colet - plata ramburs

colet - plata ramburs | Autor: andira

Link direct la acest mesaj

Buna,

As vrea sa trimit si eu un colet in tara, cu plata la sosire.

Aveti idee de vreo firma care face asta? Pe unde am sunat eu plateste expeditorul, nu destinatarul, cum vreau eu.

Multumesc frumos!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

posta romana, cargus

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia1112 spune:


http://www.coletex.ro/post_special.html#plata

Nu am colaborat cu ei, dar stiu ca au serviciul "plata la destinatar":

Toate taxele pentru transportul expedierii pot fi incasate si la destinatar. Va rugam sa specificati aceasta modalitate de plata pe CTC (Contract Transport ColetEx) in campul Plata la destinatar.
Acest serviciu va este oferit gratuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Daca vrei sa "recuperezi" si banii cheltuiti pt. taxele psotale, atunci adaugi la suma respectiva si taxele... de ex. daca pe coletul respectiv trebuie sa iti plateasca 30 de ron si cheltuielile postale suny 7 ron, la valoarea ramburs treci 37 de ron. Platesti cei 7 ron si ii recuperezi cand vin si restul banilor.

Daca asta e ceea ce vrei...



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Iubita, noi trimitem de la firma mereu marfa cu plata la destinatie. "Curiero" nu lasa marfa si chitanta clientului fara sa primeasca banutii in schimb. Mai avem cazuri cand nu cerem plata pe loc dar cerem BO sau CEC si la fel se procedeaza. Daca respectivul client nu vrea sa plateasca primesc un telefon de la curier si sunt intrebata daca ii poate lasa marfa sau nu. Daca zic da (ca ma inteleg ulterior cu clientul sa plateasca cu OP) - bine. Daca zic nu imi e returnata marfa dar platesc transportul dus-intors.
Si posta romana are la mesagerie astfel de servicii. Completezi mandat postal pt rambursul acela.
Taxele de transport fie le incluzi in valoarea coletului fie discuti cu expeditorul sa faca el comanda la firma de curierat.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Urgent curier, Fan curier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

eu colaborez cu Bookurier. mai trimit si cu posta romana, vad ca ti s-a explicat procedura.

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lana spune:

Nemo Exprex, Urgent Curier,Cargus sunt f multe firme de acest gen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Multumesc frumos, m-ati ajutat si am rezolvat!

Mergi la inceput