am o mare problema

am o mare problema | Autor: alina_satena

Link direct la acest mesaj

buna,am si eu o mare problemasi as dori niste sfaturi.Dar mai inati sa incep cu inceputul,eu cu sotul meu si k printesa noastra stam la parintii mei (adik mama si taikamiu vitreg) si cu fratele meu acum au aparut neintelegeri din cauza banilor,de exemplu,fiecare cu banii lui cu mancarea lui cu cheltuieliile lui,cu produsele lui de igiena,eu nu stiu cum sa fac noi suntem trei insi care traim dintr-un salariu de 1500Ron in afara de banca care dam 450 de ron pe luna,nu ne mai ajungem cu banii,as mai avea un loc unde sa stau la soacra mea,ea sta singura intr-un apartament de trei camere,dar sotul meu niciodata nu ia spus sa ne primeasca,eu m-am saturat sa am ochii scosi din cauza tatalui meu vitreg,sa nu ma ajung cu banii si sa rabd si pe langa noi si copilul meu.voi ce ati face in situatia asta,un sfat va rog

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

si daca va mutati cu soacra castigati mai mult? salariile nu sunt aceleasi?



7 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

sdcristian eu am inteles ca ei stau toti trei impreuna cu parintii ei acum, si le-ar fi mai bine din punct de vedere al spatiului cel putin daca ar sta la mama lui, care si asa e singura in 3 camere.Eu te inteleg, e greu sa stai cu altii la un loc, dar sotul tau ce spune, e de acord? Ca dupa aceea sa nu aiba ce-ti reprosa.Dar soacra ta, ce parere are, ca daca ea nu vrea nu prea ai ce face, cu forta nu te poti muta acolo.Depinde foarte mult de ce fel de om e soacra ta, sunt soacre cu care poti sta pana la moarte si altele cu care nici pe partea cealalta de drum nu poti sa treci.Deci cam putine date pentru a ne putea da cu parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

eu am inteles ca nu ii ajung banii si nu ii convine sa fie separata financiar de ceilalti din casa.


7 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Corect ar fi sa impartiti cheltuielile generale comune (intretinere, curent) la numarul de persoane care sunt in apartament si apoi sa platiti cota voastra. Daca sunt discutii deja, cel mai bine e sa va mutati. Vorbeste cu sotul tau si vedeti ce posibilitati aveti. Chiar daca mergeti la soacra ta, si acolo corect este sa impartiti proportional cheltuielile casei. Parintii vostri nu sunt obligati (daca nu vor) sa va sustina financiar si presupun ca nu sunt responsabili pentru creditele voastre.
Stiu ca raspunsul meu nu te bucura prea tare, dar din cate inteleg de la tine problema principala (si sursa neintelegerilor) ar fi ca nu va ajungeti cu banii. Creditele trebuie platite, viata de zi cu zi e din ce in ce mai scumpa asa ca singura varianta ar fi sa incercati sa va sporiti veniturile. Nu dai date foarte multe (si nu vreau sa fac vre-o gafa), dar daca sunteti cu totii sanatosi, poate ar trebui sa aveti 2 salarii la 2 adulti, in plus, macar pentru o perioada, puteti incerca si varianta cu 2 job-uri. Este greu (am avut si eu 2 job-uri in paralel) dar treceti de perioada de criza, platiti creditul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

Cred ca ar trebui sa intrebati soacra cat mai repede. Depinde mult de ce fel de om, dar daca din cate inteleg la tine in familie sunt deja probleme, s-ar putea zice ca numarul problemelor nu creste, ci eventual ramane constant. Daca dansa accepta, nici n-as mai sta pe ganduri. In plus, de multe ori conflictele apar si din cauza "aglomeratiei", iar la soacra ar fi clar mai mult spatiu, deci mai putine sanse sa va calcati pe picioare :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu cred ca daca soacra ar fi vrut,v-ar fi propus de la inceput aceasta varianta!de ce nu vrea...o sa afli probabil daca va mutatzi acolo!

Nici eu n-am intzeles ce si cum participattzi voi la cheltuielile casei si daca o facetzi,de fapt am eu mai multe nebuloase legate de mesajul tau,insa incerc sa nu aprofundez!

Ps:enervanta modalitate de-a scrie!Asta cu k!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos



Ps:enervanta modalitate de-a scrie!Asta cu k!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Semnul unei alte generatii, mai cool decit noi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Citat:
citat din mesajul lui andacos



Ps:enervanta modalitate de-a scrie!Asta cu k!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Semnul unei alte generatii, mai cool decit noi :)


Ce cool mey ,sa scrii stilcind intentzionat limba!

Hai ca ma maninca degetelesi ma leg si de altele!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Citat:
citat din mesajul lui andacos



Ps:enervanta modalitate de-a scrie!Asta cu k!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Semnul unei alte generatii, mai cool decit noi :)


Ce cool mey ,sa scrii stilcind intentzionat limba!

Hai ca ma maninca degetelesi ma leg si de altele!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit



Vz, tiam zis eu k nu intelegi! :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Alina, conteaza foarte mult si cum te intelegi cu soacra ta si daca ea e dispusa sa va ajute material.

Inteleg ca asta te doare destul de rau, in momentul de fata, ca tatal tau vitreg va reproseaza ca nu participati cu veniturile in casa, proportional cu ceea ce consumati.

Of topic: si scrisul cu "tz" este enervant.


Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput