Iadul din rai....

Iadul din rai.... | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Situatia face ca eu un simplu om ce-mi petrec viata atat de comuna sa fiu pus in situatia de a plange. Plang rar. Daca pana mai ieri nefiind un adept al ziarelor si stirilor am aflat de tragedia inimaginabila petrecuta intr-un loc pe care 99.99% dintre oameni il pot numi poarta raiului, acum dupa ce am vazut imagini de acolo m-am pomenit trecand prin stari diferite, de la atentie, la soc, la lacrimi de furie.
Nu cred ca tine de montaj. Atata disperare nu am mai vazut demult. Si nici nu mi-as dori sa mai vad. In mod normal o femeie si un barbat ajung in teritoriul numit maternitate cu sufletele incarcate de emotie, de griji, de bucurie. In mod normal 99.99% dintre viitoarele mame si viitorii tatici isi vor aduce aminte toata viata de aceste prime momente ale nasterii copilului lor.
Si acum? Ce greseala atat de mare de absurda sa determine sau de ce sa existe femei care duse pe targa ori sprijinite de altii sa se uite sa intrebe sa se chirceasca de durerea neputintei intreband :
"Unde mi-e copilul? Unde mi-e copilul? E viu sau e mort?"
Mi se strange inima si pielea ma doare doar vazand si auzind. Nu stiu daca ma pot transpune. Dar doare.
"Mama, copilul e bine" plange un tata ridicand bratele spre cer.
"Nu stiu, am auzit un bubuit, apoi fum, mult fum, tipau, m-au scos pe targa. Copilul....a ramas" spune o mama cu ochii goi. Nu plange. E o fata golita de orice. Nu plange. Stau si ma gandesc ca mai bine ar plange. "Plangi femeie! Plangi!"
Urla in mine neputinta, aproape ca urasc clipa aceea.

"Plangi femeie!" palma trecuta peste fata imi sterge lacrimile. Plang eu! La naiba sa o ia de viata! Si aud si vad si eu ambulantele si pompierii si aud ca prin vis:
" Daca ar fi fost acolo asistenta cred ca nu ar fi fost asa ceva. Dar eu cu un stingator nu am putut sa fac nimic" - este ceea ce un tatic asteptand clipa nasterii fetitei lui a facut acolo. "Totul frigea, era o caldura si un fum insuportabil. Credeti ca un copil ar fi rezistat la asa ceva? Eu cred ca nu."
Si ma uit la el si la fetita din brate, copil cu noroc, parinte cu noroc, mamica cu noroc, noroc din noroc. Si vad din nou si din nou acei doi ochi goi al unei femei venita din rai, pierduta in iad, neasteptand nimic, decat pierdutele-i cuvinte:
"Nu stiu, am auzit un bubuit, apoi fum, mult fum, tipau, m-au scos pe targa. Copilul....a ramas"
Si eu raman la randu-mi cu sufletul stors de neputinta si strig nici eu nu stiu catre cine, si de ce :
"Plangi femeie! Plangi! Ai mila de tine!"

Unde Doamne suntem noi? In iad, in rai? sau undeva pe drum, pierduti, rataciti. Si cel putin eu plang. Eu pot. Dar ea? Off, Doamne! De ce?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

am plans si eu...

multumim Marius


Alinuk


la doar un pas...multumim!


www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Marius...eu am "stilul" propriu de plans dar acest "iad din rai" m-a"daramat"

Doamne ai grija de ingerasii nevinovati!Si da-le putere parintilor!






Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

.....

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

of Doamne, cata tragedie, ce neputinta, ce durere...

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

cuvintele sunt de prisos...raman doar lacrimi ... pentru unii de bucurie, ca au fost mai norocosi, pentru altii de durere cumplita ... raspunsul la intrebarea "DE CE?" nu-l are nimeni ...

ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_2004 spune:

Nu am mai postat aici, dar simt nevoia sa imi descarc furia si neputinta.De ieri sunt bulversata, sunt efectiv incapabila sa ma pun in situatia acelor mamici, creierul meu cred ca nu suporta nici macar 1% din gandurile pe care le au acum parintii aceia.Ma intreb oare de ce inca ministrul sanatatii nu si-a dat demisia, cat poti sa fii de cinic sa mai continui in aceasta prostie, nepasare si incompetenta.Nici un profesionist cu orgoliu cat de mic nu face asa ceva in lumea asta.Oare unde o sa ajungem? Acei ingeri nu aveau nici o vina pentru prostia altora, nici nu au apucat sa vada clar lumea din jur. Imi pare rau ca m-am nascut in Romania si in acest secol. Sper ca Dumnezeu sa le dea putere tuturor celor afectati sa mearga mai departe si sa nu mai moara nici un bebelus.Si sper ca de acum incolo sa nu mai acceptam mizeriile din jurul nostru si mai ales din sanatate si sa facem ceva toti, ca altfel lumea in care vor trai copii nostrii va fi foarte urata, si asta ni de va datora tuturor.Condoleante familiilor indoliate si Dumnezeu sa le ocroteasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

e dureros sa vezi atata chin, ma gandesc la sufletelele alea nevinovate care au plecat la DD in modul asta..la bietii parinti la care speranta s-a transformat in crunta nefericire..am nascut acum cateva zile la giulesti...si DD a avut grija de mine si de puiul meu..daca nu pleca medicul, eu trebuia sa ma internez pe 13..
Ma rog la DD sa le dea putere parintilor sa treaca peste tragedia asta, si poate de acum incolo asta sa le fie de invatatura de minte celor care judeca medicii, sistemul medical si aloca 0 LEI unor oameni care salveaza vieti...ei nu stiu ce e durerea de vreme ce nu le pasa...

Stiu ca DD acolo sus are grija de ingerasii plecati prea devreme si asa de crunt dintre noi.

Laura Mami de Minune Cristian Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Sa le dea Dumnezeu putere mamelor sa poata merge mai departe...nu stiu cum...eu plang...ele????....sa mai intreb DE CE?..pe cine, unde?cum?....

Imi stang puiul in brate si ridic ochii spre cer...

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Grav, cumplit, incredibil, dureros, strigator la cer ... oricine are lacrimi sa planga ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

E insuportabila durerea pe care o simtim....vreau sa imi exprim sentimentele de durere si nu imi gasesc cuvinte,imi plange sufletul



Mami de 2 iminimioare(sotior si Ariana)
Vesnic indragostita de voi doi !

Mergi la inceput