sa-l mut, sa nu-l mut ....?

sa-l mut, sa nu-l mut ....? | Autor: papanash

Link direct la acest mesaj

Dragelor, am o mare dilema. Baiatul meu este de la 1 an si 8 luni la o gradi particulara. Alegerea a fost facuta dupa temeinice informari in prealabil, in fine, nu regret deloc, sunt multe plusuri fata de micile minusuri. In toamna face 3 ani si l-am inscris la o gradi de stat, fiindca de ceva vreme a inceput sa apara la noi criza financiara.Taxa e destul de mare acum, din septembrie o sa se mareasca, ca in fiecare an. Acum , nu stiu ce sa facem. Avem loc la stat, dar imi vine foarte greu sa iau decizia de a-l muta. Sa treaca de la 8 copii in grupa la 35. De la o programa bogata, ale carei roade se vad clar, comparand cu copilasii crescuti de bunici, bone sau la gradi de stat. De la grupa mijlocie :) unde a promovat din iulie si de care e foarte mandru, la grupa mica din nou.De la colegii si miss-ele, cunoscuti de mai mult de-un an, la altii noi.
Sunt mamici care au facut acesta schimbare ? Cum au reactionat copiii ? Va raman recunoscatoare pentru impresiile pe cere mi le veti impartasi.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

papanash, eu as face tot posibilul sa-l las la acea gradinita la care e deja. si nu pentru ca e particulara, ci pentru ca ai avut norocul sa gasesti ACEL loc in care copilul sa fie fericit si sa progreseze, iar tu sa fii multumita.
eu mi-am tinut fetita la aceeasi gradinita timp de 4 ani din acelasi considerent. a fost un efort financiar, am renuntat la altele ca sa platesc taxa, dar acum ma bucur ca am reusit sa fac asta. acum in vara a fost cateva saptamani la o alta gradinita (tot particulara) la programul de summer school si am vazut diferenta. pur si simplu nu era la fel. am fost dezamagita, noroc ca nu ne mai afecteaza, noi incepem scoala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Si Andrei a fost de la 1.8 ani la o particulara si la 3 ani l-am mutat la stat.
Am fost multumita si de gradi particulara, sint multumita si de cea de stat.
Insa sint mult mai incintata de cea de stat.
Au programa mult mai bine pusa la punct, fac mult mai multe lucruri, invata mult mai multe.
Posibil depinde si de educatoare, dar la stat am dat peste un adevarat pedagog.

Iar Andrei a reactionat foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

cu al meu am avut experiente multe:-)
la prima gardinita privata la care l-am inscris toata grupa mica ne-am mutat dupa primul trimestru fiindca era jale...am ajuns impreuna cu o alta "colega" la o gradinita privata. Totul frumos, gradinita superba ...educatoarea SS-ist cu acte in regula. Imbracata si vopsita EMO, fara un zambet pe fata, acra si ciudata. Impreuna cu colega ne-am mutat din nou la o gradinita de engleza particulara (900 lei pe luna + plus plata pt orice extra - excursii, cursuri, sport)
Copilasii superbi, educatoare f buna...ce au promis la deschidere sunt povesti cu zane, mancare gatita - ciu-ciu ne aduc mancarea de la o cantina a primariei(cea mai saraca), daca-i intrebi de engleza ne spun ca ei sunt obligati sa respecte programa ministerului si la 900 de lei /luna intr-o gradinita de engleza ma sfatuiesc sa-i platesc la copil profesor in particular daca vreau engleza!
Acuma in august din nou a aparut ceva, asa ca ne mutam...gradinita nu mai isi prelungeste contractul de inchiriere si trebuie sa se mute f departe de noi...asa ca, ne folosim de ocazie si mut copilul la gradinta de stat unde am prietena educatoare si unde am facut noi, toata familia gradinita(8 lei/zi, gradinita renovata si dotata, cu o curte uriasa, cu bucatarie proprie, cu educatoare prietena de familie).

Asta este, nu mi-e teama de probleme cu baiatul fiindca se adapteaza usor, isi face prieteni repede, se bucura de orice...si macar se obisnuieste ca nimic in viata nu-i batut in cuie si este nevoie sa se adapteze. Si la scoala se poate ca educatoarea sa se schimbe si atunci copilasii sunt socati sau au alte probleme. Al meu o sa fie pregatit:-)))
Concluzie, al meu este la gradinita nr 4 si este bine, peste tot si-a facut prieteni si a mers cu drag, este destept, descurcaret si a pastrat relatii cu prietenii de la toate gradinitele.

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

exact aceasi problema am avut-o si eu chiar luna asta....dar am ales sa o las la particulara.in primul rand la stat are programul zilnic mai redus pana la 17,30 , deci trebuie sa termini serviciu devreme, apoi vin vacantele , care sunt foooarte multe la stat , sau zilele de sarbatori declarate legale cand bugetarii sunt liberi . daca ai cu cine lasa copilul in toate aceste perioade este ok., dar dac-i marge bine acolo sa fi convinsa ca merita sa faceti un efort financiar , nui schimbati gradinita ca il dati peste cap, cu timpul se va invata si la gradi cea noua nu zic nu darnu se merita ,pt ca sa nu ai impresia ca la stat nu platesti....este taxa lunara si apoi trebuie sa fi "draguta" cu educatoarele si cadourile de sarbatori sunt mai consistente , si fel de fel de alte plati care vor fi inevitabile ( stiu astea de la sora mea care are copilul la stat), este posibil sa iesi un pic mai ieftin dar vezi daca acel pic merita.........decizia este nmai a tan si intreaba si copilul daca vrea sa aiba colegi noi, cvezi ce spune .....multa bafta

---------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

daca ai peioadele de vacanta, zilele legale libere, zilele de greva asigurate, atunci te poti gandi si la varianta mutatului. Daca nu, celelate "motive" nu mai conteaza. Noi suntem la gradi de stat, cu educatoare extraordinare...insa suntem in vacanta de pe 10 iunie pana pe 15 sept. Taxa era 10 lei pe zi (pt mancarica), se mai plateau otionalele, cadouri nu am dat in viata mea, doar flori doamnelor, se mai plateste o suma de bani pt rechizite si pt fondul clasei, la inceputul anului, insa suntem clar departe de cei 900 - 1000 lei pe luna...plus ca daca lipsim nu platim nici optionalul nici mancarica. Suntem insa 28 de copii in grupa , sunt zile in care vin toti, sunt zile in care vin 12-13...De imbolnavit, in limite normale, insa doar raceli . Am si avantajul de a-i avea pe ai mei care acopera vacantele asa ca gradi de stat a fost la noi solutia cea mai buna. Ca o parere personala...tuturor copiilor le-ar trebui macar un an de gradi de stat inainte de scoala, sa se acomodeze mai usor si treptat cu sistemul nostru de invatamant.

Edit
Il poti duce la stat in toamna, vezi cum e, daca nu se acomodeaza banuiesc ca nu ar fi o problema sa se intoarca la gradi la care e acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

papanash, si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine...e groaznic sa te tot gandesti care e deczia cea mai buna pe care trebuie sa o iei....

mai mult, mi se par prea multe coincidente, andrei, mise...grupa mica, o gradi ireprosabila....cred ca andrei si cu edi al meu sunt colegi...nu-ti vad pozele sa stiu daca voi sunteti....si noi suntem in dilema ce facem din toamna...pe langa partea financiara - pe care ma gandesc ca as putea-o folosi pentru amandoi pentru activitati extra- inot, dansuri, ftk etc...mai este si sebi, baiatul cel mare, care e la gradi de stat...si asa ar putea fi amandoi in acelasi loc....

daca esti cea care cred ca esti, da-mi un PM sa putem vb...te rog.mc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

of, grea alegere....
si vacantele de la stat sunt o problema, ca nu avem bunicii pe-aproape, concediu asa lung n-o sa ne putem lua niciodata, deci ar trebui sa gasim alternativa. tariful de anul asta este de 14 milioane, din septembrie o sa se mareasca, deci diferenta de pret este mare.
Bumbita, noi suntem in Bucuresti, vad ca voi in Craiova, nu cred ca suntem colegi.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

am locuit in cv pana acum doi ani...acum stam in bucuresti....sunteti la mica printesa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Papanash, multe gradinite de stat sunt foarte bune. Poate baietelul tau se va simti la gradi de stat la fel de bine.
Adevarul e ca o gradinita particulara reprezinta o cheltuiala serioasa, mai ales daca spui ca se va mari taxa. E ca aiurea, pe fondul unei crize sa maresti taxele... in fine.
Daca-l dai la gradinita de stat, in vacante ai putea sa gasesti alte solutii, intotdeauna se gasesc. Gen bona (sau cineva de incredere care sa aiba grija de el cateva saptamani pe timpul vacantelor scurte), gradinita de vara, bunici (vacantele la bunici pot fi minunate pentru copii, daca acestia stau la tara), etc.


Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)
www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza
www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas
http://blogulluilucas.blogspot.com/
http://elblogdeluquitas.blogspot.es

Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Din ce stiu eu exista gradi de stat cu program de vara. Sau il duceti doar vara la o particulara (o luna pe an e altceva).
Copiii se adapteaza foarte repede la schimbari, nu-ti face griji.
Numai bafta de educatoare buna sa ai, restul nu conteaza.
Atat la stat cat si la particulara cred ca cel mai important lucru e sa fie educatoarea ok. Noi am fost numai la particulara dar asta as zice dupa 4 ani de gradi.
Particulara ta pare cam scumpa ....

Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput