Sunt somera si insarcinata

Sunt somera si insarcinata | Autor: Senseicarmen

Link direct la acest mesaj

Buna!
Sunt somera si insarcinata. Am fost disponibilizata (motivul disponibilizarii este destul de absurd) si de atunci nu am gasit un loc de munca. In data de 19 august 2010 am aflat ca sunt insarcinata.
Credeti ca exista sanse sa gasesc un loc de munca? Daca nu gasesc un loc de munca, voi primi indemnizatia pentru copil? Acel ajutor de la primarie?
Va multumesc aniticpat!
ps:
sunt extrem de fericita ca devin mamica!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

Depinde de data inceperii somajului si de data nasterii copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Senseicarmen spune:

Somajul se termian in decembrie 2010 iar bebe vine in 21 aprilie 2011! Daca toate sunt bune si frumoase!

S-a mai intamplat cazuri ca fiind gravida sa-si gaseasca de lucru? Daca voi gasi un loc de munca....sa spun situatia mea reala sau intarziu sa spun care e situatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Eu m-am mutat la alta firma cand eram insarcinata in 6 luni; le-am spus, desi era aproape evident m-au primit pentru ca eram cel mai bun candidat pentru post si aveau nevoie de cineva competent/cu experienta in domeniu repede; am mers la serviciu pana in ultima luna, desi sincer in ultimele saptamani nu imi mai statea mintea la munca si nu ma mai puteam concentra intre timp in acele 3 luni in care am lucrat eu practic au mai avut timp sa mai caute pe cineva care sa se potriveasca pe post si s-au inmultit posturile... a fost o situatie mai specifica, dar ideea e ca daca firma are nevoie de cineva urgent si te potrivesti pe job, e posibil sa te ia si cu burta la gura

Sarcina usoara si bafta!


Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)
When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

Cazul tau Diana, e fericit..... mai bine incearca sa vorbesti pe la vreun administrator de firma sa-ti faca contract de munca din decembrie, vreo 2-3 luni, pana intri in prenatal..altfel nu cred ca beneficiezi de indemnizatia de 600, numai de 200 pentru copil pana face 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da - cred ca angajarea pe 2 ore pt minim pe economie redus pt 2 ore este suficient de "ieftin" chiar daca va platiti asigurarile dvs catre firma si firma mai departe catre buget. Nu e un capat de tara si 2-3 luni nu este mult, insa va asigurati atat concediul de maternitate cat si cel pt ingrijirea copilului.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Senseicarmen spune:

Multumesc!!!

Mergi la inceput