Concediul cu copii mici: Cu avionul sau masina?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurad123 spune:

si noi ne gandim deja la concediu din vara asta...si nu prea stim ce sa alegem.
Iulia va avea 2 ani si vreo 3 luni. vara trecuta am fost la mare in Italia cu masina si a fost super ok. dar anul acesta ne bate gandul sa luam avionul - e mai scurt drumul totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Noi am mers cu baietelul prima data in concediu, cand avea el 3 luni. Din Bucuresti in Constanta. A dormit cam tot drumul, cu o pauza de papat. La o luna dupa aceea am fost doar eu cu el, Bucuresti-Galati, si tot asa a dormit mai tot drumul, am facut o oprire sa-i dau sa pape. Si cam asa am fost toata vara respectiva, din mai pana in septembrie am facut ture intre Bucuresti si Constanta sau Galati. Fara probleme.

El si era obisnuit cu plimbatul cu masina, ca prin oras il luam cu mine peste tot ca nu aveam cu cine sa-l las.

La 1 an si 1 luna am plecat cu el cu avionul in Grecia. A fost un picut nemultumit la dus ca vroia sa doarma si nu reusea prea bine. Dar cam atat.

Iar la 1 an jumate am plecat cu masina Bucuresti-Lefkada, am facut un popas de noapte dupa ce am mers vreo 800km (cu 3 opriri pe drum). Baietelul a fost foarte cooperant. Am plecat dim la ora5 asa ca l-am luat din patut si l-am pus direct in scaunelul de masina unde a continuat sa doarma Iar ptr drum am avut carticele, jucarii diverse, o tablita de desenat. L-am tinut ocupat si a fost foarte cooperant

Cred ca depinde si de copil, dar si de parinti. Daca noi suntem stresati, ingrijorati ca va fi copilul agitat, atunci si copilul va fi agitat ptr ca ne va simti starea

Drum bun si bucurati-va de vacante alaturi de copilasi



33+ cu DPN 02.10.2011 si mamica de 2 ani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cand m-am intors din Franta, zbor cu escala in Munich, era in avion un cuplu cu 2 copii. Un baiat de cateva luni (cam 3-4 luni) care a dormit 90% din timp si a plans in restul de 10% si o fetita de cam 2 ani care a plans 90% din timp (de plictiseala ziceau parintii) si inca 5% din timp de durere de urechi si discomfort datorita altitudinii. Restul de 5% din timp a stat cuminte.
Sincer, a fost cel mai chinuitor zbor din viata mea pentru ca pur si simplu fetita nu se oprea din plans/urlat/smiorcait/vaitat. Locul meu era undeva la jumatatea avionului, al ei in fata. Va jur ca se auzea plansul ei in tot avionul si cu cat incercau mai tare sa o linisteasca cu atat plangea mai sfasietor. Am zis atunci ca nu am sa imi duc copilul cu avionul decat cand va fi suficient de mare sau daca va fi extrem de cuminte. Deci, dupa parerea mea depinde de copil.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Cand calatoresti depinde f mult de copil. In proportie f mica depinde de parinte.. si este adevarata chestia asta ca daca parintele este stresat copilul te simte. Dar.... nu toti copii sunt facuti sa le placa mersul cu masina de la inceput. La noi nu i-a placut .. am mers cu ea aproape 400km cand avea doar 7 luni si nu i-a placut deloc.. dar nu aveam ce face trebuia sa mergem la o nunta obligatoriu.. find cumnata.. asa ca nu puteam sa lipsim.. si a fost un drum cu mult plans.. ceea ce il deranjeaza pe sofer f mult. Apoi .. nu am mai plecat decat dupa ce ea facut un an si patru luni si nu a mai plans ca la inceput .. incet s-a acomodat cu drumul.. ma jucam cu ea... ii distragem atentia... dar toate drumurile facute pana la aproape doi ani si ceva pe care le faceam, cu masina erau cu plecare noaptea sau dis de dimineata. Asa a fost f bine.. ea tot drumul dormea si soferul putea sa conduca in liniste. Fimea se si plicitseste repede...si pe timpul zilei plecam doar dupa masa de pranz cand dupa masa trebuia sa doarma si chiar dormea in masina.. si asa aveam un drum linistit pe distante mari.. si asa de bine a fost. Deranjant este ca soferul trebuie sa conduca pe timpul noptii. Nu toti soferii pot face acest sacrificiu pentru copii... Acum cand este mai mare este altceva.. altfel te intelegi... cu cat se mareste copilul cu atat intelege si mai bine ce inseamna sa stai cumnte in scaunel.
Asa ca eu am ajuns la concluzia ca depinde f mult de copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaivan spune:

Bunaaa
Noi am dus-o pe fetita noastra cu avionul pana in Grecia cand avea 3 luni si jumatate.
Baietelul cand avea 6 luni a calatorit cu avionul din Turcia.
Si cu masina a fost bine, dar este mult, mult mai obositor pentru toata lumea!!!
Te limitezi cu masina? Cat de mult sa mergi? Daca nu acceptam varianta avionului inseamna ca nu putem calatori departe, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

1 an, a mers cu avionul in Turcia: la dus, a plans cu zvarcoliri din cauza durerilor de urechi. La intoarcere, am cumparat dopuri de urechi, in zadar - nu a vrut sa i le punem neam. Dar nici n-a mai avut dureri (sau tableta cu desene de pe Duck TV si-o fi facut efectul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk_32 spune:

Eu am copii deja maricei si nu i-am dus niciodata cu avionul. Cel mai mult mi-e frica sa nu inceapa sa planga si sa deranjeze pe toata lumea. Baiatul e mai mare, are 6 ani, dar fetita are doar 2 si am emotii mari cu ea, mai ales ca e si mai rasfatat ea asa. Cu masina mi-e frica totusi sa conducem 1-2 zile. Ce-as putea sa fac daca intra intr-o criza d-aia de "vreau acasa" in avion?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Raluca, avionul de Turcia e de obicei charter si (cel putin cel cu care am fost noi) era plin de copii, de la bebei de 3 luni pana la pici de 10-12 ani. Mai alergau pe culoar cand nu serveau sterwardesele masa, era o harmalaie in avion...in astfel de cazuri cred ca se accepta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Dupa nastere, la vreo 2 luni, urmeaza sa-mi iau puiul din dotare si sa plec in Anglia, cu avionul, zbor cu escala in Amsterdam.

Aveti cateva sfaturi pentru mine? Voi calatori impreuna cu mama mea.

Multu'



34+ cu
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

www.babycenter.com/100_guide-to-firsts-flying-with-your-baby_10346214.bc" target="_blank">http://www.babycenter.com/100_guide-to-firsts-flying-with-your-baby_10346214.bc

Punctul 2 la noi s-a dovedit a fi un fiasco - fetita era obisnuita cu un anumit ritual inainte de culcare, asa ca in avion a adormit, nu inainte insa de a trage o portie zdravana de plans.

Mergi la inceput