Vatamare corporala

Vatamare corporala | Autor: diana_jors

Link direct la acest mesaj

Buna,

am si eu o intrebare: in caz de accident rutier in care victima s-a ales cu fracturi tibie si peroneu, se face automat de catre politie trimitere la IML? Sau numai daca depune victima plangere? Se considera implicit vatamare corporala grava sau nu?

Multumesc.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)
When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

victima nu a fost dusa la spital dupa accident?

Nu a fost plimbatata acolo prin toate cabinetelele? nu are fisele si radiografiiile... etc?

Nu cred ca este cazul de IML, pentru ca in cazul unui accident cu victima este deschis automat dosar penal autorului. In termen de 60 zile de la accident puteti cere continuarea/inceperea dosarului penal, asta nui am inteles-o foarte bine.

Veti fi chemati (in caz de neprezentare sunt aplicate sanctiuni!) la politie in calitate de parte vatamatat si acolo puteti sa spuneti ce pretentii aveti: se continua sau nu dosarul penal.

Vatamare corporala grava? asta nu stiu cine stabileste, sau daca se stabileste asa ceva.

Cereti daune, nu?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Ba da, am fost prin spitale si tot ce trebuie. Azi am fost la politie sa ma interesez de dosar (trebuie data declaratie in termen de 60 de zile si ne apropiem de 50) si mi s-a spus ceva de trimitere la IML.

Ideea e ca respectivele fracturi in mod normal necesita mai mult de 60 de zile de ingrijire, ceea ce eu am inteles ca inseamna vatamare grava... si eu nu m-as mai fi plimbat prin tribunale, as fi preferat o intelegere (care se face la vatamare care necesita maxim 60 de zile de ingrijire). Stiu ca exista situatii in care se considera automat vatamare grava, dar nu stiu care sunt acelea, nu stiu daca si asta intra... daca ne face automat trimitere la IML, sunt slabe sanse sa iesim sub 60 de zile ingrijire.

Maine o sa mai sun sa mi se explice situatia cu dosarul in fata, si ce posibilitati avem... ideea e ca as vrea sa imi recuperez din cheltuieli, dar ne e complet peste mana sa ne taram mult prin tribunale.

Multumim.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)
When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Imi pare rau ca este atat d egrav, va doresc multa sanatate.
La mine a fost destul de simplu, nu am suferit prea mult si nu e cazul de nimic complicat la mine.
Imi pare rau ca se intampla asa ceva :(
va doresc numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enachescug spune:

Din ce stiu eu e asa:
La IML poti merge din proprie initiativa. Diferenta e ca in cazul asta se plateste expertiza, pe cand in cazul in care esti trimisa de politie nu se plateste.
Cred ca, nu mai stiu exact, in cazul in care se merge din proprie initiativa trebuie mers intr/un anumit termen de la producerea accidentului.
In cazul in care ingrijirile medicale depasesc numarul celor indicate in certificatul medico-legal initial se poate face un nou certificat/o prelugire.

Iar despre graba politiei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Intre timp m-am lamurit partial - din cauza dosarului care implica fracturi, vom ajunge la evaluare la IML fie ca vrem fie ca nu vrem , iar rezultatul va ajunge la dosar tot fie ca vrem, fie ca nu vrem, si daca pe certificat scrie peste 60 de zile, dosarul merge mai departe indiferent de vointa noastra. Acum incerc sa aflu in ce punct si cum putem stopa desfasurarea actiunii , chiar nu avem nevoie de complicatii cu procese... daca se poate, bineinteles.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)
When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Art. 181. - Vatamarea corporala

Fapta prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare care necesita pentru vindecare īngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseste cu īnchisoare de la 6 luni la 5 ani.

(11) Fapta prevazuta la alin. 1 savārsita asupra membrilor familiei se pedepseste cu īnchisoare de la unu la 5 ani.

Actiunea penala se pune īn miscare la plāngerea prealabila a persoanei vatamate. Īn cazul faptelor prevazute la alin. 1 actiunea penala se pune īn miscare si din oficiu.

Īmpacarea partilor īnlatura raspunderea penala, producāndu-si efectele si īn cazul īn care actiunea penala a fost pusa īn miscare din oficiu.



Art. 182. - Vatamarea corporala grava

Fapta prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare care necesita pentru vindecare īngrijiri medicale mai mult de 60 de zile, se pedepseste cu īnchisoare de la 2 la 7 ani.

Daca fapta a produs vreuna din urmatoarele consecinte: pierderea unui simt sau organ, īncetarea functionarii acestora, o infirmitate permanenta fizica ori psihica, slutirea, avortul, ori punerea īn primejdie a vietii persoanei, pedeapsa este īnchisoarea de la 2 la 10 ani.

Cānd fapta a fost savārsita īn scopul producerii consecintelor prevazute la alin. 1 si 2, pedeapsa este īnchisoarea de la 3 la 12 ani.

Tentativa faptei prevazute īn alin. 3 se pedepseste.



Ideea este ca la art 182 nu mai exista posibilitatea de impacare a partilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Multumesc rilbuc.

Daca ma poti lamuri cu inca un aspect...

Mai departe, art 184 zice asa:
Art. 184. - Vatamarea corporala din culpa

Fapta prevazuta la art. 180 alin. 2 si 2 1, care a pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare īngrijiri medicale mai mari de 10 zile, precum si cea prevazuta la art. 181, savārsite din culpa, se pedepsesc cu īnchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.

Daca fapta a avut vreuna din urmarile prevazute la art. 182 alin. 1 sau 2, pedeapsa este īnchisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.

Cānd savārsirea faptei prevazute īn alin. 1 este urmarea nerespectarii dispozitiilor legale sau a masurilor de prevedere pentru exercitiul unei profesii sau meserii, ori pentru īndeplinirea unei anume activitati, pedeapsa este īnchisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.

Fapta prevazuta īn alin. 2 daca este urmarea nerespectarii dispozitiilor legale sau a masurilor de prevedere aratate īn alineatul precedent se pedepseste cu īnchisoare de la 6 luni la 3 ani.

(41) Daca faptele prevazute la alin. 3 si 4 sunt savārsite de catre o persoana care se afla īn stare de ebrietate, pedeapsa este īnchisoarea de la unu la 3 ani, īn cazul alin. 3, si īnchisoarea de la unu la 5 ani, īn cazul alin. 4.

Pentru faptele prevazute īn alin. 1 si 3, actiunea penala se pune īn miscare la plāngerea prealabila a persoanei vatamate.

Īmpacarea partilor īnlatura raspunderea penala.

De aici eu inteleg ca daca e din culpa (si cred ca aici ne incadram, nu a fost ceva cu intentie), e totusi posibila impacarea intre parti chiar daca refacerea dureaza mai mult de 60 de zile... Rog sa ma contraziceti daca gresesc. Nu ma pricep foarte bine la interpretarea legilor si categoric nu stapanesc limbajul specific...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)
When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

daca partea isi retrage plangerea...nu mai exista fapta...se prezuma impacarea partilor..chiar daca e mai mult de 60 de zile..e culpa..nu intentie..
mai explicit..Politia fara plangere nu poate proceda la urmarire penala...si trimitere in judecata...sau alte solutii...




Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

daca partea isi retrage plangerea...nu mai exista fapta...se prezuma impacarea partilor..chiar daca e mai mult de 60 de zile..e culpa..nu intentie..
mai explicit..Politia fara plangere nu poate proceda la urmarire penala...si trimitere in judecata...sau alte solutii...




Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


Mai sa fie - si daca victima nu are posibilitatea de a depune plagere nu are parinti/copii/sotie etc etc care sa depuna plangere si este spitalizata peste 60 de zile si discutam de vatamare corporala incriminata de CP - procuratura nu deschide dosar penal?
Actiunea de deschidere a urmaririi penale sa face din oficiu pentru ORICE vatamare corporala ca rezultat al unui accident rutier cu sau fara plangerea cuiva. Cu anume se finalizeaza urmarirea penala este altceva.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput