salazion rezistent la tratament

salazion rezistent la tratament | Autor: miruna@lo

Link direct la acest mesaj

buna ziua ,sunt nou inregistrata.Fetita mea de 1an are un salazion resistent la tratament(tobradex crema si picaturi,floxal crema ,comprese calde cu rivanol,masal al pleoapei de vreo 3luni).Am fost si la Bucuresti la renumita clinica oftalmoligica pediatrica OFTAPRO la dr TEODORESCU LUMINITA care ne-a recomandat operatie.De teama anesteziei am amanat interventia si mai ales ca in noaptea premergatoare interventiei pleoapa colectand ,a spart ,drenand f putin continut.Doctora de aici de la Buzau care ne trateaza a zis sa avem rabdare multa si sa insist f mult cu masal ,comprese si creme si picaturi ca dansa crede ca va remite si ca daca va fi operata nu este acesta momentul optim pt ca pleoapa este inflamata si ar insemna sa disemineze infectia ,deci ca nimeni nu s-ar baga acolo si ca i-ar scoate si ceva radaini de gene prinse in zona cu pricina.Deci la Buresti era recomandare stricat de operatie ,aici consultand 2medici au zis din start NU interventiei chirurgicale pe motiv ca este prea mica si ca poate recidiva si ca ar trebui sa se resoarba.In acest fel,ce-i de facut,pt ca am inceput sa disper?pleoapa a fost si mai rau de cum este acum ,ba trecuse si la celalalt ochi si i-am dat la indicatia medicului Klacid timp de 10zile.AJUTATI-MA VA ROG!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

A avut si viitorul meu sot acum cateva luni. Medicul i-a prescris picaturi oftalmice TobraDex si aplicatii locale (comprese) cu ceai de musetel (rece) si crema de galbenele.
A spart, a supurat si apoi i-a trecut (in 6 zile).

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

A avut si fi-mea asa ceva. dadeam cu tobradex (plus ceva picaturi de spalare, nu mai tin minte cum se cheama) ... se retragea si in 2 saptamani re-aparea. Ne-am chinuit asa din august pana in noiembrie.
Am renuntat eu la orice tratament, a "copt", a spart, a supurat (spalam cu picaturile alea), a trecut.
Si noua ni se zisese ceva de operatie, mi se pare cam extrema solutia ...

Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

cred ca dupa cum descrii tu, nu este salazion, ci orjelet. e adevarat ca orjeletul poate duce la un salazion. si este FFF important ce este, deoarece orjeletul este o boala infectioasa, se tarteaza cu antibiotice, dreneaza si trece. la salazion oricate antibiotice dai, este un chist, si nu are unde drena, de aceea este necesara interventia chirurgicala.
uita te te rog la pozele de aici, ca sa ti dai seama: http://www.oftalmix.ro/news/?p=16





----------------------------------------------
O mamica fericita!
(M.A. 21.06.2006)
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna@lo spune:

nici doctorii nu stiu exact ce este,cred eu pt ca pe retete scrie ca diagnostic cand orjelet cand salaziom,asa ca...ce sa mai zic si eu?a drenat o cantitate extrem de mica si acum arata mai mult a flictena.si in plus tot ce era acolo in interior dur nu mai este ,totul este moale,eritemul ala s-a redus considerabil ,lafel si edemul.sper sa fie bine,sper din tot sufletul.la bucuresti ni s-a zis ca-i salazion,dumnezeu stie ce este ala pana la urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Eu cred ca ar trebui sa consulti un medic homeopat, remediul potrivit fiind STAPHYSAGRIA care e eficient si in orjelet si in salazion.
Medicul iti va spune dilutia potrivita si frecventa pt administrat.
Operatia nu as lua-o in calcul pana nu am epuizat celelalte alternative. Daca nu a mers alopat eu as alege homeopatia.
Sanatate multa si sa ne dai vesti bune despre fetita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

ce pot sa spun e ca:
1 si salazionul poate ceda la tratament, mai indelungat, dar cedeaza.
2.Un salazion oerat poate recidiva - copilul meu asa a patit, medicul ne-a spus ca timp de un an, poate doi, "tot o sa faca" . Am schimbat medicul care nu vedea decat operatia drept solutie si s-a rezolvat, incet si greu...insa am scapat si nici nu au mai recidivat. Slava Domnului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna@lo spune:

vai noua,sunt doua zile de cand ,fiind deja in tratament cu tobradex i-au iesit fetitei un ulcior langa salazion si la celalalt ochi in partea de sus 3mici salazioame si in partea de jos un punc cu umflatura si toate au iesit brusc.cred ca a facut rezistenta la tobramicina sau s-a sensibilizat de la atata dexa in ochi.medicul oftalmolog ne-arecomandat AB pe cale generala .Eu refuz asta ,sper sa reusesc sa otn pe loc cateva zile fara tratament local sa-i fac antibiograma.Nu stiu ce voi face ,mai ales ca este cam o luna de cand a facut tratament cu Klacid 10zile.Am inceput sa-i pun comprese cu decoct de patlagina ,rivanol,ser fiziologic.Ajutati-ma va rog cu un sfat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Eu as zice sa mergi imediat la un laborator de analize si sa recolteze de la ochisor cu un betiosr special. O sterge cu betisorul la ochi, dar fara sa o fi spalat tu in prealabil acasa.
Si baiatul meu a avut salaziom, a spart dar pina a spart s-a umflat ochiul peste noapte si s-a invinetit de nu-l putea deschide. Si m-am luat dupa un medic de la oftalmo care mi-a zis sa nu-i duc secretia la laborator. Dar am mers pe instinctul meu si am recoltat si a iesit stafilococ, cu antibiograma aferenta.
Pentru 30 lei si 3 zile de asteptare, eu zic ca merita sa incerci si treaba asta.
La noi de la ulcior, luna urmatoare aparea furunc si tot asa. Culmea e ca infectia nu era si in singe. ( asa cum am vazut in analize)

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Miruna, eu te sfatuiesc sa-i urmezi copilului un tratament cu Immunocal, pentru ca acesta in primul rand ca ii va ridica imunitatea fetitei foarte mult si intr-un timp foarte scurt, si in acelasi timp este un excelent antibacterian si antiviral si ai sa vezi ca nici ulcioare nu va mai face vreodata. Daca vrei info, da-mi o adresa de email si iti dau toate detaliile.

Elle

_
www.immunocal.ro" target="_blank">Despre glutation si Immunocal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Eu iti pot recomanda u medic in Bucuresti, vad ca esti din Buzau...daca ai putea sa vii la un control cu fetita sunt sigura ca ai fi pe maine bune.
Imi pare tare rau, si sincer nu stiu ce sfat sa iti dau.Offf!

Mergi la inceput