Ce mostenesti de la mama

Ce mostenesti de la mama | Autor: mElaine

Link direct la acest mesaj

am primit pe mail ceva interesant

Mama berbec - ocupata #351;i grabita (21.03-20.04) Este mereu activa, ocupata cu treburi urgente. Nu-i place sa-si rasfete copiii si prefera sa se joace cu ei in aer liber decat sa le cumpere jucarii scumpe. Vrea ca fiii si fiicele ei sa aiba succes in cariera.
Mostenesti de la ea: ambitia de a duce la bun sfarsit totul, pasiunea pentru ordine si curatenie.

Mama taur - o fire ocrotitoare (21.04-21.05)Va pune pe primul loc pacea familiei si caldura caminului. Este protectoare si incearca sa-si tina copiii departe de necazuri, chiar si cand acestia sunt suficient de mari sa se descurce singuri.
Mostenesti de la ea: sentimentul ca trebuie sa-i protejezi pe cei dragi, indiferent de pretul pe care-l platesti pentru asta.

Mama gemeni - cea mai buna prietena (22.05-21.06)Este sociabila si foarte placuta. In relatia cu copiii ei va pune accentul intotdeauna pe dialog, nu pe autoritate. Nu va incerca niciodata sa le impuna anumite reguli, daca nu discuta despre ele si daca nu afla dinainte care sunt dorintele copiilor ei.
Mostenesti de la ea: usurinta de a comunica si de a-ti face noi prieteni.

Mama rac - Ca o closca (22.06-22.07)Isi adora copiii si isi petrece tot timpul cu ei, nimic nu conteaza la fel de mult. Cel mai mic necaz care se abate asupra micutilor starneste in sufletul mamei Rac panica. Va lupta mereu pentru linistea si pentru fericirea odraslelor sale.
Mostenesti de la ea: datoria de a fi alaturi de familie, indiferent de situatie.

Mama leu - dura si ambitioasa (23.07-22.08)Copiii ei sunt niste minuni. E convinsa ca sunt speciali si va tese visuri mari pentru ei. Fiind ambitioasa si exigenta cu sine insasi, mama Leu le va cere odraslelor ei rezultate excelente in tot ceea ce fac.
Mostenesti de la ea: ambitia de a incerca mereu sa-ti depasesti limitele, chiar daca nu reusesti intotdeauna.

Mama fecioara - o inima fragila (23.08-22.09)Face sacrificii, numai sa-si vada copiii fericiti. Nu reuseste sa fie un sprijin moral puternic pentru ei, deoarece nu are incredere in fortele proprii. Ii invata, totusi, sa fie drepti si cinstiti.
Mostenesti de la ea: precautia cu care iei orice decizie si tendinta de a face totul singura, in gospodarie sau la serviciu.

Mama balanta - partener echilibrat (23.09-22.10)Este inteligenta, muncitoare si independenta. De mici, copiii ei trebuie sa invete sa se descurce singuri, fara prea mare ajutor din partea parintilor. Ii lasa sa-si aleaga singuri drumul in viata, fara sa intervina si sa le impuna ideile ei.
Mostenesti de la ea: spiritul pasnic si rabdarea cu care despici firul in patru.

Mama scorpion - cel mai bun consilier (23.10-21.11)Isi iubeste familia, dar simte nevoia sa controleze totul, sa conduca destinele celorlalti. Va fi un sprijin puternic in adolescenta, mai ales pentru copiii inzestrati cu o inteligenta vie sau cu un talent aparte.
Mostenesti de la ea: tendinta de a fi posesiv si usurinta cu care citesti caracterul persoanelor din jur.

Mama sagetator - o sora mai mare (22.11-20.12)Copiii o adora... Stie atat de bine sa-i distreze si sa inventeze povesti! Responsabilitatile mai grele din familie ii revin intotdeauna tatalui. Mama Sagetator prefera sa se joace cu cei mai mici.
Mostenesti de la ea: optimismul si bucuria de a profita pana si de cele mai simple intamplari in viata.

Mama capricorn - un model in viata (21.12-20.01)Rareori isi alinta copiii, dar e devotata si ii iubeste cu ardoare. Cand cumpara ceva pentru ei e in stare sa cheltuiasca tot salariul ca sa le ia tot ce e mai bun. Fiind o fire mai conservatoare, copiii trebuie sa-i respecte intru totul sfaturile.
Mostenesti de la ea: rigoarea in tot ceea ce faci si atasamentul fata de familie.

Mama varsator - un spirit indraznet (21.01-20.02)Are simtul umorului si ii invata pe copii sa fie deschisi, sa vorbeasca despre orice cu ea. Ii indeamna pe cei mici sa aiba curaj sa-si urmareasca visurile. La adolescenta, ii lasa sa se descurce singuri.
Mostenesti de la ea: curajul de a trece cu capul sus peste momentele dureroase si indrazneala de a face lucruri inedite.

Mama pesti - sensibila si generoasa (21.02-20.03)Vrea sa le ofere micutilor ei tot ceea ce ea nu a avut vreodata, dar asteapta o rasplata pe masura. Copiii ei trebuie sa fie cei mai buni, sa castige premii si concursuri, iar mai tarziu sa-si depaseasca parintii.
Mostenesti de la ea: puterea de munca, harnicia si ambitia de a-i intrece mereu pe ceilalti.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Mama e gemeni si eu am intr-adevar o usurinta de a comunica si de a-mi face noi prieteni dar nu cred ca e mostenire de la ea pt ca diferenta de varsta dintre noi a facut comunicarea dificila. Desi ea mereu a dorit sa vorbim deschis a avut totodata si niscaiva principii de viata care n-au fost comune cu ale mele si nu intotdeauna am putut accepta si depasi usor diferentele.
Eu sunt taur dar daca ma va ajuta Dumnezeu sa am copilasi nu cred ca vor mosteni de la mine nevoia de a-i proteja pe ceilalti ci din contra simtul responsabilitatii. Nu vreau sa-i protejez si sa le port de grija pana vor avea la randul lor copii. Vreau sa-i invat sa fie responsabili, independenti si sa se descurce singuri in orice situatie, asa cum am facut si eu. Nu vreau, cum s-ar spune, sa le dau un peste ci sa-i invat sa pescuiasca.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

vai de puiul meu , ca-s scorpion

Gabriela
23 +

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Mie mi se potriveste de minune.Mama este balanta si de mica m-a lasat sa imi iau propriile decizii,sa hotarasc ce prieteni am, ce haine sa imbrac samd. si eu nu am dezamagit-o niciodata.
Si cum spunea Gabriella1 vai de copilul meu ca eu sunt scorpion, dar e si o parte buna va mosteni de la mine usurinta cu care va citi caracterul oamenilor din jur(sotul spune ca sunt ciresica, pentru ca tot ce spun eu vizavi de cineva se adevereste)

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Foarte adevarat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Imi place tare de tot ce am citit.Eu sunt balanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

nu e adevarat :)
Eu taur, dar niciodata nu mi-am protejat copiii de situatiile dificile cand am considerat ca au cel putin 10% sanse sa se descurce singuri. Ii las singuri si intervin cand chiar nu merge

Pacea familiei? Pai eu fac razboiul

Sentimentul de protectie: da, asta exista la maxim

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu sunt leu cu ascendent in leu si fi`mea e leu cu ascendent in leu.
Nu e adevarat ce scrie, nu sunt exigenta cu fie`mea si nici nu plasez vise in legatura cu ea.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

La mine e adevarat cu mama peste.Mereu a facut tot ce a putut ca mie sa nu imi lipseasca nimic. Si cu rasplata e adevarat; mi-a dat multe si a asteptat in schimb ca eu sa fiu cea mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Citat:
citat din mesajul lui mElaine
Mama rac - Ca o closca (22.06-22.07)Isi adora copiii si isi petrece tot timpul cu ei, nimic nu conteaza la fel de mult. Cel mai mic necaz care se abate asupra micutilor starneste in sufletul mamei Rac panica. Va lupta mereu pentru linistea si pentru fericirea odraslelor sale.
Mostenesti de la ea: datoria de a fi alaturi de familie, indiferent de situatie.

Asa e. Vai de pielea celui care ii raneste puii! Doamna finuta si aparent fragila se transforma pe loc in vultur. Vecinul meu a trait-o pe propria sa piele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Deci, ca sa incep ca intelectuala. Sunt leoaica si nu am ambitii nemasurate fata de domnu pruncu, doar sa le arate si celorlalti ce perfectiune de baiat a facut ma-sa .
Dar lasand gluma la o parte, sa fereasca Sfantul pe oricine sa se atinga de pruncu meu ... ca ma ia nu doar ragetu, ma ia si muscatu. In rest, sa fie el fericit si sa stie ca sunt langa el, pentru el.


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> In sufletul meu

Eu

Mergi la inceput