Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

simplyana, cata dreptate ai in unele privinte! mie mi se pare un lucru bun ca tin la ale lor, la traditii... si-mi vine sa rad cand ii aud cum pocesc denumiri englezesti care nu le pot traduce...

yasmari, bine-ai venit! este un www.romaninlume.com/" target="_blank">ziar online, poate te ajuta... despre romanii de aici ar fi multe de spus, despre spanioli la fel, dar depinde foarte mult de zona pe care o vizezi... revin mai tarziu cu multe amanunte, acum pitica isi cere tzitzi .

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Simplyana, ai reusit ceva cu mocheta? Asta cu tarile calde, poate in partea de sud, da, si vara mai ales, ca in jumatatea nordica si mai ales iarna e frig, si cel mai rau e ca in general, casele , instalatiile, geamurile nu sunt facute pt frig, dar frig este destul.
Unde stau eu, iarna e rece, si la umezeala aferenta zonei de coasta se adauga un vant rece si umed care sufla tare, cum n-am vazut pana aici.
Dar lumea e mai obisnuita sa fie mai frig in casa daca e frig afara.

Paradoxal, in tarile mai reci e mai cald in case, iar in tarile calde cica, cel putin aici e mai frig in case, asta in general.
In trecut apartamentele nu aveau nici un sistem de incalzire, fiecare se descurca cum putea, acuma in ultimii ani toate se fac cu sistem de incalzire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yasmari

Hola fetelor, Que tal? Pe fundal am lectia 03 in spaniola, o invat din engleza, online, si tipul vorbeste cu un puternic accent scotian lol. Sunt tare simple si scurte, de 15 min, usurele, dar imi pare c-o sa ia o vesnicie sa acumulez ceva. Am si o carticica micuta de ghid de conversatie, seara imi fac ceva cald de baut si casc ochii in carticica, cu muzica in background, si in 5 min pierd sirul

Sa va zic pe scurt: vrem, eu si sotul, mai putin fetita, sa ne mutam in Spania,din Londra. Am cautat pe net site-uri ale comunitatii romane din Spania, chiar v-as ruga daca stiti site-uri, forumuri, ziare online. So far, am gasit cele mai bune informatii aici la casuta voastra, am gasit spaniaromaneasca.com, 0 activitate.
V-as ramine foarte indatorata daca m-ati putea ajuta cu urmatoarele raspunsuri:

- Exista ziare romanesti in Spania? Daca nu in orasele mai mici, Madrid are unul?Am gasit unul online dar ultimele info sunt de anul trecut, poate nu mai updateaza online dar se tipareste incontinuare. Sunt comunitati puterinice de romani in unele zone, exista poate acolo vreo publicatie, mijloc de comunicare/informare? Unde se intilnesc (daca se intilnesc) romanii, exista biserici, restaurante, discoteci, cluburi, evenimente culturale romanesti, exista dorinta macar? Oi fiecare e pe turta lui si doritor doar sa se integreze?

- Sunt multi autonomos in Spania? Acolo romanii au drept de munca, ma astept sa fie angajati majoritatea, aici dreptul e restrictionat (UK, am uitat sa mentionez) si majoritatea sunt self-employed, adica autonomi, in building barbatii, in cleaning femeile. E piata de munca pentru romani mai variata, au acces si succes in mai multe domenii? SE poate ajunge la fluenta in spaniola, cu accent cu tot, sau romanii vorbesc in general spaniola la nivel basic. Sunt un pic incurajata ca-i latina si ar trebuisa fie mai usoara ca engleza, insa iar e chestie de accent, de viteza uluitoare cu care vorbesc nativii...in fine, asta e o intrebare ridicola, in definitiv depinde numai de cit de mult efort o sa fac in directia asta.

- NOi vrem sa plecam in mare parte din cauza climei,noua ni se ar oribila vremea, umed, rece, vint, gri, stam si in loNDRA, nu in centru ci mai la margine, departe de metrou. VIsam o clima blinda, cu soare si fara ploaie,ca ne-a intrat in oase si creier, cu mare, gradina, casuta mica, dealuri, cimpuri, paduri imprejur, adica vegetatie. Un satuc ar fi ideal pentru mine, dar sa fie relativ aproape de un oras. Am cascat ochii indelung la n ist sate de pe linga Barcelona, de care am auzit, de city, ca ar fi unul magnific. Habar nu avem unde sa mergem, nu avem prieteni sau rude tinta, a aprecia nespus niste pareri avizate ale voaste.

- Eu am multe idei trasnite in cap. Stiu ca am sanse minime de angajare, atita vreme cit nu sunt fluenta in spaniola. Cind am venit aici acum 8 ani, stiam engleza de la scoala facuta in Romania, ca sa ajung la acelasi nivelde plecare pt spaniola....mi-e greu sa cred ca voi fi capabila. Asadar ma gindesc sa deschid un business, un restaurant micut, cochet,curat,impecabil ca servire, cu staff prietenos si politicos, cu mincare interesanta, multe retete cu ingrediente organice, sanatoasa si gustoasa. Dar depinde de zona. Restaurant e impropriu, e mai egraba un Eateria, daca e corect termenul, dechis pina la 6 seara, se adreseaza celor ca muncesc si-n pauza de masa au nevoie de un loc linistit, nesofisticat, placut, cu mincarebuna, muzica de calitate in surdina, niste carti, ziare, reviste in colt pt rasfoit, un ceai gratis sau tot felul de stimulente/recompense, un loc unde te simti bine venit, unde ti se zimbeste, maninci bine si pleci cu zimbetul pe buze back to work.

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns, orice parere, mie care sunt asa de departe imi sunt foarte de folos pareri de la fata locului. Sa aveti o zi fantastica, aci e un frig de iti zgaltaie carnea pe tine, a nins, partea frumoasa e ca ma trag pe picioare si parca sunt iar copil, si arata ca acasa cind sunt in parcuri albe....


-

Adesea omul se plange ca a vorbit; nu se va plange ca a tacut." (Plutarh

Eu personal nu stiu daca comunitatile romanesti mai mari, cum sunt cele din Madrid si Castellon, au vreun ziar sau ceva mijloc de informare, exista magazine cu produse tipice, cate un restaurant.
De comunitati online nu stiu, in afara de topicul asta de pe DC nu am mai cautat, mai citesc din an in pasti rubrica de la ziarul Adevarul Romani in Spania, dar nu-mi place cum prezinta lucrurile, profesionalism cam subtire.

Aici te poti angaja fara probleme, doar sa ai unde, moratoriul a fost ridicat, nu stiu daca sunt asa multi autonomos acuma, cred ca au fost multi cand erau constructiile in floare, multi si-au deschis o firma, ca greu nu era, si era de lucru, acuma cam bate vantul in sector.

Ai fost in vizita in Spania? Si daca da, unde? Cum ti s-a parut?
Te intreb pt ca din ce ai scris se intelege ca nu ai fost pe aici din moment ce scrii din auzite, intrebi cum e mancarea, etc.

Cred ca primul lucru ar trebui sa te convingi pe la fata locului, sa vezi tu lucrurile cu ochii tai, sa vezi cum le percepi, ce simti, etc.
Daca ma insel si ai fost spune-ne, ce ti s-a parut.
Sigur ca aici se pot naste discutii interesante , fiecare vine cu parerea, cu experienta si cu perceptia lui, dar asta e asa de dragul discutiei.
Eu daca m-as gandi sa ma mut intr-o tara, as vrea sa o vad inainte atat cat se poate, sa vad cum rezonez cu anumite lucruri de acolo, ce imi place, ce ma deranjeaza, cum raspunde felului meu de a fi si lucrurilor care eu le consider prioritare in viata , etc.
Eu as putea sa scriu despre ce ai intrebat tu pana maine, dar asta nu inseamna ca pt tine e relevant.

De exemplu mie imi place mai mult mancarea de aici si felul de a gati in general, nu m-am impacat niciodata prea bine cu mancarea tipica romaneasca, nu imi plac sarmalele si chestiile cu carne tocata, si asta e doar un exemplu, eu si in Ro mancam mult mai light decat cei din anturajul meu, ca multi ma intrebau daca sunt bolnava si am vreun regim special, am fost cativa ani buni vegetariana, asa ca aici mi-a venit ca o manusa felul cum se mananca.

In alta ordine de idei, clima mai blanda care zici ca iti place gasesti cam in jumatatea sudica, in cumunitatea valenciana si in Alicante sunt multi britanici, multi veniti acum multi ani pt clima.
Eu am o colega de lucru ai carei bunici au venit acum 20 de ani cred aproape de Valencia, si in satul respectiv sunt mai multi ca exista si magazin englezesc, si ei au venit tot din Londra , si pt clima.

Fetelor, ati plecat pe undeva de puente
Eu trebuie sa va spun ca am vazut ieri filmul "3 metros sobre el cielo"
Absolut impresionant, mi-a placut tare mult cum e realizat si tot.
La sfarsit sala plina, (250 de locuri) a aplaudat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Va salut si eu fetelor!

Urez bun venit fetelor noi!

Nu am mai intrat demult, ma bucur si eu ca s-a animat subiectul.

Imi face bine sa va citesc, in momentul asta sunt putin in butoi , mi-e dor de casuta mea calduroasa...cum spuneati si voi in casa asta bate vantul si e frig... avem incalzire cu aer conditionat,dar tot nu e prea cald...


Michelle cu Mateo 18.11.2009 si MARIO 15.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Mihamora, intr-adevar iarna casele sunt mai reci, pt ca peretii sunt subtiri, ca deh, tara e calda, iar geamurile alea correderas lasa sa intre aerul bine mersi.
Noi am pus la ele niste chestii izolante adezive care le-am luat din Bauhaus, ceva mai ajuta, dar desi geamurile sunt noi, asa e constructia lor, nu izoleaza bine si atunci se pierde din caldura din interior.

La o camera am cumparat un geam din ala zdravan cu camere de aer, care se inchide perfect si izoleaza atat termic cat si acustic, dar se inchide deschide normal, astea correderas nu au cum sa inchida etans.

