Lentilele de contact si nasterea

Lentilele de contact si nasterea | Autor: anaraluca

Link direct la acest mesaj

Buna,

Eu sunt purtatoare de lentile de contact de mai bine de 2 ani si le-am purtat tot timpul (nici nu mai am ochelari).Ma simt excelent cu ele. Am dioptrii de miopie -1,50 la ambii ochi, si voi naste in curand (septembrie).

Doream sa va intreb (daca mai sunt purtatoare de lentile de contact) cum a fost in timpul nasterii - le-ati purtat? Dupa nastere v-au crescut dioptriile? Vorbesc despre nastere absolut naturala, asa cum vreau eu sa nasc, dar chiar si daca ati facut cezariana, medicul v-a sfatuit sa dati jos lentilele in timpul operatiei?

Cu bine,
Ana Radut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Nu port lentile de contact, dar stiu sigur ca trebuie scoase in timpul nasterii, indiferent ca e naturala sau nu. Daca exista risc medical asupra sanatatii ochilor in timpul travaliului, asta iti va spune probabil oftalmologul.


Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

pe mine m-au lasat cu ochelari la cezariana, aveam si lentile dar ei mi-au zis sa port ochelarii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Eu am purtat lentilele de contact in timpul ambelor nasteri. Prima a fost naturala, a doua cezariana. Am intrebat bineinteles si mi s-a spus ca le pot purta.

Dupa nasterea naturala da, au crescut dioptriile dar nu semnificativ. Si nu pot sa spun daca datorita nasterii sau sarcina si transformarile prin care a trecut corpul in timpul ei au avut oarecare influenta.

Sfatul meu este sa mergi la un oftalmolog care sa iti evalueze starea retinei

Alina
Mamica de Toto (05.08.2007) si Sisi (18.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaraluca spune:

Multumesc pentru raspunsuri, sigur ca voi merge si la oftalmolog inainte.

Dar as vrea sa pot purta lentilele in timpul nasterii ca sa vad totul clar .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu nu le-am purtat la nasteri pentru ca dupa cezariana in ATI numai de scos sau de igienizarea lor nu imi era gandul. la -1.5 iti garantez ca vezi pe bebe bine , si pe medici. (eu i-am vazut )
nastere usoara!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Am avut cezariana si lentile cu -15 pe fiecare ochi. Nu mi-a spus nimeni sa le scot asa ca am ramas cu ele si peste noapte-am nascut la 21,40 si in orele urmatoare m-am bucurat ca nu le am si ca pot vedea ceva in jurul meu.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Eu mi-am pus ochelarii...dar vad ca tu nici nu ai...si eu am -1,50 si nu vad ok fara lentile sau ochelari.Deci in nici un caz fara ei!!!Nu cred ca are nimic daca ti le lasi pe ochi,dar dupa va fi greu cu scosul,pusul...da fapt daca ma gandesc bine,nu-i asa greu,ca dureaza un minut toata operatiunea.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

eu am nascut prin cezariana si am avut lentilele pe ochi

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, patru luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ce chestie!! Vad ca eu sunt singura care n-a mai putut sa poarte lentile de contact in timpul sarcinii...Nu-mi amintesc in ce luna eram cand am simtit inconfort la purtare; ulterior am citit ca sarcina face imposibila purtarea lentilelor de contact fiindca se modifica curbura globului ocular (sau ce naiba, ceva pe-acolo; n-am retinut explicatia stiintifica, numai concluzia, sorry!) din cauza hormonilor de sarcina. La mine articolul respectiv pe aceasta tema s-a adeverit; ziceti ca voi le-ati putut purta si inclusiv naste cu ele?!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaraluca

Multumesc pentru raspunsuri, sigur ca voi merge si la oftalmolog inainte.

Dar as vrea sa pot purta lentilele in timpul nasterii ca sa vad totul clar .


pai ai grija la ce oftalmolog mergi. din cate am inteles sunt nu stiu cate feluri diferite de miopie si doar una dintre ele pune probleme pentru nasterea naturala. insa sunt in continuare f multi si chiar si la particular care inca mai cred ca nu se poate naste natural daca ai miopie... sa nu te enervezi de pomana.


Mami de (28.10.2008) si bb2 27+

Mergi la inceput