Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

Vopsea pentru textile

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

Jasmin012
mami de dulcic

Donator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator AndreiDonator  3 sate

Romania
Bucuresti/Cuéllar

3939 Mesaje
25 Prieten(i)

Trimis la - 19/08/2010 :  17:36:21 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Jasmin012 un Mesaj Privat  Reply with Quote

Vopsea pentru textile

Buna, stie cineva unde as putea gasi vopseluri pentru haine? ca tocmai ce mi-am distrus culoarea unei perechi de pantaloni care-mi plac foarte mult.

Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)
poze cu mogaldeatza
Lucas
http://blogulluilucas.blogspot.com/
http://elblogdeluquitas.blogspot.es

Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

CorinaDani
MiniTehnicus

Romania, Ploiesti
4969 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 19/08/2010 :  17:49:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite CorinaDani un Mesaj Privat  Reply with Quote
ce culoare aveau pantalonii ?
pe vremuri era faimosul gallus, acum n-am mai vazut asa ceva...poate merge cu vopsea ptr pictura pe panza sau cu vopsea ptr oua...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Jasmin012
mami de dulcic

Romania, Bucuresti/Cuéllar
3939 Mesaje
25 Prieten(i)
Trimis la: - 19/08/2010 :  17:57:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Jasmin012 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Corina, erau crem. Inca mai sunt crem, dar au aparut pe ei niste pete de vernil foarte deschis, cam ca oul de rata. Cel putin asa arata acum, ca tocmai ce i-am scos din masina de spalat. Dar oricum sunt culoare deschisa si ar prinde bine oriceculoare, cred eu.
Stiu de Galus, bunica mea folosea asa ceva sa vopseasca lana, dar acum nu mai stiu ce-a mai aparut si de unde se procura.

poze cu mogaldeatza
Lucas

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

CorinaDani
MiniTehnicus

Romania, Ploiesti
4969 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 19/08/2010 :  18:11:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite CorinaDani un Mesaj Privat  Reply with Quote
poti sa le mai "dregi" culoarea cu un ceai mai concentrat, facut din ceai negru, dar nuanta o vei dibui pe ghicite
adica faci un litru de ceai mai concentrat, il strecori cu atentie, apoi pui intr-un lighean apa fierbinte suficient cat sa se scufunde pantalonii in apa, adaugi treptat ceai si verifici nuanta apei, eventual cand te decizi sa te opresti, sacrifici o batista veche sau ceva de panza, sa verifici nuanta; apoi bagi pantalonii in apa, ii mai amesteci, ii mai scoti sa vezi daca s-au acoperit petele; dupa ce consideri ca s-a rezolvat problema, in apa de clatire adaugi putin otet, pentru fixarea culorii...
eu asa imi mai inchideam nuanta dresurilor (pe vremea lui ceasca, ehe...), cand erau prea deschise la culoare
petele sunt precis de la granulele colorate din detergent, si mie mi s-a intamplat

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Jasmin012
mami de dulcic

Romania, Bucuresti/Cuéllar
3939 Mesaje
25 Prieten(i)
Trimis la: - 19/08/2010 :  18:29:17 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Jasmin012 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Corina, multumesc tare mult de sugestie. Daca n-am alta solutie asa fac. Pe langa detergent, pe care l-am pus direct in cuva masinii am pus si o lingurita dintr-un praf de scos pete de culoare, ca sa iasa petele de pe hainutele lui fiu-meu. Dar am pus foarte putin comparativ cu cantitatea pe care ar fi trebuit s-o pun conform instructiunilor. Totusi cred ca ai dreptate si este detergentul de vina, praful de curatat pete de care zic a fost folosit cu succes de maica-mea.

poze cu mogaldeatza
Lucas

MadalinaM
MadalinaM
membru junior

Romania, bucurestiBUCURESTI
757 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/09/2010 :  13:25:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite MadalinaM un Mesaj Privat  Reply with Quote
Jasmin, cum ai rezolvat?

Mama vopsea lana cu frunze de nuc sau cu frunze de ceapa. Se fixa, la sfarsit, culoarea cu otet!
Daca vrei o intreb procedeul. Si pe mine ma intereseaza aspectul pt ca am niste pantaloni "roz" de bumbac si as vrea sa ii fac "mai seriosi". Am crezut, insa, ca mai exista Gallus.

Editat de - MadalinaM on 14/09/2010 13:29:32

maria_alexia
nehotarata. sau nu ??

Donator Parohia Glodeanu
 Romania, sibiuSIBIU
4022 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/09/2010 :  13:41:53 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite maria_alexia un Mesaj Privat  Reply with Quote
Vazut vopsea pentru textile (ceva mai demultisor) la kaufland, pe la raionul cu chestii pentru scos pete, anti-insecte & alte chimicale pentru casa. Vreo 3 culori - albastru-blug, maro si negru.

valentinag
mama natura

Donator desprecopii.comDonator Parohia GlodeanuDonator proiect ursiciDonator Maria RubiDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania, bucurestiBUCURESTI
6964 Mesaje
25 Prieten(i)
Trimis la: - 14/09/2010 :  13:55:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luivalentinag Adauga semn de carte la raspuns Trimite valentinag un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am si eu o haina de stofa portocalie,pe care vreau sa mi-o fac mai inchisa,un caramiziu eventual,or fi bune frunzele de nuc?Sau ceai negru poate?Cum fac,aveti vreo idee?

"La vita e bella"
Explore Romania

Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

samira33
???

Romania, BUCURESTI
5509 Mesaje
25 Prieten(i)
Trimis la: - 14/09/2010 :  15:38:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite samira33 un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu am vazut la cora-are tot timpul, vopsea speciala pentru textile-am vazut albastru,negru,maro si rosu.
este expusa la raionul cu substante pentru scos petele.
si tot acolo am mai vazut ceva foarte interesant:niste servetele care se pun in masina de spalat si in cazul in care iese culoarea din ceva este preluat tot pigmentul de aceste servetele...asadar nu ne ies rufe roz din cauza unei amarate de dungulita rosie de pe un tricou alb etc.
am luat aceste servetele si pot spune ca nu am mai avut surprize...acum...daca nu a mai fost cazul sa iasa culoarea din ceva sau daca si-au facut efectul cu adevarat...nush sa va spun

Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com