Simplyana, in legatura cu gustul amar care zici ca ti l-a lasat relationarea cu cineva din Ro pe strada, sau mai bine zis incercarea, probabil o sa mai intalnesti, asa ca nu stiu ce sa iti zic, depinde mult de felul in care esti obisnuita sa relationezi si de asteptarile care le ai.
Eu de felul meu sunt mai selectiva, si ca atare nu relationez aici cu tot felul de exemplare cu care nu as relationa nici in Ro.
Nu simt nevoia asta de a relationa cu cineva numai ca vorbeste aceiasi limba si ca ne-am nascut in acelasi spatiu geografic, pt ca de la distanta vad ca NU AVEM NIMIC IN COMUN.

Aici s-a mai incalzit un pic, e chiar placut afara.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu1980 spune:

Buna!

Sunt noua pe acest forum, ca sa zic asa. V-am descoperit de curand si va citesc, insa nu am postat niciodata. Acum a venit momentul sa pun si eu cateva intrebari, intrucat eu si sotul meu am hotarat ca este timpul pentru o schimbare in viata noastra. Mai exact, ne dorim sa plecam impreuna cu fetita noastra (acum in varsta de 6 luni) in Spania. Am fost de 2 ori in vizita in Barcelona si ne-am indragostit de oras. Asa ca dorinta noastra este sa gasim ceva de lucru in zona. Evident ca nu am refuza nici alte oferte in alte localitati, numai ca Barcelona ne-a impresionat si ni s-a cam pus pata. Momentan incercam sa invatam spaniola si cautam job-uri (mai mult sotul decat mine, eu fiind mult mai ocupata cu bebica noastra). Eu imi doresc ca in iunie sa fim deja stabiliti acolo, sper sa ne ajute Dumnezeu sa reusim. Nu vom pleca fara sa avem un job asigurat (sotul), responsabilitatea fata de copil nu ne permite acest lucru.
V-as intreba, daca stiti, care sunt cele mai ok site-uri pentru job-uri - in special in domeniul IT. Si ma mai intereseaza cam care este nivelul preturilor chiriilor pentru un apartament cu 3 camere. M-am tot uitat pe internet si am observat ca nu este prea mare diferenta intre o chirie intr-un oras mare fata de o chirie intr-un oras mai mic (Barcelona/Sant Boi de Llobregat sau Madrid/Alcala de Henares). Am dreptate sau mi-am format o parere gresita?

Sper sa gasesc raspunsuri la voi, cele care deja sunteti acolo.

Multumesc.

O zi buna si vreme cat mai frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmari spune:

Salut la toata lumea,

Carlin, multumesc mult pentru gindurile tale. Ma ajuta, nu sa decid daca sa vin sau nu, cum zici tu c-ar mai prinde un sens, ar deveni relevant, ci ca viziunea ta, personala, asupra Spaniei. Fireste ca suntem indivizi cu diferite asteptari, potentiale, scari de valori, slabiciuni and so on, si fireste ca lumea se vede diferit prin miliarde de ochi....mie imi pare fain sa vad oglindirile astea, cu cit mai subtile, mai transante, mai colorate, cu atit mai fascinant. Tu pari a fi o femeie foarte practica, rationala si inteligenta, si sfaturile tale sunt pe masura, imi priesc la fel de tare ca oricare altele, chiar de s-ar bate cap in cap.

Eu sunt un om aproape lispit de ambitii, si zic "aproape" doar in virtutea lui never say never. Asta m-a "impiedicat" sa am vreun succes financiar, si in Spania nu pentru asta as veni, cu siguranta. O sa mai revin pe aici cu ginduri personale, chiar de-ar fi doar pagini virtuale umplute si nefolositoare cuiva, cel mult mie. Tocmai ca n-am scopuri precise, planuri facte, pasi calculati, viata trasata, ma pot lasa usurel in voia vintului.....si-i si bine si rau...cerd ca devine rau cind ii vad pe cei din jur foarte seriosi, cu pareri ferme si critici care imi par inteligente, cu vieti mai ordonate ca a mea, cu joburi care suna bine si inalt. Comparatia, sursa nelimitata de nevroza lol, competitia cica ne-a impins sa evoluam.

Ce sa fac, visez si eu la tarimuri blinde, calde, cu oameni primitori si intelepti, cu mare si munti si flori pe campii (Sierra Nevada din Alicante e un asemenea Eden )si, cind imi amintesc ca am si un creier care tre sa rationeze, pica castelele de nisip din fantezia mea, si vin aici, poate poate e vreo punte de legatura, una mai putin gri ca cea de aici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmari spune:

Sierra Nevada din Almeria, sorry....tot cu A incepea, joc de copii.
Mai, sa fie 350 euro/luna un apartament de 2 camere in centru in Almeria, de ex? Imi pare foarte, foarte ieftin. Billurile extra, electricitate, gaz, apa, alte taxe si taxute, ajung mult, in general?
Sar'mina celor care vor raspunde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang_21_costi spune:

Hola fetelor,
Ce mai faceti?
Bine ati venit!!! fetelor noi.

Carlin ti-am trimis PM

va pe toate
angi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Angi, ti-a trimis un PM

Mergi la inceput