Vezicule pe maini

Vezicule pe maini | Autor: Zamfirica

Link direct la acest mesaj

Este a doua oara in vara asta cand ii apar mici vezicule de culoarea pielii (pline cu lichid incolor), localizate strict pe maini. Prima data s-a intamplat intr-o zi foarte calduroasa, a spus ca o ard mainile, apoi explozie de basicute pe maini, mai exact intre degete, pe buricele degetelor si pe fata interioara a palmelor. Senzatia initiala a fost de arsura, au trecut greu si in urma lor pielea se descuama. Ieri iar au aparut dupa o pauza de cca 2 saptamani, de data asta insotite de mancarime nu de arsura. A mai patit cineva asa ceva? Este posibil sa fie alergie la cadura cu localizare doar pe palme?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Daca nu ma insel, ceea ce are fata ta este eczema dishidrotica/dishidroza (incearca sa cauti pe google ceva imagini ca sa faci comparatie cu ce are Otilia pe maini). Eu ma lupt cu mizeria asta de eczema de muuuulti multi ani si am avut niste accese super super nasoale.
Din pacate nu se stie exact ce o declanseaza si nici nu are un tratament. Din experienta mea, sfatul meu este sa eviti cremele cu corticosteroizi (chiar daca asta o sa fie prima indicatie din partea unui doctor) pentru ca mai rau fac decat bine. O sa ii treaca atunci, cat o dai cu crema respectiva, dupa aceea eczema o sa revina si mai puternica.

Sunt multe de spus despre dishidroza si din pacate acum nu am timp ca a inceput sa se smiorcaie pitica de foame.

Daca te intereseaza o sa revin cu mai multe informatii aici sau pe mail, cum vrei.

Alina
Mamica de Toto (05.08.2007) si Sisi (18.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Zamfirica noi tocmai ce am scapat de asa ceva acum 2 saptamani, i-a aparut la munte dar pana sa ajungem la dr au trecut. M-a lamurit Alinutzaa ce a putut fi. Adik dupa descriere asta pare sa fi avut Ana, avea pe palme, buricele degetelor de la picioare, genunchi, cot. Dar au disparut destul de repede, cam in 4 zile. Nu am observat in schimb sa o manance sau deranjeze, nu s-a scarpinat deloc si asta a fost bine pt ca altfel se puteau infecta. Eu ii dadeam cu Rivanol, apoi Bactroban unguent, dar cred ca merge orice unguent antifungic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Si mie imi pare ca suna a dishidroza (nu sunt medic dar eu am aceasta "conditie"). Eu pana acum nu am reusit sa ma vindec. Apare si dispare insa nu am putut sa conectez episoadele cu vreo cauza clara. Incerc pe cat posibil sa-mi tin mainile uscate, sa nu intru in contact direct cu detergenti (ah, e important sa nu inceapa sa sparga veziculele ... eu am observat o inrautatire in acest caz). Imi pare rau ca nu pot sa ajut mai mult ... astept si eu detalii de la cine are mai multe cunostinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zamfirica spune:

Va multumesc pentru raspunsuri. Intr-adevar m-am uitat la imagini, am citit zilele astea pe tema si pare a fi eczema dishidrotica, ceea ce recunosc ca ma sperie tare. Tot mai sper pe undeva sa fie de la soare, de la caldura, dar simptomele se potrivesc cu ce am citit despre boala asta. Avem o programare la dermatolog in aceasta saptamana (vineri) si va mai tin la curent. Deocamdata dau cu apa termala si Avene Trixera ca sa evit cortizonul (la sfatul Alinutei, pt. care ii multumesc mult).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Am revenit. Despre dishidroza deci.
Este o afectiune a pielii care apare doar la nivelul palmelor, talpilor si degetelor de la maini si de la picioare. Se manifesta prin acele vezicule pline cu un lichid incolor care produc o mancarime extrem de intensa. Dupa o perioada de 1-2 saptamani, acele vezicule se usuca, coaja formata cade, pielea ramane curata. Dupa aproximativ o saptamana, totul o ia de la capat.

Nu se cunoaste cauza acestei boli, ea poate fi declansata de diversi factori. Cu toate acestea se pare ca exista si o componenta psihologica in toata povestea asta, in sensul ca stresul (indiferent de ce anume il genereaza) joaca un rol important.
Nu exista din pacate nici tratament. Cremele cu corticosteroizi (Advantan,Locoid, Elocom,etc) amelioreaza situatia si "vindeca" dar doar pe moment. O data intrerupt tratamentul, boala revine.

Sunt persoane care au observat o imbunatatire a situatiei sau chiar au reusit sa scape de eczema dupa ce: au inlaturat nichelul din proximitatea lor, au schimbat pasta de dinti, au schimbat sapunul, au eliminat glutenul din alimentatie (doar astea imi vin in minte acum, cele enumerate sunt legate intre ele prin "sau").

Din experienta mea:
- atunci cand se formeaza veziculele, pruritul este infirator. Daca ziua mai e cum mai e, noaptea este groaznic. Pe mine ma ajuta apa rece. Cat de rece posibil. S-a intamplat sa adorm cu mainile in apa rece. Unele persoane au gasit de ajutor apa calda/fierbinte. La mine apa calda accentueaza pruritul.
- pentru uscarea veziculelor se poate folosi ceaiul de pelin
- fara sapunuri antibacteriene (gen Protex) pentru ca inrautateste situatia. Mai bine un sapun pentru piele sensibila sau si mai bine sapun cu glicerina. Cel din urma e bun mai ales in perioada in care veziculele sunt uscate, pentru ca este emolient. Se gaseste de obicei la plafar.
- cojile cad mai repede daca se introduc mainile in apa in care s-a dizolvat sare de mare. Eu nu am folosit sare de mare colorata si aromata si mai stiu eu cum, ci am vrut una mai curata. Am gasit la Plafar sare de mare amestecata cu granule de spumant. Din punguta respectiva am "cules" doar cristalele de sare si le-am folosit. Atentie insa sa nu puneti prea mult, ca ustura al naibii de tare in ciuda faptului ca nu exista rana deschisa, ci doar coji.
- cu cat veziculele sunt mai multe la un loc (desi la debutul bolii ele apar ca niste vezicule disparate, cu trecerea timpului ele vor aparea sub forma de colonii, unite unele de celelalte si chiar unele peste altele) cu atat coaja formata va fi mai groasa. Folositi o crema grasa, foarte emolienta. Mie imi crapa coaja respectiva pana imi dadea sangele.
- pe mine ma ajuta si regimul alimentar. Adica fara: grasimi animale, ciocolata/cola/cafea, tigari, zahar (atentie ca orice biscuite/bomboana si alte chestii similare contin zahar), carne de porc.

Nu vreau sa va sperii, dar incercati sa o tineti sub control pentru ca situatia poate fi groaznica. Eu, in majoritatea timpului o am dar destul de discret. Am avut insa de-a lungul timpului (eu am eczema de vreo 17 ani) cateva accese absolut groaznice cand nu mi-am putut folosi mainile absolut deloc, aveam nevoie de ajutor chiar si pentru mersul la toaleta, pielea de pe maini era atat de subtire incat chiar si desfacutul dopului unei sticle de apa facea ca sangele sa tasneasca pur si simplu prin piele, nu mai aveam amprente, etc etc.
Nu vreau sa mai lungesc mesajul asta si asa foarte lung cu povestea mea. Oricum ce am scris pana acum se bazeaza pe propria-mi experienta.

Eu am reusit sa o tin sub control cu ajutorul regimului alimentar si a unui regim naturist. Pe primul l-am mentionat un pic mai sus. Cel de-al doilea mi-a fost dat de catre un medic ce lucreaza la Hofigal.

Mai sunt probabil multe lucruri de spus despre dishidroza. Dar nu prea mai reusesc sa imi adun gandurile la ora asta tarzie din noapte ca sa vad daca si ce anume am ratat.



Alina
Mamica de Toto (05.08.2007) si Sisi (18.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Sotul meu (35 de ani) face asa ceva pe maini vara de la caldura.

Ii trec numai daca ia antihistaminice (Zyrtec sau Xysal in cazul lui). Nicio crema aplicata local nu ajuta.

Se retrag cum au aparut, fara coji etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu fac asa ceva pe degete - cel aratator si mijlociul, rar degetul mare, in special la mana dreapta. De la contactul prelungit cu detergentii - de rufe, de vase.

Nici n-am stiut ce e, pana acum.

La mine veziculele sunt grupate, apar fara niciun fel de prurit sau alte senzatii locale, pur si simplu, ma culc fara ele si ma trezesc cu ele.

Cand se sparg e naspa, ca se duce pielea si ustura.

Le dau pace, trec de la sine si nu apar des.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Si eu am chestia asta care imi apare pe degetul aratator si mijlociu.Imi apare la temperaturi extreme,vara cand e foarte cald si iarna cand e frig.Acum un an am descoperit crema cu marul lupului si de atunci ,de cand am folosit-o ,nu mi-au mai aparut veziculele pe maini.

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Si eu fac asta pe talpi. Din cand in cand ... umplu pantofii de sange pe talpa . De usturimi, mancarimi ... si toate cele prin care trec, nu mai e cazul sa va povestesc, ca deja stiti.
Si nu mananc carne de aproape 6 ani (doar peste), am taiat de pe lista prajelile, faina alba, junk food, sucuri si alte concentrate.
Dermatologii din Bucuresti mi-au dat Dermovate - evident pe baza de hidrocortizon. Si mi-au recomandat si sa "fac ceva in privinta apei", care de multe ori era murdara ... deh, bloc care e la capat de conducta pe apa rece, totu era ruginit. Evident ca apa a ramas aceeasi si ca dermovate ajuta pe moment si nu repara pe termen lung. Dar nu poti face in permanenta tratament cu dermovate, ca are si el niste efecte secundare ...
Am fost la dermatolog si aici, si m-a linistit de tot. Zice ea ca predispozitia spre eczeme este genetica, si ca peste 80% din tanara generatie are gena asta. Si ca motivele pentru care la un moment dat se activeaza eczema sunt neclare: de la soare, la stres, de la mancare pana la concentratia de metale din apa bauta.
Asta m-a mirat un pic, ca la una din conferitele la care a fost suedezii parca au prezentat un studiu care zice in care prezinta rezultate statistice care sustin ca, cu cat apa pe care o bei trece printr-o retea mai lunga de tevi si prin mai multe valve/robineti, cu atat mai repede apare nemernica de eczema pe tine.
No si acu, ce fac ? Cand ma mut data viitoare, intreb proprietarul de unde vine apa, cati robineti sunt pe drum si care e lungimea exacta a retelei, plus din ce material sunt facute tevile?
Si stiti care e distractia cea mai mare ? Ca cel mai bine o tin in frau cu urina si cu crema de la plafar: Dermoprop. Asta-i ironia sortii.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> In sufletul meu

Eu

Mergi la inceput