Clasa I supra aglomerata la Iasi

Clasa I supra aglomerata la Iasi | Autor: Emerald20

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor,

Sunt noua pe aceast forum, dar va scriu cu o intrebare foarte importanta. Prietena mea cea mai buna locuieste impreuna cu familia ei in Iasi. Anul aceesta, fetita lor Ilinca merge in clasa I.

Au inscris-o inca de acum 2 ani in clasa unei doamne invatatoare cu renume foar bun, de la o scoala cunocuta. Saptamana trecuta au au mers la prima intalnire cu parintii clasei si cu dna invatatoare si au constatat cu stupoare ca sunt inca 36 de elevi in clasa, ca sa nu mai vorbim ca au aflat suma la care se ridica costurile cu "fondul clasei" - si nu e deloc mica!!!

Mie mi se pare inacceptabila situatia asta. Ce calitate are educatia in asemenea conditii?

As vrea sa o sfatuiesc pe prietena mea ce sa faca, asa ca poate imi puteti da voi ceva sfaturi in directia asta. Ati mai auzit de astfel de cazuri?

Va multumesc si contez pe raspunsurile voastre!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

...chiar e singura invatatoare care isi face treaba in iasi?!
poate n-ar fi rau sa mai caute, poate sa fie ea cat de buna, la 36 de copii... nu va lucra la intregul potential.

astept si eu cu interes sa vad noi cati vom fi in clasa...

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Da, nu este prima data cand se intampla. Imi amintesc de adevarate drame, cand copii inscrisi cu doi ani inainte la invatatoare de prestigiu au aflat inainte de inceperea scolii ca au fost repartizati in alta clasa deoarece erau peste 40 de copii. Parinti revoltati, lacrimi etc.
Acesta este riscul pe care ti-l asumi cand vrei "cel mai bun", "cel mai vestit" invatator.
Pe de alta parte, am inteles ca unii parinti isi inscriu copii la doua scoli, participa la ambele la intalnirile preliminare cu parintii iar in final renunta la una, bineinteles. De aceea invatatorii inscriu mai multi copii.

Nu prea mai ai ce face in situatia asta. Cam toate locurile la scolile bune sunt ocupate. Sa mearga inainte, eventual o mutare in clasa a doua, daca mai este cazul.

Ioana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Anul trecut nu era voie cu mai mult de 25 copii in clasa. Anul asta s-a schimbat reglementarea?
Intelsesem ca daca se depasesc 26-27 copii pe clasa se face cerere de catre scoala pentru o clasa suplimentara.
Anul asta s-a schimbat chestia asta?
36 mi se pare enorm.


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Si la scoala noastra se pare ca vor fi cam multi in clasa. Initial erau doar 2 clase, apoi au primit approbare pentru a treia clasa si s-a repartizat de catre inspectorat un dascal, iar acum se pare ca sunt copii suficienti pentru 4 clase, dar nu se mai aproba inca una din lipsa de fonduri.

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Sunt scoli cautate si scoli care raman fara copii. Oare de ce?
Eu am 3 scoli in apropierea casei si am inscris copilul la toate 3. La una din ele mi-au zis de la inceput ca nu-l pot primi pt ca nu iau copii decat din zona de vile, cei de la blocuri (pe aceeasi strada) nu ii primesc. Cum n-am vrut sa dau din coate (a se citi spaga) m-am reorientat la celelalte 2. Am fost bucuroasa ca l-au primit la ambele si evident am ales-o pe cea mai buna (rezultate scolare mai bune). In toti anii au 8 clase in paralel (adica 8, de a 1-a, 8 de a 2-a si tot asa) adica e industrie. Au fost inscrisi 30 de copii in fiecare clasa iar dupa micile plecari/veniri de la inceputul anului ai ramas 24. Partea proasta e ca toate clasele din scoala sunt ocupate in 2 serii, deci si sa vrea sa mai faca cineva vre-o clasa si n-ar avea unde.
La ce-a de-a 3-a scoala (de unde l-am retras imediat cum au fost afisate listele la cealalta scoala) abia au avut copii pt 3 clase si aproape toate clasele invata dimineata, deci ar fi spatiu pentru alte clase - doar ca nu au copii inscrisi. De ce? Din cauza resultatelor scolare slabe la clasele mari. Probabil ca si dintre cei care vor termina clasa a 4-a o parte vor merge la gimnaziu in alta parte.
Ce vreau sa evidentiez din toata povestea e ca, pe langa invatatoare e important si ce alti profesori exista, care este relatia scoala-parinti si nu in ultimul rand rezultatele scolii (la admiterea in licee, la concursuri extrascolare...).

Din ce povestesti tu, probabil au dat fetita la o scoala "de fitze", la o invatatoare cotata foarte bine. Daca asta isi doresc parintii, nu prea ai ce sa faci. Vor cotiza la greu pe uniforme, caiete si manuale speciale (desi acelasi lucru se poate face si cu fise trase la xerox de parinti), cu zeci de concursuri extrascolare...si deoarece sunt multi copii se va baza pe lucrul acasa, adica va da multe teme. Sunt o serie intreaga de parinti care considera o invatatoare buna doar pt ca da multe teme (e si asta un criteriu). Poti sa-i sfatuiesti sa incerce sa vada si o alta invatatoare, sa discute cu ea. Dar presupun ca au dat si spaga sau au uzat de ceva relatii ca sa ajunga la aceasta invatatoare si nu vor fi dispusi sa mute copilul.


Mergi la inceput