cat detergent la masina de 8 kg?

cat detergent la masina de 8 kg? | Autor: Christel

Link direct la acest mesaj

Tocmai mi-a sosit masina cea noua si vreau sa spal lenjeriile, dar am cateva nedumeriri.Cat detergent se pune la o masina de spalat cu capacitate de 8 kg? A mea cea veche era de 5 kg si puneam cam 100-150 grame.

Masina cea noua imi cantareste rufele si imi afiseaza cat detergent sa pun dar nu in grame ci in procente(de ex daca dau un program de rufe de 8 kg dar eu pun numai 4 kg imi afiseaza sa pun 50% detergent.

Am gasit pe un site(spalatorie profesionala) date urmatoarele dozaje:
-6-8 g/kg pentru prespalare
-15-25 g/kg detergent lichid(spalare)
-12-20gr/kg rufe uscate pentru detergent pulbere
-10-30gr/kg inalbitor
-3-8 g/kg balsam

Folositi de obicei dozajele astea?

Si mai scria(interesant desi mai citisem n-am experimentat pana acum)la rufele albe(chiar si lenjeriile colorate) se poate pune si o lingurita de bicarbonat(in compartimentul de detergent) pentru a face rufele mult mai albe, iar in loc de balsam 1 lingura de otet diluat putin cu apa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

incearca sa verifici pe ambalajul detergentului pe care il folosesti in mod curent, e posibil acolo sa ai cateva instructiuni de dozare
de asemenea, trebuie sa tii cont si de duritatea apei, o apa mai dura presupune suplimentarea cantitatii normale de detergent sau adaugarea unui produs special (gen Calgon) pentru "dedurizarea" apei; anumite marci de detergent (ex Persil) au in compozitie si agentul de dedurizare a apei, altele nu

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu stiam ca detergentul se pune in functzie de cit de murdare sau mai putzin murdare sunt rufele!si nu de capacitatea masinii!

Sunt si eu curioasa sa vad ce raspunsuri se dau!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

anda, e si nu e corect cum ai crezut tu

daca ai 2 masini de spalat, una de 5 kg si alta de 8 kg, in prima pui 5 prosoape extrem de murdare (ptr ca atata incap, sa zicem), in cealalta pui 10 prosoape la fel de murdare, este clar, zic eu, ca va trebui sa pui o cantitate aproape dubla de detergent la masina de 8 kg, deoarece sunt mai multe rufe si cantitatea de apa folosita este mai mare...

o masura de detergent iti va spala bine 5 prosoape murdare, insa nu va reusi aceeasi performanta pentru 10 prosoape.

revenind la ce intreba christel : daca pui de obicei 4 kg de rufe la spalat in noua masina, pastreaza cam aceeasi dozare pe care o foloseai la masina de spalat cu capacitatea de 5 kg

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Corina,asa este ai draptate,habar n-am ce-o fi fost in capul meu!Cred ca faptul ca am avut intotdeauna masina de spalat de max 5 kg,m-a dus la confuzia asta!Oricum,o masina moderna are program de spalare la jumatate de capacitate,pentru a economisi,deci in general nu bagi si folosesti programul de 8kg la doar 4kg de rufe murdare!

Egal!Christel,m-am uitata pe cutia de detergentsi se dau acolo instructziuni de dozare!Cele mai m ulte explicatzii(asta in legatura cu raspunsul meu)sunt insa legate de gradul de murdarie!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Da, o sa ma uit si pe cutia de detergent, acum am avut una de Ariel dar cum mai era putin in ea am aruncat ambalajul si am pastrat ce mai era intr-o cutie de plastic.
Urmaresc acum dozajul ce l-am scris mai sus am cateva programe de 1 sau 3,5 kg unde trebuie pus dozajul/kg mai ales daca pui jumatate din cantitatea indicata a programului.

Acum pentru ca imi cantareste rufele, zic sa pun exact cat trebuie, nu mai mult sau mai putin.
O sa ma uit si pe cutie cand o sa iau una noua.

Mergi la inceput