Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (123)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui larisel


Sunt bestiale toate...ce bine ca ai timp sa cauti...si pretzurile sunt super ok.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)





Ma bucur ca va plac, le-am luat la preturi mai mici decat cele din link-uri, de pe amazon.

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 7 kg



Si mai ieftin de atat??? wau
dar stiu ca faci afaceri nu gluma
La noi am vazut in mag cu cativa euro mai scump (ex Vtechul e 39.99 euro )

Bravo

Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

deci....
sondaj
pana acum: din 9 mamici:

4...zic ca inca nu ii pun, dar poate mai incolo...
3...zic ca le place ...deci au si sunt multumite ptr minutele de inceput..
una bucata mamica care zice ca nu ii ia...
una bucata...adica moa ...inca in dilema...adica nu stiu

trebuie sa dau si nume? data viitoare...mai astept cateva mamici....pana vineri..ca vineri vin banii

din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!



Eu nu am pus pe nici unul dintre cei mari in premergator, si nu am sa iau nici Marei. Va sta pe jos pe paturica, pana se va ridica singura, nu avem nici o graba. Stiu ca la odiseea lui Yasmin a fost o mamica cu care tare m-am mai luat de par, pt. ca vroia neaparat sa ma convinga de premergator, ca fata ei a inceput sa mearga de la 8 luni datorita premergatorului. Ei eu nu vreau sa faca fata mea mea concurenta nici Doinei Melinte, nici lui Maricica Puica.
Sigur daca as fi avut gemeni, poate as mai fi stat pe ganduri, si sa fiu singura acasa cu amandoi. Dar asa, nu ne e de folos, nu o sa iau acu la ultimul copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Citat:
citat din mesajul lui dandanaG

sondaje

- de mancat la inceput manca absolut orice, acum s-a cam smecherit si a inceput sa faca fite, stie ca sunt altele mai bune ( banana de ex)
in schimb mananca f putin cantitativ de obicei pana in 100 ml, rar 150
cat ar trebui sa manance? si cata carnita?



Eu shtiam ca normal e o arie destul de larga: 120-180 ml. Carnitza: cica la 1 an ar fi 50 grame crescut progresiv pana atunci. Eu, de exemplu, fac un piept de pui/gaina (de tzara) la amandoua sau o pulpitza mica. Pana acum le-am mai dat doar peshte la capitolul carne si ala doar o data: vreo 100 grame crud pt amandoua. Mai vroiam sa le dau curcan, dar cand am vazut pretzul in real mi-a trecut(35 ron/kg pieptul...mi se pare enorm).





din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)



Noi mancam cam 180-200 ml iar cand i-a placut tare i-am dat pana la 250ml.
Azi spre exemplu am avut supa crema din dovlecel, cartof, ardei gras (prima data =succes) si carnita de vitel si a papat 250ml.

Si fructele tot cam 180-200-220ml papa.

gemanutzele


Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui oani_2002

Sonadj xela:
-gaina o fierb in oala de presiune
-papa bine aproape orice. Ii place consistenta usor crescuta si nu foarte , foarte bine mixat. Cea mai buna mancare e cea furata de la mama din farfurie :) Dar in schimb e fitzos tare la lapte. Numai LM si nici dinala nu stiu cat mai are

Sondaj alicredo
-il mai am pe al lui Andu si probabi o sa-l folosesc. Nu am exagerat nici la no1, dar daca trebuie sa fac rapid cina, de ex, l-as pune si l-as tine pe langa mine.

Mami de +


da...de pe vremurile cand aveam si io aragaz ca toata lumea...gaina la oala cu presiune...1 ora...e cel mai bine altfel te apuca nebuneala. Am am plita cu inductie.si astfel de oale nu merg decat daca sunt speciale..off...siiiiiiii....mai am inca 1 fazan...ma termina psihic gandul ca va fierbe cel putin 4 ore....dar ebuna supica pt jiji..la cat chin e..i-as da-o cu picatura...:)))

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret





AMR.....NU SE MAI DUC!!!!!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yasmine

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

deci....
sondaj
pana acum: din 9 mamici:

4...zic ca inca nu ii pun, dar poate mai incolo...
3...zic ca le place ...deci au si sunt multumite ptr minutele de inceput..
una bucata mamica care zice ca nu ii ia...
una bucata...adica moa ...inca in dilema...adica nu stiu

trebuie sa dau si nume? data viitoare...mai astept cateva mamici....pana vineri..ca vineri vin banii

din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!



Eu nu am pus pe nici unul dintre cei mari in premergator, si nu am sa iau nici Marei. Va sta pe jos pe paturica, pana se va ridica singura, nu avem nici o graba. Stiu ca la odiseea lui Yasmin a fost o mamica cu care tare m-am mai luat de par, pt. ca vroia neaparat sa ma convinga de premergator, ca fata ei a inceput sa mearga de la 8 luni datorita premergatorului. Ei eu nu vreau sa faca fata mea mea concurenta nici Doinei Melinte, nici lui Maricica Puica.
Sigur daca as fi avut gemeni, poate as mai fi stat pe ganduri, si sa fiu singura acasa cu amandoi. Dar asa, nu ne e de folos, nu o sa iau acu la ultimul copil.

>>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin
C+AN+YS+ML






Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

NB si de la noi.

Ma parchez si eu ca printul doarme de o ora jumate si parca vad ca se trezeste in curand ca e nu stiu ce petrecere in sat (zilele comunei ) si se aude galagie pana la noi

NB

Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

mdaaaa...ia sa vedem ce mai reusim sa scriem...

...dupa o repriza puternica de maraiala iubirea asta mica a mea a adormit...eu nu stiu ce are de e asa supi cateodata, nush daca e de la gingii, de la burtica...habar n-am...plange si se arcuieste si se arunca pe spate, tot timpul tre s-o tin bine sa n-o scap, n-o impac decat plimbata si sa-i arat tot timpul cate ceva, jucarii, catelu', pisica, calu', masina etc...Plus ca nu vrea sa stea cu nimeni inafara de mine...e mistoooo tare!!! ...macar de-as vedea vreo urma de dinti, dar nimic, frate, nimic...are doua umflaturi pe gingia de jos si atat...si ea se maraie si geme mititica de mi se rupe inima...s-a calmat in final si a adormit rontaind o jucarie din aia cu gel pentru dentitie...

Ia...shhh, crek se trezeste...

...dap, ne-am mufat putin si s-a culcat la loc...poate pana terminati capitolul reusesc si eu sa trimit mesajul asta...

....

...in fine, m-am apucat de mesajul asta la ora 16, acum e 22...sa vedem cand il termin...

Nici nu mai stiu ce vroiam sa va zic...ma duc sa mai citesc din urma sa-mi reimprospatez memoria...

Asaaa, sondajul da...deci, noi suntem cu tzitzi in prim-plan, dar papam intre 50 si 130 gr la o masa (fructe sau legume), in functie de combinatie. In cazul nostru, legumele se bucura de succes mai mare...si pe deasupra si 'seci', fara ulei si fara sare, dar ce sa-i fac daca asa prefera...dovlecelul cu morcov si fasole verde fierte la un loc cu celelalte legume, dar pasate separat, e combinatia pe care n-a refuzat-o niciodata, iar la fructe inca experimentam gusturi si combinatii...pana acum para a fost cea care a avut succes indiferent cu ce am combinat-o...

Sondajul 2, cel cu premergatorul...noi avem unul primit, dar inca n-am pus-o in el pentru ca am zis ca-i prea mica pentru asta...insa ea e foarte, foarte curioasa in legatura cu el...se intinde sa-l apuce, apasa butoanele cu muzicute, trage de animalute...cred ca in curand o sa-l probam, dar mai mult asa de experiment ca mi-e teama sa nu fac abuz...
Si mai am si o masinuta din aia tip premergator...e interesanta, dar cred ca aia o s-o folosim muuult mai incolo, cand o sa se poata tine bine pe picioare ca sa poata pasi...

Pot si eu sa propun un sondaj??? Dar fara sa trebuiasca sa ma ocup de partea statistica, ca asta nu numai ca nu-mi place, dar chiar n-am timp...

ALICREDO...vazui pozele cu Davidoc...yamiiii ...mi-a placut tare mutrita sugubatza din pozica in care intinde bavetica...sa-l papi nu alta, asa 'diversificat' tot cum e...

BEA...si Ivanutz de asemenea...yamiii ...cele 'travesti' sunt best of...simpatic tare de tot puiutzul tau...

ROX_Y... ti-am readmirat pozele...stiu ca ma uitasem mai demult, dar n-am mai pucat sa-ti zic nici 2 cuvinte...dolofanica ta, cu cercei, e dulcica foc...
Cand ma uitam la pozele tale a venit si barbat-meu si s-a 'virusat' asa de tare ca m-a pus sa-i arat mai multe pozici cu pufuletii...si uite asa ne minunam amandoi in fata calculatorului...

OANI...helooooou....ma bucur ca sunteti bine si ca ai mai intrat sa ne zici de voi...sa speram ca si dupa ce incepi munca o sa ai timp de noi... la voi

MP...daca-mi permiti o intrebare din seria 'sunt cu vaca'...ce-i aia kukta, ca ma facusi curioasa...? Eu si cu steamerul m-am dumirit aici la voi, ca nu aveam si nici nu stiam ce e...acuma ma facusi curioasa iar cu kukta asta...sa nu radeti! Sunt novice in multe chestii (mai ales in ale bucatariei), dar ma stradui sa invat in fiecare zi cate ceva...

DULCINEEA...si eu in club...tot cat casa! Iar de cand am aflat ca e fii-mea alergica la LV si tre' sa tin tzitzi pe baricade, pap de rup...asa ca in curand cat palatul, nu cat casa...poate ca exagerez putin (barbat-meu asa zice), dar oricum...pe aproape...
So...mai citeste o data mesajul de la Bea, ca ai vazut ce frumos spune ea acolo vorbe de incurajare...

AL3CSA...felicitari pentru vestile bune!!! Sa tot fie de astea!!!

LARISEL...te tot citesc si ma tot minunez...ce retete faci tu acolo, ce combinatii...eu nush cum faci si cum de te pricepi asa de bine, zici ca ai mai crescut o gashca de copii, ca prea esti in tema...sa stii ca ma inspir din mesajele tale si imi iau notite, asa ca tre' sa-ti multumesc cu un si o ...
Cu raspunsuri legat de dintisori eu nu pot sa te ajut din pacate din motive foarte obiective: habar n-am!!!

Fetele din discutia cu AMR-ul (Larisel, Dastefa, Dulcineea)...RELAX!!!...trebe sa slabim incet si sanatos...abia au trecut cateva luni de la nastere, inca suntem in grafic...cred...daca nu, asta e...o sa ne straduim mai mult, dar pana una alta asta sa fie singura noastra problema!!!

DANYELANA... si noi la voi...

DECE...ce ma distreaza stilul tau, ma inveseleste...iar veselia ma ajuta sa dorm bine...
Sa stii ca inca n-au venit pozele...still waiting...
Iar vorba aia era ceva de genul: 'drumul spre iad e pavat cu intentii bune'...iar cu raiul era aia cu..'pana ajungi in rai te mananca sfintii', sau cam asa ceva... In fine, oricum am inteles ideea ta...dar am vrut sa-ti ajut la 'refresh'...

Am ajuns la ultima pagina...

MIREMIA...sa nu faci capitol nou pana nu-l corectez, da?

Glumesc...hai ca-i dau send...si mai vedem...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Kukta e oala sub presiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Fac capitol nou.

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 7 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyelana

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Citat:
citat din mesajul lui dandanaG

sondaje

- de mancat la inceput manca absolut orice, acum s-a cam smecherit si a inceput sa faca fite, stie ca sunt altele mai bune ( banana de ex)
in schimb mananca f putin cantitativ de obicei pana in 100 ml, rar 150
cat ar trebui sa manance? si cata carnita?



Eu shtiam ca normal e o arie destul de larga: 120-180 ml. Carnitza: cica la 1 an ar fi 50 grame crescut progresiv pana atunci. Eu, de exemplu, fac un piept de pui/gaina (de tzara) la amandoua sau o pulpitza mica. Pana acum le-am mai dat doar peshte la capitolul carne si ala doar o data: vreo 100 grame crud pt amandoua. Mai vroiam sa le dau curcan, dar cand am vazut pretzul in real mi-a trecut(35 ron/kg pieptul...mi se pare enorm).





din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)



Noi mancam cam 180-200 ml iar cand i-a placut tare i-am dat pana la 250ml.
Azi spre exemplu am avut supa crema din dovlecel, cartof, ardei gras (prima data =succes) si carnita de vitel si a papat 250ml.

Si fructele tot cam 180-200-220ml papa.

gemanutzele


Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman






Cat de moale e supa crema?...ca mi se pare ca papa foaaarte bine 250 ml...fii-mea n-a depasit niciodata 130 gr...cat un borcanel din ala din comert, ca ala e masura la noi...

Si carnita cum o adaugi?

De fapt asta e o intrebare generala...cum tocati carnita? Cat de marunt? Cu ce? Cum?

Ca eu i-am pus azi in piure-ul de legume piept de pui tocat bine inainte la blender si apoi inca o data cu legumele si arata ca o pasta...dar cand am gustat, mi-am dat seama ca si eu trebuie sa mai mestec ca sa inghit daramite fii-mea...ea mi-a refuzat din start, dupa prima lingurita...

Dati-mi si mie o reteta concreta...cantitati, chestii...cat inseamna 50 gr de carnita? Eu am taiat pieptul unui pui de tara in vreo 5bc asa cam cat o nuca si azi am ajuns la concluzia ca e prea mult pentru cantitatea de 130 gr piure...hai ca v-am ametit!!! Cred ca tre sa mai incerc pana gasesc combinatia potrivita...v-am zis ca-s varza in ale bucataritului, da?




Mergi la inceput