Vatamare corporala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

intrebi politistul cum ar putea sa-l incadreze la art 184. La urma urmei, e culpa (presupun). Eu inteleg urmatorul lucru:
- actiunea penala se pune in miscare din oficiu
( Pentru faptele prevazute în alin. 1 si 3, actiunea penala se pune în miscare la plângerea prealabila a persoanei vatamate.) - lipseste alin 2

- impacarea partilor inlatura raspunderea penala. Intrebarea este daca impacarea se poate face inainte de judecata (ca sa nu se mai ajunga acolo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

eu sunt politist!
normal ca impacarea trebuie sa opereze inainte de judecata!!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

daca partea isi retrage plangerea...nu mai exista fapta...se prezuma impacarea partilor..chiar daca e mai mult de 60 de zile..e culpa..nu intentie..
mai explicit..Politia fara plangere nu poate proceda la urmarire penala...si trimitere in judecata...sau alte solutii...




Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


Mai sa fie - si daca victima nu are posibilitatea de a depune plagere nu are parinti/copii/sotie etc etc care sa depuna plangere si este spitalizata peste 60 de zile si discutam de vatamare corporala incriminata de CP - procuratura nu deschide dosar penal?
Actiunea de deschidere a urmaririi penale sa face din oficiu pentru ORICE vatamare corporala ca rezultat al unui accident rutier cu sau fara plangerea cuiva. Cu anume se finalizeaza urmarirea penala este altceva.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

hei.eu nu ma referea ca nu deschide dosar penal(adica nu incepe urmarirea penala)..o incepe..dar daca victima nu depune plangere, opereazaimpacarea partilor...victima isi retrage plangerea...dosarul este inaintat la instantza cu propunere de NUP(neincepere urmarire penala).
Urmarirea penala inseamna efectuarea de acte procedurale, strangerea de probe pentru ca dosarul cauzei sa fie inaintat instantei..
eu cand am spus
Citat:
Politia fara plangere nu poate proceda la urmarire penala...si trimitere in judecata...sau alte solutii...
m-am referit la faptul ca daca nu depui plangere dosarul se claseaza cu NUP...
poate m-am exprimat gresit..scuze!
oricum in cazul accidentelor rutiere cu victima intotdeauna se incepe UP prin incadrare la inf. de vatamare corporala....urmand ca certificatul medico-legal si alte probe sa incadreze exact fapta, pentru ca daca medicul legist de peste 60 de ingrijiri medicale normal ca intra la V.C.G....(vatamare corporala grava...
la batai intre vecini sa spunem..treba sta altfel...daca nu mergi la politie sa faci plangere..nu ti se deschide dosar penal...adica daca eu te pocnesc pe tine..tu mergi la spital..dar daca ulterior nu te prezinti la Politie sa depui plangere ca te-am batut..nu se incepe urmarirea penala din auzite...
sau daca mergi la politie..ii anunti ca ai fost batut..ei deschid dosar dar daca tu ulterior nu depui plangere..iarasi...NUP..lipsa plangere prealabila...
oricum....
DIANA_JORS...da se considera vatamare corporala insa iti trebuie un certificat medico-legal pentru a sti daca e v.c simpla sau daca e grava(peste 60 zile, slutire, afectare grava a organelor vitale)
iar daca la accident s-a deplasat un echipaj de la rutiera ei vor insoti victima la spital pentru ingrijiri si in functie de cate zile de ingrijiri medicale are se va emite un certificat constataror de medicul legist..
deasemenea victima se poate prezenta la medicul legist si solicita un certificat medico-legal...fara a se spitaliza...insa costa cam multi bani...
trebuie sa depui plangere ca sa poata opera TRIMITEREA IN JUDECATA..daca nu te vei trezi cu un NUP..lipsa plangere...
sper sa nu fi gafat pe aici..deja am un an si de cand stau pe tusa..
si nu am lucrat prea mul in cercetare penala..oricum nu am lucrat pe accidente rutiere..
scuze marius pentru exprimarea duplicitara!




Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

chiar daca politistul trimite dosarul cu inceperea urmaririi penale fata de invinuit..partile se pot totusi impaca inainte de prima infatisare la proces...nu stiu exact cum se procedeaza...tine de instantza...



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna  din nou,
 
Va rog frumos niste informatii daca stiti, daca puteti:
 
 
1. Eu sunt accidentatul si tocmai ce am primit acasa hartia sa ma prezint la politie in data de … ca daca nu suport consecintele.
Despre ce este vorba? Ce trebuie sa fac sau sa spun acolo?
 
Dupa accident am fost socata, iar faptul ca soferul nu voia sa imi dea datele lui, m-a facut sa sun la 112. La spital s-a constatat ca nu am nimic rupt, asa ca mi-a parut tare rau pt tanarul sofer.
 
2. Daca nu sunam la 112 pateam ceva daca nu am vrut sa declaram accidental?
 
3. Ce pateste soferul in aceste caz? Eram pe trecerea de pietoni si el a decalarat ca nu m-a vazut?
 
4. Ce as putea face ca sa NU i se faca dosar penal, desi poate ca e prea tarziu acum.
 


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

cristina- in cazul nostru , omului care ne a accidentat daca nu am fi declarat in fata notarului ca renuntam la partea penala i s-ar fi continuat dosarul penal si aceatsa declaratie se depune in maxim 60 de zile din cate stiu eu de la accident. Din cate stiu eu daca ingrijirile medicale sunt peste 30 de zile(asta e norma pentru o operatie) se deschide oficial dosar penal dar se si inchide cu aceasta declaratie.Noua ne a platit toate cheltuielile de spitalizare, masina etc ce e drept nu pe loc intr o perioada de timp mai lunga dar am facut pentru asta o alta declaratie tot la notar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaT

Buna  din nou,
 
Va rog frumos niste informatii daca stiti, daca puteti:
 
 
1. Eu sunt accidentatul si tocmai ce am primit acasa hartia sa ma prezint la politie in data de … ca daca nu suport consecintele.
Despre ce este vorba? Ce trebuie sa fac sau sa spun acolo?
 
Dupa accident am fost socata, iar faptul ca soferul nu voia sa imi dea datele lui, m-a facut sa sun la 112. La spital s-a constatat ca nu am nimic rupt, asa ca mi-a parut tare rau pt tanarul sofer.
 
2. Daca nu sunam la 112 pateam ceva daca nu am vrut sa declaram accidental?
 
3. Ce pateste soferul in aceste caz? Eram pe trecerea de pietoni si el a decalarat ca nu m-a vazut?
 
4. Ce as putea face ca sa NU i se faca dosar penal, desi poate ca e prea tarziu acum.
 


am fetita de 10 ani!

si :)

Te prezinti la Politie unde vei da o declaratie cu privire la cele intamplate din punctul tau de vedere, mentionezi de asemenea ca nu au existat vatamari corporale si nu ridici nici un fel de pretentie de natura materiala de la faptuitor.
Dosar deschis exista din cate inteleg eu, insa se va inchide si cu aceasta piesa la dosar

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

subscriu la ce a spus marius...insa daca exista deja o plangere a ta sub forma unei declaratii...vei va o alta declaratie in care vei mentiona ca iti retragi acuzatiile, nu ai pretentii...si faptul ca te-ai impacat cu faptuitorul....iar dosarul v-a ajunge in instanta cu Propunerea de Neincepere a urmariri penale fata de faptuitor..deci nu va pati nimic..



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enachescug spune:

Off topic!

De ce ti-a parut rau pentru tanarul sofer daca TE-A LOVIT PE TRECEREA DE PIETONI? (scuze, dar am nervi pe soferii tineri-zabaugi-inconstienti-vitezomani zilele astea!!!)

Mergi la inceput