Nestle NAN HA2 - lot cu probleme (?)

Nestle NAN HA2 - lot cu probleme (?) | Autor: mircea1979

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor.

Vreau sa va prezint o nelamurire legata de laptele praf. Poate unii dintre voi ati fost sau sunteti confruntati cu aceeasi dilema ca mine. Ca marca folosim pentru baietelul nostru de 7 luni Nestle NAN HA2. Pana la 6 luni am completat cu lapte praf Nestle NAN HA1 si am fost multumiti.

Problema despre care vreau sa va vorbesc a aparut cam de o saptamana, cand am cumparat o noua cutie de lapte praf (primele cutii de NAN HA2 pe care le cumparaseram se terminasera). Ce am constatat diferit a fost ca peretii sticlutei ramaneau acoperiti de lapte in momentul in care o agitam ca sa-l dizolvam, ceea ce nu s-a mai intamplat pana acum. Oricat am agitat sticluta, laptele se prelingea foarte greu de pe peretii sticlutei (ramaneau pete, ca si cum nu s-ar dizolva complet sau parca ar fi fost unsuros, nu stiu cum sa descriu mai bine).

Am ales sa mergem sa cumparam alt lapte praf de la alta farmacie (cea de la care cumparasem nu a vrut bineinteles sa ne returneze banii, motivand ca laptele nu este expirat, ceea ce era adevarat). Am gasit in alta parte o cutie dintr-un lot mai vechi (tot NAN HA2) si care s-a comportat fara probleme (laptele se dizolva, fara ca sticla sa ramana unsa).

Intre timp, cutia s-a terminat si am cumparat de la Kaufland (Manastur/Cluj) inca 3 cutii (nu gasim tot timpul, asa ca am luat mai multe fiind un pret mai bun ca in farmacie). Prima cutie pe care am desfacut-o a fost OK, pana azi (eram trecuti de jumatatea cutiei), cand aceeasi problema a aparut. Am testat pe mai multe sticlute, cu acelasi rezultat. Am decis sa descidem o cutie noua si sa vedem daca problema persista, si la fel.

De mentionat ca am facut mai multe teste (cu mai multe sticlute si atat cu apa fiarta cat si cu apa nefiarta, atat la temperatura camerei cat si calduta) - rezultatul a fost acelasi.

Si ca totul sa fie complet, noile cutii vin cu niste masuri (cupe) galbene (cele vechi erau albe), care sunt un pic mai mari decat cele albe - am masurat cu o seringa gradata si am constata ca o masura veche are exact 8 ml (cupa plina dar rasa, intrucat apa poate urca putin peste marginea cupei), iar una noua are 8,4 ml (deci cu 5% mai mult). Diferenta am constatat-o mai intai la gramaj; cand am cantarit sticluta cu lapte (avem un cantar cu precizie de 1g), a iesit la 4 masuri aproximativ 21-22g de lapte praf (pe cutie scrie ca o masura are 4,57g, deci cantarul ar fi trebui sa arete intre 18-19g). Vom mai repeta masuratorile si voi reveni asupra acestui aspect.

Atat prima cutie-problema cumparata din farmacie cat si cele cumparate ulterior din Kaufland sunt din acelasi lot de poduse (scris pe fundul cutiei), doar orele difera:

L0112074225 10:14 (respectiv, 11:34 pt cele din Kaufland)
Expira: 22.04.2012

Nr. de contact de la Nestle care ne invita la dialog nu functioneaza (retea ocupata) (am incercat in doua zile diferite): 08008637853. Cautand pe Google am vazut ca acest numar a fost (sau este) folosit (si) pentru tot felul de concursuri, gen: "Maggi implineste mii de vise", "Concurs Kit Kat Lion Fii Kul", Nescafee, etc. Poate momentan nu e nici un concurs, sau sunt prea mute si linia este ocupata mereu.

Daca ati fost sau sunteti preocupati de o problema similara, va rog sa va spuneti parerea.

Va multumesc.

Mircea.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mircea1979 spune:

Intre timp le-am scris un e-mail celor de la Nestle care m-au contactat telefonic. Mi-au spus ca e posibil ca vascozitatea ridicata a laptelui poate fi cauzata de nivelul de carbohidrati (sau cam asa ceva), insa s-au hotarat sa imi schimbe produsele cu altele si sa le testeze. Urmeaza ca un reprezentant Nestle sa treaca pe la noi si sa ridice produsele. Sincer, nu stiu ce sa cred.

Mi-au mai spus ca vor reveni cu un telefon ca sa le transmit nr. lotului (nu eram acasa) (asta a fost miercuri, 25/08), insa nici un telefon de atunci.

Sa vedem cum evolueaza situatia si cat sunt de seriosi.
Astept si din partea voastra niste raspunsuri/opinii, daca aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Noi nu am avut niciodata probleme cu Nan-ul.Nu i-am dat HA,doar din cel normal,pe etape si din cel fara lactoza,insa nu am avut niciodata probleme cu el.
Multa bafta.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar pt copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinuza spune:

BUNA
Primul meu copil a fost hranit cu NAN HA, eu am fost foarte multumita de el. Am avut si eu de cateva ori probleme cu cutiile de lapte in sensul ca de capacul interior (cel de aluminiu) in loc sa fie concav era bombat. Laptele era in termen insa eu stiu ca la nici un produs ambalajul nu tb. sa fie umflat, asta arata ca nu a fost pastrat corespunzator sau poate ca a fost contaminat cu ceva. Asa ca atunci cand am "descoperit" a doua cutie cu probleme am sunat la telefonul care era scris pe cutie. Au raspuns imediat, au venit sa-mi schimbe laptele in juma' de ora....cred ca le-a fost frica ca ma duc la protectia consumatorului. Dupa intamplarea asta sotul meu verifica cutiile in hipermarket langa casa, daca vedea ca e ceva in neregula cerea sa le schimbe pe loc. Repet ca eu am fost multumita de acest lapte, chiar si faptul ca era ambalat in cutie metalica m-a bucurat caci daca ar fi fost in punga nu as fi putut observa problema. Din pacate al doilea pui al meu e alergic la proteinele laptelui de vaca asa ca papa un lapte special (hiperspecial daca imi permiteti exprimarea )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Si noi folosim NAN HA2. Si mie mi s-a parut ca lotul ala cu lingurite galbene se dizolva cam ciudat. Mircea, ce ati mai facut cu cei de la Nestle ? au venit sa schimbe produsele ? ati aflat daca este vreo problema cu ele ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Buna,
Baietelul meu a mancat cateva luni bune Nan HA2, dar am fost f multumita. Am nimerit si cutii cu lingurita galbena si cutii cu lingurita alba. baietelul meu nu a avut nici o problema.

La tine au fost probleme la bebelus, sau nici nu ai mai apucat sa ii dai lapticul?

Sanatate multa!

Povestea nasterii

Mada, mami fericita de Cristian Andrei-29.12.2008 si acum 15+ cu 90%

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

http://preg.fertilityfriend.com/pregticker/190dd3/preg.png

Mergi la inceput