Probleme cu vecinii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Si eu am avut problema asta. Eu stau la 3; vecinul de la 4 scutura presulete peste hainutele noastre (erau hainute de nou nascut). Desi eram plina de nervi i-am explicat frumos si a inteles. Acum mai curge apa din haine uneori dar rar. Atunci pun si eu o folie peste ale mele. Cu scandal nu faci nimic. Afisul pe scara in general deranjaza.
La noi s-a pus afis pentru cei care fumeaza pe casa scarii. S-au suparat multi, masuri s-au luat dupa multe discutii.

Nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Totusi eu nu inteleg un lucru: nu aveti acoperis la balcoane?
Eu am patit o chestie asemanatoare dar invers, totusi consider ca am dreptate. Stau la etajul 9 intr-un bloc din cele cu magazine mari la parter si etajul 1. Arhitectura e de asa natura incat aceste magazine ies inafara blocului si acoperisurile lor sunt din carton din ala cu smoala. Cei care au apartamente acolo, au balcoane acoperite ca fiecare , doar ca doi dintre ei si-au extins balcoanele ca niste terase inclusiv pe aceste acoperisuri.Unul si-a pus o copertina peste noua terasa , asa cum e firesc, altul, cel in linie cu mine - nu. Ei , si ma trezesc ca vine o cucoana cu scandal direct la usa mea, ca de ce spal balconul ca i-am murdarit terasa? Aaa....whaaat? Deci, care terasa? Aia care nu trebuia sa fie acolo? Si aia care daca era acolo era firesc sa aiba , naibii o copertina sau ceva - orice, ca atunci cand faci un plan de constructie/arhitectura pentru o asemenea extindere in el este prevazut in mod firesc si acest aspect? Tevile care reprezinta scurgerea de la balcon au o lungime anume prevzuta incat sa nu existe riscul de a ajunge apa in balcoanele vecinilor ci direct jos (sigur, daca nu o fi vant puternic , dar asta e deja altceva - nu era cazul nostru).Daca insa tu iti construiesti dupa planul din fanteziile tale un balcon ce excede suprafata balcoanelor normale si nu doresti sa il acoperi in niciun fel, atunci cred ca e cazul sa accepti consecintele firesti.
Bine, cu vecina in sine nu am discutat cine stie ce, dat fiind ca nu ma cert. Ea a venit cu scandal si vorbind la per tu (desi nu o vazusem in viata mea), sotul meu a rugat-o calm sa incerce sa exprime civilizat care e problema pe care o reclama , ea a inceput sa tipe mai mult asa ca noi am inchis usa si asta a fost tot. Dar apoi, am priceput care era problema si pretentia ei mi se pare aberanta.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Dar de ce scoateti rufele in afara balconului?

Nu-i nici estetic si pe urma de ce aveti pretentia ca altii de deasupra sa nu le scoata?

Oana si Mara 11.08.2004

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

oana, depinde de modelul balconului
unele balcoane sunt tip logie (in interiorul fatadei blocului), altele ies in afara fatadei
daca balconul este mic sau incarcat cu rafturi/dulapuri/ghivece de flori, e mai greu sa-ti instalezi sarme de uscat rufe (cu conditia sa aiba cine sa-ti faca suportul si sa le monteze)
uscatoarele de rufe mi se par foarte incomode, am si eu unul, insa il folosesc numai in cazuri de extrema urgenta (rufe prea multe sau uscare rapida in casa, pe timpul iernii)
insa eu am sarmele in interiorul balconului(inchis), montate la inaltime, ca sa nu stau cu teama ca orice vijelie imi va spulbera prin cartier rufele (stau la etajul 9)
plus ca, la anumite blocuri, exista si uscatorii, ca alternativa...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Corect , frumos si rational este sa te duci la ei la usa si sa vorbesti frumos si cu intelepciune despre aceasta problema. Poti lua si una din hainutele patate sa le arati .... eu sunt sigura ca o sa inteleaga, e posbil sa nu-si dea seama , sau sa nu fie atenti ca altcineva sub ei au rufele la uscat.
Asa cum a mai spus cineva.....tonul face muzica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu cred ca poti rezolva situatia discutand calm si la obiect cu acesti vecini.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

oana, depinde de modelul balconului
unele balcoane sunt tip logie (in interiorul fatadei blocului), altele ies in afara fatadei
daca balconul este mic sau incarcat cu rafturi/dulapuri/ghivece de flori, e mai greu sa-ti instalezi sarme de uscat rufe (cu conditia sa aiba cine sa-ti faca suportul si sa le monteze)

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


fiecare balcon iesit in afara are alt balcon iesit in afara deasupra lui.
Ca sa picure de la rufele vecinului, inseamna ca si tu si vecinul aveti rufele in afara balconului.

Dar in fine, nu-i important asta (am io un fix cu rufele scoase afara :D, mi se pare foarte foarte inestetic)

Oana si Mara 11.08.2004

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

stai, ca nu m-am exprimat eu corect

indiferent de modelul balconului, la mai toate blocurile vei intalni/observa si varianta sarmelor montate in afara balconului, la unii din comoditate, la altii ca asa au cumparat/mostenit apartamentul, la altii facut special pentru a nu-si ocupa balconul (plin sau nu de diverse cutii, dulapuri, rafturi, vechituri) si a nu-si uda pardoseala (sunt persoane care isi pun mocheta in balcon, de exemplu, sau carora nu le mai functioneaza scurgerea din balcon si decat sa aiba scandal cu vecinul de dedesubt, ca ii produce infiltratii in tavan, prefera sa monteze sarmele de rufe in afara balconului)

da, o fi inestetic, dar daca alte solutii constructive nu exista sau locatarii nu vor sa le aplice, nici nu vor da o caruta de bani pe o masina de spalat cu functia de uscare, sau sa duca hainele la spalatorie/curatatorie...

si foarte multe dintre uscatoriile blocurilor au fost ocupate abuziv de alti locatari (isi tin acolo biciclete, mobila veche, butoaie cu varza murata, etc.) sau nu mai au sistem de inchidere, astfel incat sa-ti stii rufele in siguranta...

revenind la subiect, ca am divagat destul : solutia problemei este discutia civilizata cu vecinii, pe tonul potrivit si cu argumentele necesare.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

Pai si-n Venezia itzi atarna izmenele deasupra capului, acum de ce nu s-ar practica si-n Romania? (sincer si mie mi se pare oribil, pe langa estetica, imi inchipui cum ar picura de pe lenjeriile intime a vecinului de sus , peste ale mele ... yammeeee)

Problema e cand se scutura covoarele sau presurile peste rufele proaspat spalate, acolo nu mai ai ce sa faci, o adevarata nesimtzire.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Sa va povestesc cum e cu balconul unde stau eu ? Just for fun .
Balconul este spatiu public ! Nu ai voie pe balcon decat flori si mobilier de gradina ! Si asta ai in regulamentul de ordine interioara al cladirii. Nici antena pentru satelit nu mi-au permis sa scot pe balcon si doar de acolo as avea unghiul bun.
Ca sa nu va zic ca spre deosebire de Bucuresti unde aveam o meschinaciune de balcon ... asta are 18mp. Mi se plimba cupilu cu trotineta pe el cat ii de mare. mama ce de cearceafuri as putea pune pe el, nici n-am atatea cate ar incapea .
Cand m-am instalat am intrebat proprietarul daca am voie sa pun rufe la uscat pe balcon (ca inca nu-mi daduse regulamentul si nu stiam cum e treaba) si mi-a zis ca trebuie sa am uscatorul sub balustrada balconului ... zis si facut, luat uscator, pusei rufa ... seara la ora 11, cearceafuri si prosoape, ca sa nu va imaginati mai stiu eu ce ... dedesubturi care puteau leza vizualul vecinilor.
Cine a avut administratorul si politia de proximitate in vizita dupa cateva zile ? Je. Care credeti ca era amenda, daca nu erau draguti si nu ma credeau ca habar n-am avut si daca nu confirma proprietarul ca am cerut permisiunea lui ? 250 euro. Unde credeti ca-mi usuc hainele acu ?
Exact, in dormitor ... unde sta geamul deschis non stop aproape, uscatorul langa geam ... si asta e. Unde-i lege nu-i tocmeala.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> In sufletul meu

Eu

Mergi la inceput