cu copilul la paris

cu copilul la paris | Autor: xandra28

Link direct la acest mesaj

ce idei de petrecere a vacantei la paris aveti?

este vorba de un sejur de 6 zile, dintre care 1 sau 2 dedicate disneyland. puiul meu neastamparat are aproape 5 ani si la cat e de alintat si zvapaiat, incerc sa gasesc variante de petrecere a timpului cat mai atragatoare si pt el, sa nu ne puna nervii pe bigudiuri.

ah, si inca ceva: cum v-ati descurcat cu mersul pe distante nu tocmai scurte? ar fi cazul sa imprumut un carucior? el n-a mai mers in carut de la 2 ani......

astept sugestii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Buna,

Am fost in vara asta in Paris cu copiii (7 si 5 ani) si am scris cate ceva la subiectul asta:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=153054

De la varsta de 2 ani n-am mai tinut copiii in carucior. Cand cel mic obosea mai tare, il mai lua sotul meu 10 minute in brate. Noi plecam de la hotel pe la 9 dimineata si ajungeam seara la 10, asa ca era destul de "plimbat". Am combinat plimbare cu vizite si am incercat sa facem obiective atractive si pentru ei. Intre 2 biserici am vizitat Muzeul Magiei, Tour Eiffel sau plimbarea cu vaporasul pe Sena sunt foarte apreciate ce copii, nu-ti face probleme. Le-a placut mult si in zona Centrului Pompidou pentru ca erau tot felul de artisti pe strada.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORE33 spune:

Sa nu ratezi o zi la Cite de Sciences(www.cite-sciences.fr) , este un oras de stiinta si tehnica in parcul Villet.Noi am fost in august si Mihai a fost super incantat.Singura problema am intimpinat-o la un program de educatie alimentara unde vorbea moderatoarea f repede in franceza si mi-a fost greu sa-i traduc copilului pentru ca tot programul era interctiv.Programul se numeste Bon Apetit .Au un submarin in marime naturala care se viziteaza cu audio ghid in engleza.Au parcul Geode unde ruleaza filfe 3d in imax.Iti trebuie timp si rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORE33 spune:

Si sa nu ratati muzeul de paleontologie si gradina botanica .Sunt o experienta super placuta pentru copii.Am uitat , in orasul de stiinta au si planetariu care la fel este cu audio ghid in engleza , care are un program special pentru copii, si totul este explicat la nivelul lor de cunostinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORE33 spune:

De asemenea sa nu ratati o plimbare cu vaporasul pe Sena.De preferinta cursa de la ora 21 deoarece este jumatate pe lumina si jumatate pe semiintuneric si este minunata privelistea.
Ai multe de facut cu un copil in Paris fara sa i se para o corvoada si o plictiseala continua.Totul este sa planifici fiecare miscare,noi asa am reusit si tot mi se pare ca zece zile au fost putine.

Mergi la inceput