Primele 12 luni ale bebelusului - ghid pe luni

Primele 12 luni ale bebelusului - ghid pe luni | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Primele luni din viata bebelusului tau sunt luni speciale pe care tu, ca mamica, nu le vei uita niciodata. Pe parcursul celor 12 luni, adica de la ziua in care ai intrat cu bebelusul tau in casa, si pana la primul tort, cu o lumanare ... vei invata sa iubesti, sa privesti, sa asculti, sa simti, sa oferi, sa te sacrifici, sa te bucuri si sa fii ingrijorata. Desi credeai ca stii toata aceasta gama de sentimente, acum, in cele 12 luni, le vei simti la adevarata intensitate. www.desprecopii.com/info.asp?id=2275" target="_blank">Fa click pe varsta in luni a puiului tau si navigheaza ... Succes !



**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorelai08 spune:

As dori sa stiu daca folosirea phoenului (de la aprox 35 cm, pe treapta mai mica de viteza), dupa baita, dauneaza bebelusului? Desi are doar o luna, are parul lung la ceafa, si am observat ca-i face mare placere sa fie uscata cu phoenul, dar am auzit ca nu ar fi bine.. Multumesc anticipat pt raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 28061982 spune:

Buna
Ar trebui sa facem un club al pletosilor pitici.
Fetita mea s-a nascut cu par in luna decembrie cand era f f frig. Cred ca pe la 3 luni am inceput sa o uscam cu feonul. La 4 luni am tuns-o prima data si la 6 luni a doua oara pentru ca transpira f rau si statea cu ceafa uda. Nu a patit nimic si e un copil de 9 luni jumate care nu a avut nici macar o raceala. Dar pentru siguranta ta poti intreba pediatrul.


Alina mama printesei Adela Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacernea spune:

Buna Lorelai08,

Si eu spun acelasi lucru ca si 28061982, sa intrebi pediatrul, pt ca s-ar putea ca, curentul (aerul) phoenului sa nu-i faca rau la urechiuse sau ochisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacernea spune:

Buna Alina,

Vroiam sa te intreb, daca poti sa imi spui ceva despre stabilirea unui program de somn/alaptare, avand in vedere ca esti mamica de ceva vreme. Tudor are aproape 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Lorelai, eu l-am uscat pe copil pe parut cu uscatorul, cred ca cam de la o luna. Nu a patit absolut nimic. Nici prin cap nu mi-a trecut ca ar fi vreo pb, dar se usca tare greu si de abia suporta caciula afara, in casa cand ii puneam caciulita, atata sucea capul.... Decat sa raceasca, mai bine uscatorul... Si el s-a nascut cu un parut tare lung, deja l-am si tuns pt ca ii cadea f tare, si aveam par peste tot. Cand i-am gasit par in kk, am hotarat ca nu se mai poate si l-am tuns, eu cu tati

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze
poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna26985 spune:

credeti ca as putea sa trec si eu la uscator? Fetita mea are 9 luni si jumatate si un par lung si cret de toata frumusetea , dar nu ma indur sa il tai...

annamaria26985

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_mica26 spune:

alergiile la bebelusi
Sunt mamica unei fetite de 6 luni si sunt disperata am incercat sa -i dau lapte praf(nan1)de teama ca voi ramane fara san insa am avut o problema ........nu avrut sa ia biberonul si astfel tot lapticul ce apuca un pic sa traga il dadea afara pe obrajori in max 5 min pielea ei s-a inrosit si au aparut niste basicute pline cu lichid ne-am speriat ingrozitor............de atunci am mai incercat si altfel de lapte pe pielea ei insa toate au aceeasi reactie...........ce e ciudat ca de la apartitia lor nu dureaza mai mult 15 min si dispar complet
astept raspuns de la voi daca v-ati lovit de asa ceva si spuneti-mi ce ati facut
va rog frumos nu neglijati mesajul meu!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impatience spune:

Lorelai08- sper ca ai rezolvat problema pana acum. Nu ma pricep f tare dar...poate are alergie la lactoza??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

paula_m,

fetitza mea are 7 saptamani si are parul lungut, am nascut-o cu par mult . eu stiam ca nu se tunde copilul pana la un an cand ii taie nasii motul, se poate sa ma insel ar fi bine sa o pot tunde ca pana la anul viitor in iunie o sa ii impletesc codite daca nu o tund





Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraNurca spune:

Buna, am si eu o intrebare. David, al doile copil al meu, are 8 luni si am auzit ca este bine ca primii pasi sa se faca in papucei ortopedici. Ne tot prindem de marginea patutului si ne tragem si am vrea sa ne ridicam. Preconizez ca urmeaza sa faca primii pasi. Voi ce parere aveti, sa ii dau?

Mergi la inceput