si mi-a raspuns "gata si cu ceaiul". Am ramas surprinsa, pentru ca, pentru el ceaiul si dudul (suzeta) sunt "prietenii lui".
Zis si facut. Nu i-am mai pus pampers, dar nici ceai nu a mai cerut. Culmea!!!
A adormit la 11.30, facuse pipi pe la ora 10, iar la 12 noaptea, dupa jumatate de ora de la adormire, l-am trezit sa mai faca inca o data. A plans dar a si facut. Apoi l-am mai trezit pe la ora 3 si a facut iarasi. Si a treia oara la 9 dimineata.
Va rog sa-mi spuneti cam la cate ore este indicat sa-l trezesc noaptea, ca sa-l pun sa faca pipi, voi cum ati procedat?
Multumesc din suflet.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Zina eu cel putin in prima noapte nu l-as trezi. Vezi ca se gasesc la pampers niste protectii de pat, se pun sub cearceaf si sunt absorbante, deci nu pateaza salteaua. Lasa-l sa vezi daca nu cumva si-a setat deja instinctul de a se trezi cand simte senzatia de urinare. Altfel s-ar putea sa trebuiasca sa-l trezesti si la 10 ani caci creierul se va relaxa si nu va mai percepe senzatia de pipi.

La noi cand am renuntat la pampersul de peste zi am observat ca cea mica a crezut ca gata, nici cel de noapte nu mai este, creierul ei asa a perceput lucrurile, si nu mai facea noaptea. Asa ca am scos pampersul de noapte si am lasat-o asa, astfel ca din prima noapte s-a trezit plangand la 10 seara (peste doua ore de cand adormise). Nu spunea ce dorea, doar plangea, am pus-o pe olita, a facut pipi si s-a culcat la loc linistita.

De atunci (peste un an) cam asa e, se trezeste intre 10 si 12 noaptea si ori cere pipi (acum are 3 ani si vb bine) ori uneori doar miorlaie a plans, dar noi stim ca un pipi a trezit-o. N-a avut decat 2 accidente, unul intr-o sapt cand incepusem sa o trezim noi sa o punem pe olita (ca sa nu ne mai trezeasca ea) si intr-o noapte cand n-am trezit-o a facut pipi in pat, deci asta vroiam sa zic, ca deja creierul se obisnuise sa o trezim noi si ea nu se mai trezea singurica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria.bh spune:

fetita mea are 2.8 ani, nu mai face in pamp ziua de la 2 anin noaptea de la 2.3 ani.cum am procedat: am vazut ca in pamp de peste noapte nu face mult,si asa ca nu l am mai pus,inainte de culcare la ora 10 o pun sa faca pipi si o mai pun pe la 3 dimineata.daca o scapa mai devreme de 3 spune ea in somn.asa i am expilcat ca ni ii mai pun pamp si sa spuna ea cand vine pipi, ca acum e mare si ca trebuie sa faca la fel ca noi, la baie,
a scapat pe ea c am de 3 ori,dar nu facea tot ,spunea ca vine dar pana ajungeam cu ea la baie scapa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Incearca sa nu-l trezesti decat cel mult o data daca vrei sa fii sigura. Daca se intampla vreun accident asta e, schimbi asternutul si gata. Nu chinui copilul, lasa-l sa se obisnuiasca sa se trezeasca singur cand vrea sa faca.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Trezitul de noapte nu e obligatoriu. Eu cred ca asta nu prea ajuta copilul, in plus poate perturba somnul.
La noi asa a fost: pe la 3 ani jum am zis gata cu pampersul, dupa cateva nopti uscate in prealabil. Culmea, dupa ce i l-am scos au fost mai multe nopti ude decat uscate. Trezitul nu l-a ajutat deloc. Apoi a urmat vara cu concediu, am zis pampers obligatoriu pe care aproape in fiecare dimineata il gaseam plin. Dupa ce ne-am intors: de o sapt am zis gata, fie ce-o fi fara pampers si de atunci fara accidente si fara treziri. Pur si simplu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mie mi se pare o barbarie sa scoli copilul noaptea chiar si o data. Daca tot face, inseamna ca nu e gata, si te reintorci la pampers.

Fetitza mea a renuntzat la pampersul de zi pe la 2 ani. Dupa 2 sapt a vrut si la cel de noapte. Am zis ok, mai ales ca era uscat cand se trezea. In 2 luni am avut in total 3 accidente, ceea ce eu zic ca e rezonabil. Salteaua patutzului e protejata cu aleza, iar asternetul nu e mare lucru sa-l bagi in masina.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Puiutul meu doarme in patul cel mare, de vreo 2 ani deja. Nu i-a mai placut in patutul lui. Aici se invarte in tot patul si unde gasesc eu protectie de pat, asa de mare? Ca sa nu se ude salteaua?
Nu am stiut ca nu trebuie sa scoli copilul, mie imi spusesera cativa prieteni ca asa au procedat cu baieteii lor, si atunci m-am gandit sa fac la fel.
Am sa incerc sa nu-l mai trezesc, sa vedem ce se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Zina poate sa iei de la pampers si sa le cosi impreuna sau sa pui o protectie de plastic pe tot patul insa asa mie nu mi se pare confortabil.

Eu cum ziceam cred ca e bine sa nu-l mai trezesti. Si a mea a renuntat la 2 ani si ziua si noaptea insa era clar pregatita. Si al tau cred ca e pregatit pentru ca ti-a cerut-o singur si a renuntat chiar si la ceaiul de noapte. Deci psihologic e pregatit. Inainte de somn, cand il pui in pat, adu-i aminte simplu pe ton frumos "daca iti vine sa faci pipi sa ma strigi" si asa el va adormi cu gandul acela ca trebuie sa se trezeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Lasa copilul in pace, nu-l mai trezi noaptea!! Tie ti-ar placea ca de 2-3 ori pe noapte sa vina cineva sa-ti spuna "treci si fa pipi'??? Si oricum, ce ajuta trezitul asta, vrei sa-i creezi un reflex ca noaptea se face pipi, ca nu inteleg. Daca pampersul este uscat dimineata este semn clar ca trebuie sa-l scoti. Baiatul meu a dormit fara pampers de la la 2 ani si jumatate. A avut sa zicem vreo 10 accidente pina in 4 ani, uneori se scapa noaptea pe el si ne striga. Il spalam, spalam si salteaua (atit cit se poate, ca tot in pat mare dormea), il pupam si-l puneam la loc la culcare.
Sfatul meu e sa lasi copilul sa doarma. Il pui sa faca atunci cind merge la culcare si e suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Fetita mea a renuntat la pempersul de zi la doi ani,iar la cel de noapte la doi ani jumate.Si daca nu eram fraiera ar fi renuntat si mai devreme.Adica am fost fraiera ca nu i l-am scos mai devreme si asta n-am facut-o fiindca ma gandeam sa se va tot trezi noaptea sa mearga la wc si cum eu mergeam la serviciu ... In plus pampersul ei era mereu plin dimineata si ma gandeam ca nu e cazul sa i-l scot.Dar mi-a spus o prietena de pe forum ca ea i l-a scos brusc fetitei ei chiar daca era la fel de plin dimineata si a fost super ok,n-a facut pe ea.Asta m-a hotarat si aflate in vacanta la mare,am facut incercarea.In prima noapte fara pampers pe la 12 noaptea s-a trezit plangand si tinandu-se cu mana de chilotei ,am luat-o si am dus-o urgent pe wc.Dimineata pe la 5 aceeasi faza.Noptile urmatoare aproape la fel se mai trezea (singura) sa mearga la wc sau la miezul noptii sau/si dimineata devreme ,pe urma tot mai rar, dar important e ca ... n-a facut chiar deloc pe ea in primele nopti fara pampers!
Eu zic ca mai ales daca el o cere, sa i-l scoti,dar sa nu il trezesti noaptea sa mearga la wc,mai bine pui un cearceaf de protectie dedesupt in caz de ceva.La fetita mea s-au mai intamplat mici accidente mai ales spre toamna cand se mai racise in camera si cum ea era mereu descoperita ... e clara cauza.
Bafta!


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Fa cu el o intelegere: nu-i mai pui scutecul, dar daca face in pat in mod repetat, ii pui din nou scuetcul noaptea. Ii spui asta nu ca pedeapsa sau amenintare ci pe un tot firesc si normal. Si ai sa vezi ce va fi. Nu ai observat daca mai uda scutecul de noapte sau nu?
La noi a fost asa: fetita mea la 2 ani a renuntat la scutecul de zi, dar l-am pastrat pe cel de noapte pana dupa 2 ani jumate, cand am constatat ca nu mai uda scutecul. La baietel intai am observat ca nu mai uda scutecul noaptea, dar tarziu, pe la 2 ani jumate s-a decis sa nu mai faca in scutec peste zi (si nu i-am mai pus scutec nici noaptea). Baietelul are nopti in care inunda patul si-mi spune senin: "am transpirat". Are nopti in care simte si se cere singur la WC. Dar sa-l trezesc eu, nu mi s-a parut o idee buna (am auzit ca se procedeaza si asa, dar nu e pentru noi).

Mergi la inceput